- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Prvý rok
-
„Len ťa využíva, musíš ho naučiť...“ Nemusíte brať takéto vety vážne, svoje bábätko určite nerozmaznáte, ani v týchto 6 prípadoch
Nesprávajú sa vždy tak, ako by sme si predstavovali, ale nie preto, že nám chcú robiť napriek. Sú to skrátka bábätká, ktoré nám dávajú najavo svoje potreby a nedokážu sa ovládať. Ak na ich požiadavky reagujeme, robíme pre ne to najlepšie čo môžeme. Žiaľ, okolie vždy toľko pochopenia nemá a rodičov zneisťuje poznámkami: „Len ťa využíva“ „Rozmaznávaš ho“ „Musí si zvykať“ „Nech sa naučí“ a podobne.
-
Nemocnica zachraňuje novorodencov cieleným podchladením
Neonatologická klinika Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici ročne zachráni desiatky novorodencov z celého Slovenska terapeutickou metódou celotelová riadená hypotermia. Cielené podchladenie bábätka využíva v liečbe takzvanej asfyxie.
-
Je problém, ak bábätko váži viac než by podľa tabuliek malo? Treba vtedy dávať dieťaťu vodu namiesto mlieka?
„Môj syn od narodenia priberal veľmi rýchlo. Nemal ani pol roka, keď vážil už 10 kíl. Občas som sa stretla s názorom, že by som ho mala menej kojiť, lebo je nezdravé toľko vážiť v takom nízkom veku. Pravdupovediac, nevedela som si predstaviť ako to urobiť, keďže by inak plakal, tak som to nechala tak,“ opisuje Alena.
-
Dojčených bábätiek na Slovensku už štvrtý rok ubúda, no úrady hovoria o úspechu
Menej než pred rokom, no naše úrady aj tak hovoria o pozitívnom trende. Dojčených bábätiek počas prvých šiestich mesiacov života je na Slovensku podľa oficiálnych štastitík 55 percent. Rok predtým ich bolo 56,3 percenta a v roku 2019 zatiaľ najviac, 57,2. Odvtedy toto číslo klesá.
-
Treba sa ponáhľať, aby sa predišlo alergiám? Kedy by malo bábätko začať s ochutnávaním potravín
Bábätko by malo začať ochutnávať potraviny už po štvrtom mesiaci, aby sa tým predišlo neskorším možným alergiám. Takéto odporúčania rodičia nachádzajú na viacerých informačných letákoch od výrobcov umelej výživy, a tiež im to radia aj niektorí lekári. Je naozaj potrebné dávať deťom potraviny tak skoro?
-
Je to problém alebo nie? 9 vecí, ktoré komplikujú dojčenie a celkom zbytočne
Ako každý prvý augustový týždeň, aj tento je venovaný na celom svete dojčeniu. Tohtoročný svetový týždeň dojčenia sa nesie v duchu hesla: „Nech môžu dojčiť.“ Dôvodom je, že práve veta „Nemohla som dojčiť“ je najčastejším vysvetlením, ktorý uvádzajú matky ako dôvod, že nedojčia. Za ňou sú však často len neriešené problémy, ktoré by sa dali pri dostatočnej pomoci vyriešiť.
-
Silný argument, prečo dojčiť. V materskom mlieku objavili priam zázračnú molekulu, ktorá rozvíja mozog bábätka
Maličkú molekulu, ktorá má schopnosť výrazne rozvíjať mozog bábätka, objavili vedci v materskom mlieku. Je to ďalší dôvod, prečo dojčiť svoje dieťa.
-
Zakážu reklamu na umelé mlieko?
Bábätká aj ich rodičia majú nárok na to, aby dostávali vedecké informácie o kŕmení od nezávislých expertov, lekárov, nemocníc, nie od výrobcov komerčnej umelej výživy. To je hlavné posolstvo iniciatívy českých ministerstiev zdravotníctva a priemyslu, ktoré chcú zakázať reklamu na umelé mlieko v nemocniciach a pediatrických ambulanciách.
-
Nechať dieťa v zatvorenom aute je nebezpečné nielen v horúčavách. Školáci zo Žiaru vymysleli užitočnú pomôcku
Tragédia, ktorej sa dá predísť, no ak už k nej dôjde, len veľmi ťažko si ju človek odpustí. Ešte si mnohí pamätajú prípad otca spred pár rokov, ktorý v horúci letný deň zabudol v aute svoju dvojročnú dcérku a odišiel do práce. Tá zomrela a rok na to aj on.
-
Anjelíčky. Nevšedná pamiatka na deti, ktoré po predčasnom pôrode nedostali šancu na život
Medzi rodičmi predčasne narodených detí sú, žiaľ, aj takí, ktorí svoje milované dieťa nikdy neuvidia vyrastať. Združenie Malíček pre nich pripravilo spomienkový obrazorám. V týchto dňoch ho distribuuje do všetkých perinatologických centier na Slovensku.
