- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Prvý rok
-
10 vecí, ktoré sú pri bábätku úplne normálne, hoci by niekto pochyboval
Pravidlá, ktoré v minulom storočí určili odborníci pre zaobchádzanie s bábätkami, boli vcelku jasné – presne vymedzený čas na dojčenie, spanie, prechádzky, dokonca aj na pestovanie v náručí. Dodržiavať ich bolo ťažšie a neraz to šlo na úkor pohody detí. Žiaľ, mnohé z mylných rád prežili dodnes a veľa rodičov sa tak dostáva pred dilemu medzi tým, čo „sa má“, a tým, čo si žiada dieťa. Väčšina z detských požiadaviek je pritom úplne v poriadku.
-
Je potrebné obliekať bábätku rukavičky a ponožky? A čo čiapka?
Niektorí rodičia ich považujú za základ novorodeneckej výbavy. Dôvody sú rôzne: Aby bábätku nebolo zima, aby sa nepoškrabalo, aby neochorelo – skrátka aby malo všetok potrebný komfort. Potrebujú však bábätká rukavičky, ponožky a čiapku naozaj?
-
Otec dostal na starosť trojmesačnú dcérku. Vymyslel originálu hru, pozrite, čo dievčatko dokáže!
Že bábätká ešte dokopy nič nevnímajú? Iste, väčšinu času prespia, nevedia rozprávať a svoje potreby vyjadrujú najzreteľnejšie plačom. Už v troch mesiacoch však dokážu napodobňovať ostatných – od grimás až po zvuky, ako toto trojmesačné dievčatko na VIDEU.
-
Česká vláda chce zaviazať nemocnice, aby pomáhali ženám s dojčením, pripúšťa dokonca tresty. A čo na Slovensku?
Počet výhradne dojčených detí pri odchode z pôrodnice klesá, preto sa české ministerstvo zdravotníctva rozhodlo zakročiť. Chce, aby nemocnice viac pomáhali ženám s dojčením a chránili ich pred marketingovými praktikami výrobcov umelého mlieka, cumlíkov a iných produktov.
-
Fľašu s vodou ani čajíky netreba. 5 dôvodov, prečo v horúčavách stačí bábätkám materské mlieko
Horúčavy a vlastný smäd nás na to priam nabádajú – dajte deťom napiť. Bábätkám je to však zbytočné. Materské mlieko im plne stačí a je oveľa vhodnejšie ako voda. Prečo? Vysvetľujú odborníčky zo združenia Mamila.
-
Cesta s bábätkom - nočná mora bez riešenia?
Cestovanie s bábätkom býva pre mnohých rodičov ťažkou skúškou. Kým niektoré deti zaspia hneď po naštartovaní motora, iní rodičia celé kilometre bojujú s neutíchajúcim plačom. Riešení veľa nie je, bábätko si skrátka žiada svoje. A inak než plačom to vyjadriť nevie.
-
Keď chýba rodič, pomôže rybička. Dôchodkyne šijú špeciálne hračky pre bábätká
Vo voľnom čase, celkom zadarmo, ale s pocitom na nezaplatenie. Dôchodkyne z Veľkého Medera vo svojom klube už dlhší čas pomáhajú bábätkám po celom Slovensku.
-
Čo ak to ešte nerobí? Veľký prehľad, čo by malo zvládať dieťa, keď má mesiac, dva, rok. Kedy vyhľadať pediatra?
„Kedy má dvíhať hlavičku? Prečo toľko plače? Ako sa s ním dá tráviť čas? To je len niekoľko otázok, ktoré víria v hlavách čerstvých rodičov,“ hovorí odborníčka na vývin detí Marta Olle. „Prvé roky života sú pri tom nesmierne dôležité, pretože určujú, či dieťa využije všetok svoj potenciál, ktorý dostalo do vienka,“ dopĺňa ju pediatrička Beata Kartousová.
-
„Syn veľa plače, lebo mám slabé mlieko.“ Čo je v skutočnosti za týmto problémom a existuje vôbec „slabé“ mlieko? To môže byť aj oranžové a je to v poriadku
Synčeka porodila plánovaným cisárskym rezom, a hoci boli po ňom obaja zdravotne v poriadku, o ostatnom sa to už povedať nedá. „Syn má mesiac, veľa plače, ja mám slabé mlieko, musím dokrmovať. Povedala mi to aj pediatrička,“ opisuje Simona, ktorá prežíva svoje prvé týždne s bábätkom celkom inak než si predstavovala. Existuje ale „slabé mlieko“ a čo to vôbec znamená?
