- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Hendikepy
-
Downov syndróm odhalí včasná tehotenská diagnostika
Na Slovensku sa ročne narodí do 70 detí s Downovým syndrómom. Ide približne o jedno bábätko zo 700 novorodených. Aká sa táto vôbec najčastejšia genetická porucha dá diagnostikovať, s čím musia rodičia bábätka s Downovým syndrómom počítať a aké zdravotné problémy sa s postihnutím často spájajú?
-
Žiaci s hendikepom by mohli mať v škole osobného asistenta
Zatiaľ čo asistent učiteľa pomáha deťom, ktoré to potrebujú, lepšie pochopiť učivo, osobný asistent bude pri ruke žiakovi so zdravotným znevýhodnením. Pomôže mu pri jedle alebo osobnej hygiene, čo doteraz bol skutočný problém a často museli túto úlohu plniť rodičia, ktorí dochádzali aj niekoľkokrát denne do školy.
-
Stredoškoláčka Lucia a jej život na invalidnom vozíku: „Úsmev jej nechýba ani v ťažkých časoch, ktoré zažívame teraz,“ vraví jej mama
Prvým zážitkom Lucky na tomto svete bola operácia. Narodila sa s rázštepom chrbta a ešte hneď v ten deň ju aj operovali. To ale nebolo všetko, lekári následne zistili aj ďalšie diagnózy, ktoré s týmto ochorením súvisia.
-
Martina nevidí, nevie poriadne hýbať pravou rukou, ako zvláda starostlivosť o maličkého syna? „Najťažšie bolo vziať ho na ruky,“ vraví
Martina od narodenia nevidí, a ako dôsledok detskej mozgovej obrny má aj obmedzenú pohyblivosť pravej strany tela. I tak je dnes šťastnou mamou jedenapolročného Jonáška a otvorene hovorí o tom, ako dokázala zladiť svoje hendikepy so starostlivosťou o dieťa.
-
Autisti - čudáci alebo výnimoční ľudia? Život im uľahčia „modré preukazy“
Pre ich život sú dôležité pravidlá lebo každá zmena je pre nich náročná. To, že sú iní, ale neznamená, že sú horší.
-
Psychológ: Rodičia si myslia, že autistické dieťa nemá emócie, to je ale omyl
Bežná predstava o autistickom človeku je, že nepociťuje žiadne emócie, je odpojený do vonkajšieho sveta a ponorený do seba. Psycholog Ivan Belica, ktorý sa diagnostike a výskumu autizmu venuje, vraví, že nič nie je vzdialenejšie pravde.
-
Na bratislavskom ihrisku pribudne hrací prvok pre hendikepované deti
V bratislavskej Dúbravke pri obnove ihriska mysleli nielen na malé deti, ale aj zdravotne znevýhodnené a väčšie deti, otvoriť ho chcú na začiatku nového školského roku.
-
Polovica slovenských škôl nemá bezbariérový prístup
Iba polovica vstupov do škôl, tretina vstupných dverí a štvrtina sociálnych zariadení v školských zariadeniach je bezbariérová. Ministerstvo školstva to chce zmeniť a chystá počas augusta zverejnenie výzvy na debarierizáciu školského prostredia.
-
Dievčaťu so zdravotným postihnutím sa základná škola ospravedlnila za neprijatie
Základná škola Kataríny Brúderovej v bratislavských Vajnoroch argumentovala aj tým, že prijatím dievčaťa by mohlo dochádzať k ohrozovaniu jej spolužiakov.
-
Slávna mama na vozíčku. Ako zvláda výchovu dvoch detí, ako vnímajú jej hendikep, ukazuje bez príkras na videách
Je to milé až dojímavé zároveň. Päťročný Mateo prekladá na posteli mame nohy zo strany na stranu hovoriac jej: „Hop, hop... To je akoby si znova chodila...“ Ochrnutie mamy nie je pre deti niekdajšej ruskej lyžiarky Marie Komissarovej, dnes už Chaadaevy, tabu. Berú ho ako fakt, pomáhajú, ako vedia a zároveň veria, že vyzdravie.
-
„Keď postavím Mirka na nohy, dokážem pomôcť aj iným deťom“
Synova diagnóza ju nezlomila, naopak. Po tom, čo dokázala riešiť najťažší problém svojho života, sa Miroslava Mihaličová rozhodla pomôcť aj iným rodinám v podobnej situácii, aby nemuseli absolvovať útrapy, ktorými si prešla ona. V Medzilaborciach založila pre hendikepované deti Centrum včasnej intervencie Detičky lastovičky a má ďalšie smelé plány.
