Dokumentaristka Zuzana Límová: Je tragédia, že žena prichádza do pôrodnice silná a zdravá, odchádza slabá a zranenáDokumentaristka Zuzana Límová: Je tragédia, že žena prichádza do pôrodnice silná a zdravá, odchádza slabá a zranená

Nerobili nič, len snímali, čo sa dialo. A hoci vo filme režisérka Zuzana Límová ani nezverejnila všetko, čo v troch pôrodniciach Univerzitnej nemocnice v Bratislave zistila, jej film Medzi nami (Before I Met You) pred dvoma rokmi vyvolal búrlivé reakcie po celom Slovensku. Zdravotníci sa cítili dotknutí, no namiesto diskusie, ako veci zlepšiť, sa venovali spochybňovaniu natočených faktov. O tom, čo sa odvtedy zmenilo a ako to celé vníma dnes, hovorí Zuzana Límová v rozhovore pre ahojmama.sk.


SÚŤAŽ o najlepšie rady budúcim mamičkám. Poraďte a vyhrajte tehotenský denníkSÚŤAŽ o najlepšie rady budúcim mamičkám. Poraďte a vyhrajte tehotenský denník

Ako najlepšie zvládnuť tehotenstvo? Čo zaberá na nevoľnosti, ako zvládať chute na šialené kombinácie jedál? Ako sa pripraviť na pôrod? Nájsť si dulu alebo sa spoľahnúť na seba? Písať pôrodný plán? Čo je podľa vás dobré vedieť o prvých chvíľach po pôrode a ako si ich zabezpečiť podľa svojich predstáv?

Autistom sa na Slovensku žije ťažko. Spoločnosť sa tvári, že autizmus neexistuje, vraví matka jedného z nichAutistom sa na Slovensku žije ťažko. Spoločnosť sa tvári, že autizmus neexistuje, vraví matka jedného z nich

Autisti to na Slovensku nemajú ľahké. Nechcú ich v škole, nechcú ich v práci, a hoci ich každoročne pribúda, štát sa nimi nijako špeciálne nezaoberá. Väčšinu starostlivosti necháva na rodičoch a treťom sektore.

FOTO Dcérka speváčky Márie Čírovej ide do školy. Na zápise jej to takto svedčalo!FOTO Dcérka speváčky Márie Čírovej ide do školy. Na zápise jej to takto svedčalo!

Dcérka speváčky Márie Čírovej (30) Zoe sa od septembra chystá do školy. A ako vidieť na fotografii zo zápisu, veľmi sa na to teší.


 • Obrázok V Žiline bude veľký festival bábkových divadiel

  V Žiline bude veľký festival bábkových divadiel

  Na šiestom ročníku festivalu Bábková Žilina 2019 s podtitulom Živý festival sa od 22. do 24. mája predstavia všetky slovenské profesionálne bábkové divadlá, Vysoká škola múzických umení v Bratislave a hosťom bude Bábkové divadlo Alfa z Plzne v Českej republike.

 • Obrázok Stačila by jedna kvapka krvi a Vaneska mohla žiť

  Stačila by jedna kvapka krvi a Vaneska mohla žiť

  Andrea Keleová z Bešeňova prežila šťastné tehotenstvo a po pôrode si myslela, že sa jej narodilo zdravé dievčatko. No všetko bolo inak. Vaneske zistili vážnu metabolickú poruchu propiónovú acidúriu, ktorá napokon spôsobila, že dievčatko v necelých štyroch rokoch zomrelo. Dnes sa už na chorobu príde včas, jej zisťovanie je od roku 2013 súčasťou novorodeneckého skríningu. Vaneska také šťastie nemala, narodila sa v roku 2009.

 • Obrázok Kam na Veľkú noc. 20 tipov na zábavu a skvelé výlety po celom Slovensku

  Kam na Veľkú noc. 20 tipov na zábavu a skvelé výlety po celom Slovensku

  Premýšľate, ako stráviť voľný predĺžený víkend? Ak chcete zažiť, ako Veľkú noc prežívali naši predkovia, prípadne sa chystáte oddychovať pri športe či na výlete, možno nájdete inšpiráciu v našich 20 tipoch na veľkonočné akcie po celom Slovensku.

 • Obrázok Ako riešiť dojčenie v banke? Počkať, kým dieťatko dopije

  Ako riešiť dojčenie v banke? Počkať, kým dieťatko dopije

  Nedávna kauza, keď banka v Česku vykázala z pobočky matku ročného dieťaťa len preto, že ho dojčila, odhalila viaceré mylné predstavy, ktoré spoločnosť o dojčení má. Aj keď sa mnohí ľudia za právo matky nadojčiť svoje dieťa postavili, diskusie okolo toho ukázali, že na dojčenie sa v Česku, ale rovnako u nás, stále pozerá ako na niečo výnimočné, niečo, čo treba riešiť, nie ako na normálnu súčasť života.

 • Obrázok Študenti najlepších zahraničných vysokých škôl sa môžu hlásiť o štipendium

  Študenti najlepších zahraničných vysokých škôl sa môžu hlásiť o štipendium

  Do štvrtka 25. apríla je ešte možné podávať žiadosti o poskytnutie Štipendia Martina Filka. Požiadať oň môžu žiadať občania SR, ktorí študujú na najlepších svetových vysokých školách alebo sú prijatí na toto štúdium, prípadne sa oň uchádzajú.Ďalšie naše weby