-
VIDEO Ako zapojiť otca do starostlivosti o bábätko? Pošlite ich spolu do sprchy
Kúpať bábätko každý deň netreba a ak sa vám do toho nechce, tak nemusíte vôbec. Večerná očista môže totiž byť aj súčasťou upevňovania vzťahu dieťaťa a jeho otca. A to úplne jednoducho, bez akýchkoľvek špeciálnych pomôcok i zručností. Možno vás inšpiruje toto milé video.
-
Novinka pri liečbe novorodeneckej žltačky. Takto vyšla pôrodnica v ústrety matkám a ich deťom
Novorodenecká žltačka postihuje zhruba každé druhé dieťa a hoci dnes už nemáva tak závažné dôsledky ako v minulosti, dokáže poriadne potrápiť matku i dieťa. Bábätko totiž musí zvyčajne podstúpiť fototerapiu, teda liečbu pod takzvaným modrým svetlom, čo znamená, že nemôže byť s matkou.
-
Syndróm náhleho úmrtia dojčiat. Takto by bábätko nikdy spať nemalo
Syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS) je nočnou morou snáď každého rodiča. Dieťa sa javí ako zdravé, prospieva, no jedného dňa sa už zo spánku neprebudí. Nič nenasvedčovalo, že sa blíži tragédia a žiadna konkrétna príčina sa väčšinou nezistí. Zabrániť úmrtiu, žiaľ, úplne nejde, môžete však riziko podstatne zmenšiť vhodnými režimovými opatreniami.
-
Prevratné odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie: Predčasne narodené bábätká nepatria do inkubátora, ale na hruď matky
Predčasne narodené bábätká sú najohrozenejšou skupinou detí a potrebujú špeciálnu starostlivosť. Svetová zdravotnícka organizácia vydala nedávno nové celosvetové odporúčania, ktoré sú v niektorých prípadoch až prekvapujúco jednoduché a lacné.
-
Trápia sa tým tisícky žien. Osem najčastejších problémov s dojčením a ich riešenie
Problémy s dojčením sú jedným z najviac stresujúcich faktorov matiek, ukázal nedávny český výskum. Ak ide všetko bez komplikácií, starostlivosť o bábätko je oveľa jednoduchšia. Dojčenie tiež zlepšuje zdravotný stav bábätiek aj žien, preto sa oplatí oň bojovať a problémy riešiť inak než prechodom na umelú výživu. Tu je prehľad najčastejších problémov a možnosti riešenia.
-
Nie je dôvod na paniku. 10 situácií, keď si môže žena mylne myslieť, že má málo mlieka
„Mala som málo mlieka.“ Veľmi častá veta, ktorou ženy odôvodňujú, prečo prestali s dojčením svojho bábätka. Niekedy sa však stáva, že si tento záver utvoria na základe nesprávneho vyhodnotenia situácie a zbytočne sa stresujú.
-
Zaujímavosť: divadlo pripravuje predstavenie pre dojčatá
Divadlo Jána Palárika v Trnave ako prvé slovenské činoherné divadlo obohatí svoj repertoár o netradičný formát batolárium pre deti od šiestich mesiacov. Divadelný tvar s názvom Púpätko prinášajú poľské tvorkyne, režisérka Alicja Morawska-Rubczak a scénografka Barbara Małecka. Batolárium Púpätko bude mať premiéru 31. marca.
-
Biely šum uspí dieťa takmer zázračne, ale môže poškodiť jeho vývoj
Pocit akoby vyhrali v lotérii milión majú často rodičia, keď objavia pôvab bieleho šumu. Dieťa pri ňom skoro až zázračne zaspí, niektorí odborníci však dvíhajú varovne prst.
-
„Skúška dojčenia.“ Sedem dôvodov, prečo je mylná a nemala by sa robiť
„A priberá? Nejako sa mi nezdá. Nie je bábätko príliš spavé? No nič, urobíme skúšku dojčenia.“ Dodnes si pamätám, ako sa mi stiahol žalúdok a márne som sa pokúšala doktorku presvedčiť, že dojčenie v našom prípade funguje, syn pije dostatočne a teraz skrátka spí. Čo ak pri tej skúške náhodou nevypije dosť a začnú mi nanucovať dokrmovanie? Bolo to veľmi nepríjemné.
-
Dieťa na hruď ako kedysi staré mamy a ide sa! 10 výhod nosenia
„Neber dieťa na ruky, lebo ho rozmaznáš,“ je fráza už dávno prekonaná. Veľa žien svoje deti nielenže berie na ruky, ale dokonca nosí – v nosiči alebo šatke. Má to veľa výhod a uľahčuje to život matke i dieťaťu.