-
Pomáha deťom, posilňuje matky. Dojčenie je pri postihnutí dieťaťa veľmi dôležité
Ak sa vraví, že choré deti potrebujú dojčenie ešte viac než zdravé, a o zdravotne postihnutých to platí dvojnásobne. Význam dojčenia pre deti so zdravotným znevýhodnením je nielen pre vzácne látky v materskom mlieku, ale i pre dojčenie samotné. Pozitívne vplýva na dieťa i celú rodinu a výrazne zvyšuje účinnosť ďalších terapeutických postupov, upozorňuje liečebná pedagogička Oľga Chovancová.
-
„Niekedy je potrebná proste iba ochota,“ vraví o živote na vozíku mama troch detí Silvia Shahzad
Byť trojnásobnou mamou na vozíku nie je také ťažké, ak máte okolo seba správnych ľudí. Silvia Shahzad ich našla. Jej životný príbeh by mohol byť inšpiráciou na knihu, ona sa však nepovažuje za niečo výnimočné.
-
Bratislavský Výtvarný salón predstaví tvorbu ľudí s mentálnym postihnutím
Oboznámiť širokú verejnosť s výtvarným nadaním, spôsobom, akým stvárňujú svoj svet ľudia s mentálnym postihnutím, je cieľom výstavy Výtvarný salón ZPMP 2020. V Dvorane Ministerstva kultúry SR v Bratislave je prístupná do 31. októbra.
-
Obyčajný chalan, ktorý má niečo navyše. Jazdecký génius s Downovým syndrómom dobýja svet
Má 22 rokov, Downov syndróm a patrí medzi najlepších jazdcov Špeciálnych olympiád na svete. Kým sa ale Filip Graňo dostal na špičku, musel zdolať množstvo prekážok. Bez pomoci najbližších by to nezvládol, všetci na sebe zapracovali, niektoré veci zmenili od základov, aby sa dnes vedeli tešiť z úspechov a zároveň pomáhať druhým.
-
Mladá mamička prakticky nevidí, ale veľmi sa teší zo života: Som hrdá, aká som a čo som dokázala
Majka Ondrejkovičová (39) z Martina je prakticky nevidiaca. Trpí takzvaným rúrkovitým videním, čo znamená, že dokáže ako tak vidieť len periférne, a aj to len za pekného slnečného počasia. Napriek tomu však zdarne vychováva dve malé dcérky a tretie dieťatko očakáva.
-
Dáma s hranostajom od postihnutej Aničky je v dražbe na pomoc hendikepovaným
Obdivujete Dámu s hranostajom alebo slávne Slnečnice? Svetoznáme obrazy v Leonarda da Vinciho a Vincenta van Gogha síce získať nemôžete, ich unikátne repliky, ktoré namaľovala Anička Huťová s Downovým syndrómom však áno. Na obe diela prebieha v týchto dňoch dražba, ktorej výťažok pôjde na umeleckú terapiu postihnutých detí i dospelých.
-
Keď zviera dokáže viac ako lekár
Keď nevládze človek, nastupujú zvieratá. Platí to aj v liečbe, kde sú psy či kone vďačným a nenahraditeľným pomocníkom. Pomáhajú zlepšovať fyzický aj psychický stav, podľa odborníkov sa však stále nevyužívajú v maximálnej možnej miere.
-
Dojímavé video chlapčeka, z ktorého ide obrovská sila. Všetci sa môžeme učiť
Človeku sa tisnú do očí slzy, zároveň sa však od dieťaťa má čo učiť. Z postihnutého chlapčeka, ktorý si sám bez reptania pokojne nasadzuje protézu, akoby to bola detská skladačka, ide úžasná sila. Schopnosť prijať realitu taká, aká je, zbytočne nelamentovať nad niečím, čo sa nedá zmeniť a venovať sa tomu, čo možné je. Kto z nás to dokáže?
-
Má 12 rokov a život bez budúcnosti. Chlapca zničil matkin alkoholizmus
Túži po láske, ale nevie ju prijať, túži po kamarátoch, ale nedokáže s nimi vychádzať. Michal má 12 rokov, a pred sebou žiadnu budúcnosť. Za jeho smutný osud môže alkohol, ktorému prepadli jeho rodičia, a ktorý si matka neodoprela ani v tehotenstve.