Kedy je pre dieťa vhodný odklad školy?Kedy je pre dieťa vhodný odklad školy?

Školskú nezrelosť spoznajú rodičia podľa toho, že dieťa neobsedí, nedokáže dlhšiu dobu sústredene pracovať alebo má nedostatky v sebaobsluhe. O odklade možno uvažovať aj vtedy, ak si potomok prechádza ťažším obdobím, napríklad rozchodom či rozvodom rodičov.


Recept na víkend Káva a oriešky v skvelom veľkonočnom zákusku. Ochutnajte!Recept na víkend Káva a oriešky v skvelom veľkonočnom zákusku. Ochutnajte!

Veľká noc je už na budúci týždeň a neodmysliteľne k nej patria aj chutné sladkosti. Ak premýšľate nad tým, čím si tohtoročné jarné sviatky ozvláštniť, je tu pre vás náš recept na skvelý orechovo-kávový zákusok.

KVÍZ Spoznáte literárne dielo podľa prvej vety? KVÍZ Spoznáte literárne dielo podľa prvej vety?

Niektoré sú naozaj kultové. Hoci obyčajné slová, to, ako sú poskladané, z nich robí výnimočné vety, ktoré poznajú milovníci literatúry široko ďaleko, niekedy i na celom svete. Nazrite teda dnes s nami na prvé stránky vzácnych kníh a básní. Pamätáte, ako začína nesmrteľná Marína či Shakespearov Othello?

POČASIE Videopredpoveď: Víkend bude teplý, ale môže byť daždivý a veternýPOČASIE Videopredpoveď: Víkend bude teplý, ale môže byť daždivý a veterný

Teploty príjemné, ale počasie na mnohých miestach nič moc. Najmä tam, kde sa rozprší.


 • Obrázok ROZHOVOR Mamička dievčatka so svalovou atrofiou: „Editku vidím chodiť.“

  ROZHOVOR Mamička dievčatka so svalovou atrofiou: „Editku vidím chodiť.“

  Keď sa rodičia Editky Rischerovej dozvedeli, že ich dieťa trpí vážnou genetickou poruchou, ani na chvíľu nepochybovali o tom, že liečbu, ktorá by mohla maličkej pomôcť, dostanú. Zdravotná poisťovňa však ich žiadosť zamietla, a tak o nádejný liek na spinálnu svalovú atrofiu (SMA) bojovali vo verejnej zbierke. Až súd v prelomovom rozhodnutí priznal Editke nárok na jeden z najdrahších liečivých prípravkov na svete. Dievčatko ho dostane na poslednú chvíľu, ako darček k druhým narodeninám. „Keď sme sa dozvedeli diagnózu, zrútila som sa. Dnes Editku vidím chodiť,“ vraví s nádejou v hlase mamička Monika Rischerová.

 • Obrázok Čo najviac zraňuje čerstvé mamičky? Český výskum priniesol prekvapujúce zistenia

  Čo najviac zraňuje čerstvé mamičky? Český výskum priniesol prekvapujúce zistenia

  Tehotenstvo a popôrodné obdobie môže byť jedným z najstresujú­cejších období v živote ženy, ktoré so sebou nesie aj riziko vzniku alebo relapsu duševnej poruchy – najčastejšie depresie alebo úzkosti. Sú faktory, ktoré duševnú pohodu žien po pôrode výrazne ovplyvňujú. Väčšina doterajších štúdií sa na tieto faktory nepýtala samotných žien, nový výskum odborníkov z českého Národného ústavu duševného zdravia však áno.

 • Obrázok Nenahraditeľná blízka duša, ktorej si môžeme vyliať srdce. Päť znakov, podľa ktorých ju spoznáme

  Nenahraditeľná blízka duša, ktorej si môžeme vyliať srdce. Päť znakov, podľa ktorých ju spoznáme

  Niet nad dobrú kamarátku, bútľavú vŕbu, ktorej sa môžeme vyžalovať, keď sa nám zdá, že nám všetko akosi prerastá cez hlavu. Niekedy naozaj stačí iba sa vyrozprávať, aby nám bolo lepšie, niekedy ale rozhovor nepomôže, dokonca naopak, cítime sa ešte horšie. Dôvod? Možno sme sa jednoducho nerozprávali s tou správnou osobou. Ako rozpoznať dobrého poslucháča, pred ktorým si môžeme takpovediac vyliať srdce?

 • Obrázok Určite vyskúšajte! 13 jednoduchých hier na rozvoj mozgu, deti sa zabavia i poučia

  Určite vyskúšajte! 13 jednoduchých hier na rozvoj mozgu, deti sa zabavia i poučia

  Sú to len deti, veľa veci chápu svojsky, a predsa je ich mozog niekoľkokrát aktívnejší v porovnaní s dospelými. Okolo druhého roku života spotrebuje toľko energie ako mozog dospelého človeka. V troch rokoch je dokonca dvakrát aktívnejší a táto vysoká miera aktivity pokračuje do deviateho až desiateho roku. Čo to znamená? Precvičujte s deťmi ich hlávky, nebojte sa náročných úloh, hlavne, nech sú zábavné.

 • Obrázok Primár najväčšieho detského oddelenia tbc: Sú dediny, odkiaľ máme stabilný prísun pacientov

  Primár najväčšieho detského oddelenia tbc: Sú dediny, odkiaľ máme stabilný prísun pacientov

  Kto si myslí, že tuberkulóza je chorobou minulosti, a že na suchoty sa u nás už neumiera, tak sa mýli. Umierajú na ňu aj deti, vraví MUDr. Peter Ferenc, PhD., primár najväčšieho oddelenia na liečbu detskej tbc v SR, v Národnom ústave detskej tuberkulózy a respiračných chorôb.Ďalšie naše weby