-
Prvé jedlá. S akými potravinami začať, sú vhodné kaše a potrebujú deti čaje?
Ako často má malé dieťa jesť mäso a potrebuje instantné kaše s označením „pre bábätká“? Malo by piť čaje? Na základné otázky pri prechode bábätka na tuhú stravu odpovedá odborníčka.
-
Nežný dotyk, silný výsledok. TOTO je pre predčasne narodené deti životne dôležité
15. máj je Svetový deň klokankovania, čiže kontaktu koža na kožu medzi matkou a jej bábätkom. Hoci by táto metóda mala byť samozrejmosťou pri každom, i predčasnom pôrode, stále je u nás skôr vymoženosťou. A hoci predčasne narodené bábätká potrebujú klokankovanie ešte viac než tie narodené v termíne, prax vyzerá často inak.
-
Zhoršuje dojčenie depresiu? Alebo ju dokonca spôsobuje?
„To sú hormóny, prestane kojiť a to prejde...“ Zvykne sa konštatovať pri zlom psychickom stave žien s bábätkami. Niektorí, vrátane zdravotníkov, dokonca celkom vážne hovoria o „laktačnej psychóze“, ktorá má mať negatívny vplyv na duševné zdravie matiek. V skutočnosti je to celkom inak.
-
Kde má byť noštek a ako brada? Tri znaky, podľa ktorých spoznáte správne prisatie bábätka na prsník
Pije moje bábätko správne a dostáva dosť mlieka? Túto otázku si dáva veľa dojčiacich žien. Ako to spoznať?
-
Priľahneš ho a zadusí sa! Ktoré rady o spaní môžete ignorovať
Bábätko má spať s matkou. Výrobcovia i zástancovia detských postieľok a baby monitorov dychu asi protestujú, výskumy však odhalili prospešnosť spoločného spánku. Dieťa je vyrovnanejšie, matka spokojnejšia.
-
Oplatí sa dojčiť dieťa aj po šiestom mesiaci?
Pol roka je minimum, ktoré odporúčajú svetoví odborníci, lekári aj väčšina rodičovských informačných brožúr. Prvých šesť mesiacov by malo byť bábätko dojčené, prostredníctvom materského mlieka dostáva všetky živiny, potrebné na jeho rast, imunitu a optimálny vývoj. A čo potom?
-
Musí toto naozaj už vedieť? 10 vecí, ktorým malé deti netreba učiť, dospejú k nim aj samé
Dieťa sa rodí bezbranné a je toho veľa, čo sa musí naučiť. Nie je to ale často nič z toho, čo si mnohí rodičia kladú ako výchovnú úlohu. Paradoxne, mnoho zo zručností, ktoré sa dospelí snažia dieťa za každú cenu a čo najskôr učiť, idú v skutočnosti proti tomu, čo je deťom prirodzené a prospešné.
-
Ako najlepšie prikrmovať bábätko a dokedy má trvať výlučné dojčenie? Svetová zdravotnícka organizácia prišla s prevratnými odporúčaniami
Prvýkrát po 20 rokoch vydala Svetová zdravotnícka organizácia nové usmernenie týkajúce sa začatia kŕmeni bábätiek jedlom. Obsahuje sedem základných bodov a prináša hneď niekoľko prevratných noviniek, aj o umelom mlieku.
-
Na darovanie materského mlieka sú prísne pravidlá. Nemocnicam chýba
Tak, ako zásoby krvi, potrebujú nemocnice aj zásoby materského mlieka. Tie potom dostávajú novorodenci, ktorých vlastné matky z nejakých dôvodov nedojčia alebo nemôžu. A to najmä detičky so zhoršeným zdravotným stavom a predčasne narodené.
-
Pusiniek pre bábätko nie je nikdy dosť. Toto dojímavé video to len potvrdzuje
Rady odborníkov „maznajte sa so svojím bábätkom čo najviac“ nie sú len prázdnym mlátením slamy. Ak by ste niekedy zapochybovali, či to má zmysel, pozrite si nasledujúce video. Nepotrebuje ani komentár.
-
Veľké porovnanie dojčenia v štátoch EÚ. Ako je na tom Slovensko, vie to niekto vôbec?
Koľko trojmesačných bábätiek je na Slovensku dojčených a ako sme na tom v porovnaní s ďalšími štátmi Európskej únie?