- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
ROZHOVOR Mamička dievčatka so svalovou atrofiou: „Editku vidím chodiť.“
Keď sa rodičia Editky Rischerovej dozvedeli, že ich dieťa trpí vážnou genetickou poruchou, ani na chvíľu nepochybovali o tom, že liečbu, ktorá by mohla maličkej pomôcť, dostanú. Zdravotná poisťovňa však ich žiadosť zamietla, a tak o nádejný liek na spinálnu svalovú atrofiu (SMA) bojovali vo verejnej zbierke. Až súd v prelomovom rozhodnutí priznal Editke nárok na jeden z najdrahších liečivých prípravkov na svete. Dievčatko ho dostane na poslednú chvíľu, ako darček k druhým narodeninám. „Keď sme sa dozvedeli diagnózu, zrútila som sa. Dnes Editku vidím chodiť,“ vraví s nádejou v hlase mamička Monika Rischerová.
-
Primár najväčšieho detského oddelenia tbc: Sú dediny, odkiaľ máme stabilný prísun pacientov
Kto si myslí, že tuberkulóza je chorobou minulosti, a že na suchoty sa u nás už neumiera, tak sa mýli. Umierajú na ňu aj deti, vraví MUDr. Peter Ferenc, PhD., primár najväčšieho oddelenia na liečbu detskej tbc v SR, v Národnom ústave detskej tuberkulózy a respiračných chorôb.
-
Ako má vyzerať bezpečné detské ihrisko? Na ktoré radšej nejsť
S nástupom jari sa znovu plnia detské ihriská. Hra na nich však musí byť bezpečná. Viete, že za každé ihrisko je niekto zodpovedný? Skontrolovať ho musí aspoň raz za rok.
-
Nočné mory v detstve sú spojené s vyššou hrozbou demencie a Parkinsona v starobe
Zlé sny v detstve sú spojené s vyšším rizikom demencie a Parkinsonovej choroby v dospelosti, zistila nová štúdia zverejnená v časopise eClinicalMedi¬cine. Podľa vedcov by to mohlo viesť k vzniku úplne nových terapií, ktoré by mohli pomôcť týmto závažným problémom predchádzať.
-
Vreckovky, kefka... Rodič hospitalizovaný s dieťaťom dostane v nemocnici hygienický balíček prvej noci
Niekedy sa pobyt v nemocnici nedá predvídať. Ráno bolo ešte všetko v poriadku, večer už dieťa vezie záchranka do nemocnice alebo hospitalizáciu odporučia na pohotovosti.
-
Potraviny pre mozog. Ryby, listová zelenina či strukoviny ho udržia v kondícii
Mozog ako každý orgán nášho tela potrebuje výživu. Aj ten detský. Nezanedbávajte ho a doprajte mu, čo potrebuje.
-
Už žiadne langoše či sladkosti s nadmierou cukru. Nezdravé potraviny zmiznú z pultov školských bufetov
Sortiment v školských bufetoch prejde zmenami. Dostane sa do nich viac zdravších potravín a nápojov. Nezdravé z pultu buď zmiznú, alebo sa upraví ich ponuka. U detí tak chcú úrady podporovať zdravú voľbu potravín a nápojov a povzbudiť ich, aby sa stravovali zdravšie.
-
V liečbe alergií pomáha špeciálna imunoterapia
Deťom trpiacim alergiami so závažnými reakciami poskytujú v žilinskej Fakultnej nemocnici s poliklinikou špeciálnu terapiu. Je ňou alergénová imunoterapia, jediná kauzálna liečba alergie, ktorá lieči samotnú príčinu.
-
Kávu pokojne aj nalačno, neuškodí. S mliekom má silné protizápalové účinky
Ak ste zamestnaná mama, potom je možno káva vaša dobrá spoločníčka, ktorá vám umožní prebudiť sa do ďalšieho hektického dňa a zvládnuť všetky jeho povinnosti. Môžu sa však ozvať výčitky, či náhodou kávy nepijete priveľa a aké negatívne účinky na zdravie to môže mať. Lekári však upokojujú, že báť sa netreba, dokonca ani káva ráno nalačno nie je problém, hoci v niektorých situáciách je lepšie si lahodný mok odpustiť.
-
Už žiadne vysmiate deti s čokoládkou v ruke. Známy diskont upúšťa od reklamy, ktorá ťahá deti k nezdravému stravovaniu
Mami, kúp mi túto čokoládu, videla som ju v reklame! Deti často podľahnú reklame na nezdravé produkty, lákajú ich svojím obalom, motívmi zvieratiek či veselých postavičiek. Na rodičoch potom je, aby nepodľahli. Maloobchodný reťazec Lidl im to teraz chce uľahčiť.
-
Kyslá kapusta prospieva všestranne. Koľko jej treba skonzumovať denne?
Tiež milujete kyslú kapustu? Našim predkom slúžila ako cenný zdroj vitamínov v zimnom období a keďže na teplejšie obdobie, ktoré nám prinesie čerstvú zeleninu, si ešte budeme musieť chvíľu počkať, nemusíte sa jej vzdávať ani vy. Naučte na ňu aj deti.
-
Mimoriadne užitočný výplach nosa: čím ho robiť a ako pomáha? Osvojiť si ho môžu už aj malé deti
Výplachy nosa účinne podporia liečbu akútnych i chronických ochorení v tejto oblasti. Veľký význam majú aj ako prevencia a po operačných zákrokoch v nose a dutinách. Viete však, ako a čím si nos správne vyplachovať?
-
Tajomstvo štíhlosti? Dodržiavajte v rodine pravidlo 3-2-1
Na Slovensku trpí nadváhou už každé piate dieťa, pričom ide najčastejšie o tínedžerov vo veku 12 až 13 rokov. Obéznych je takmer desať percent chlapcov a skoro deväť percent dievčat. Hmotnosť svojich potomkov majú pritom v rukách do veľkej miery rodičia.
-
Zdravá školská desiata. Čo všetko má obsahovať?
Čo dať dieťaťu do školy na desiatu, aby mu to chutilo a zároveň neškodilo zdraviu a zubom? Stomatologička má pre rodičov niekoľko dobrých tipov.
-
Na tú istú chorobu zomrela jeho sestra, ročný Matúško teraz dostal šancu v podobe prevratnej terapie
Matúško má rok a zriedkavé ochorenie, ktoré postihuje nervový systém tak, že človek stráca čuch, chuť či schopnosť chodiť. Svoju sestru Ninku ani nepoznal, ešte pred jeho narodením zomrela na tú istú chorobu. Teraz jeho rodičia s lekármi robia všetko preto, aby mu pomohli najviac ako sa dá. Zatiaľ úspešne.
-
Cumlík áno či nie a kedy s ním treba prestať? Názor stomatológa a čeľustného ortopéda
Používanie cumlíka môže dieťatku pomôcť, na strane druhej ale aj uškodiť. Ako najlepšia sa v tomto prípade javí zlatá stredná cesta – využívať výhody cumlíka, pokiaľ je to nutné, ale čo najkratší možný čas.
-
Slovensko má ďalší prípad nebezpečných osýpok, na ktoré sa aj umiera. Ako sa prejavujú?
Vzhľadom na otvorenosť hraníc a pokles zaočkovanosti na Slovensku pod 95 percent, čo znamená, že spoločnosť už nie je chránená kolektívnou imunitou, sa nedá vylúčiť zavlečenie a šírenie osýpok na našom území, keď môžu vznikať malé ohniská nákaz.
-
Deti s fenylketonúriou nesmú bielkoviny, inak im hrozí ťažká mentálna retardácia
Nebezpečnú chorobu fenylketonúriu diagnostikujú slovenskí lekári našťastie iba niekoľkým novorodencom ročne, celoživotne však musia dodržiavať prísnu diétu. Ak ju porušia, hrozí im mentálna retardácia a epilepsia.
-
Kliešte už skoro vylezú, viete, podľa čoho to v prírode poznáte? Kde u nás najviac prenášajú encefalitídu
Kliešte sa po zime začnú prebúdzať už v marci, ich sezóna naplno prepukne v apríli až máji. Tento malý živočích, ktorého väčšina z nás asi vo veľkej obľube nemá, prenáša okrem iných chorôb aj nebezpečnú kliešťovú encefalitídu.
-
Je nevinný. Srdcový šelest deťom neubližuje, stráca sa s vekom
Do ambulancií pediatrickej kardiológie prichádza drvivá väčšina detí s podozrením na srdcový šelest. Rodičia sa nemusia obávať, vo väčšine prípadov nejde o zdravotný problém.