Kam sú až ochotní zájsť, aby dobre vyzerali? Hodnoty teenagerov sú neraz pomýlené, kto im pomôže?

ahojmama.sk, 3. októbra 2024 o 05:38

Až 37 percent detí vo veku od 11 do 19 rokov nemá rado svoje telo a každé piate je ochotné ohroziť svoje zdravie, aby dosiahlo želaný výzor. Tieto výsledky prieskumu združenia Chuť žiť sú naozaj znepokojujúce a preto sa hľadajú riešenia, ako situáciu zlepšiť.

Pri poruchách príjmu potravy potrebujú deti pomoc nielen rodičov, ale aj odborníkov.

Foto: shutterstock.com

Súčasný ideál úspešného človeka je u mladých spájaný najčastejšie s dobrým výzorom. Pre chlapcov je stresujúcejšia predstava, že schudnú, dievčatá naopak, chcú byť štíhle. Takmer tretina z nich považuje priberanie za veľmi stresujúce.

Ak je každý piaty mladý človek chotný ohroziť svoje zdravie za účelom zmeny výzoru, práve toto je skupina detí, ktorá sa už potenciálne angažuje v rizikovom správaní a pre ktorú je potrebná nielen prevencia, ale aj intervencia,” hovorí Valentína Sedileková, riaditeľka Chuť žiť.

Ako mladých usmerniť, aby zamerali pozornosť na iné hodnoty a zároveň zdravo žili? Odborníci vidia cestu prostredníctvom školských psychológov, ktorí by mali vedieť zachytiť u mladých prvé príznaky porúch príjmu potravy a vedieť na ne včas zareagovať. Tí však nemajú dostatočné skúsenosti a preto teraz združenie Chuť žiť začína s projektom ich odborného vzdelávania.

„Téma duševného zdravia nebola niečo, čo sa u nás v škole riešilo. Spätne sa zamýšľam nad tým, aké by to bolo, keby si niekto z mojich spolužiakov alebo učiteľov všimne čo sa deje a spýta sa ma. Hanbila som sa mojim spolužiakom povedať čo sa mi deje,” spomína Zuzana, ktorá sa liečila z anorexie počas strednej školy.

Program prevencie, unikátny svojím zameraním, realizujú primárne školskí psychológovia, ktorí sa teraz budú vzdelávať v novom programe Odborníci na dušu. „Vzdelávanie obsahuje šesť školiacich blokov aj priestor na mentoring a prax. Venujeme sa praktickým nácvikom vedenia pomáhajúceho rozhovoru aj práce so skupinou, poskytovaniu základnej krízovej intervencie, ako aj rozpoznaniu a podpore žiakov s rôznymi psychickými ťažkosťami,” približuje psychologička a jedna z autoriek bezplatného vzdelávacieho programu Daniela Halámková z Chuť žiť.

Ročné vzdelávanie začalo teraz v septembri tohto roka pre skupinu 16 ľudí. O Komplexný program prevencie porúch príjmu potravy môžu školy bezplatne žiadať celoročne napísaním na adresu kontakt@chutzit.sk.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Zdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >