Školy nevedia dostatočne pripraviť deti na život, myslí si väčšina Slovákov

TASR, 4. októbra 2024 o 05:18

Slováci menej dôverujú školám v schopnosti pripraviť mladých na život, vyplýva to z prieskumu Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica na vzorke 1000 ľudí.

Vzorne sedieť a mať poriadok na lavici bolo kedysi symbolom usilovného žiaka. Dnes sú nároky iné.

Foto: Shutterstock.com

Kým v roku 2018 viac ako polovica respondentov (53 percent) verila, že školy pripravujú deti na život po roku 2030 dobre, v súčasnosti je tento názor v menšine (22 percent).

Názory na to, čo by bolo v školách potrebné zmeniť, sa ale oproti roku 2018 výrazne nezmenili. „Vyše polovica respondentov si v roku 2024 želá viac zosúladiť učebné osnovy s potrebami budúcnosti a viac sa zamerať na nové typy povolaní, ktoré budú potrebné v budúcnosti, čo boli aj priania väčšiny respondentov v roku 2018. Oproti výskumu z roku 2018 významne narástla dôležitosť zamerania sa na mäkké zručnosti, ako sú komunikačné zručnosti, spolupráca a kritické myslenie,“ uviedla výkonná riaditeľka Živice Zuzana Labašová.

Oproti roku 2018 sa tiež zmenila predstava ideálneho učiteľa. Ideálny učiteľ má mať podľa verejnosti rovnaký prístup ku všetkým žiakom a nechávať ich, aby sami prichádzali na riešenie a učivo tak pochopili. „Vo vnímaní vlastností ideálneho učiteľa naďalej prevláda obraz spravodlivého, inovatívneho učiteľa, ktorý zároveň vychováva a zaujíma sa o osobné problémy žiakov. Oproti predošlému prieskumu je posun k pozitívnejšiemu vnímaniu slovného hodnotenia,“ dodala Zuzana Labašová.

Hlavná školská inšpektorka Alžbeta Štofková Dianovská podotkla, že školy už dlhšie pociťujú potrebu zmien. Tie by podľa nej mala priniesť nová školská reforma. "Aktuálna výbava znalostí, metód a foriem výučby učiteľom nepostačuje. Ich profesionalizácia sa miestami zvrhla iba na naháňačku za kreditmi a zakúpenie nového nábytku, digitálnych pomôcok či výmenu okien. To však požadovanú modernizáciu vzdelávania neprinieslo. Školská reforma však prináša komplexnú a dlhodobú metodickú pomoc v oblasti rozvoja kompetencií učiteľov, čo je po dlhých rokoch novinka," poznamenala.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Školák - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >