- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Hendikepy
-
Ťažký údel Natálie a jej postihnutej dcérky. Na rehabilitáciu nemajú peniaze, vďačné sú aspoň za polohovateľnú posteľ, ktorú vyradila nemocnica
Bolo to úplne bezproblémové tehotenstvo, kým Natália v 30. týždni nedostala eklamptický záchvat. Šťastie v nešťastí bolo, že sa jej to stalo v nemocnici, v dosahu lekárov, ktorí okamžitým cisárskym rezom ju aj jej dcérku zachránili. Žiaľ, s doživotnou pečaťou na zdraví dievčatka.
-
Matka autistu: Bola to cesta plná sĺz, dlho som nevedela prijať synovu diagnózu
Oproti rovesníkom je trocha zavalitejší a všímavejší. „Tréner mešká dve minúty... Prečo má teta čiapku? Bude asi pršať...“ Pôsobí dojmom zvedavého a trocha urozprávaného dieťaťa, ktoré všetko zaujíma. Kto ho pozná iba zbežne, vôbec by nepovedal, že tento 12-ročný chlapec je autista.
-
Boj s osudom i úradmi, rodiny s postihnutými deťmi to majú veľmi ťažké. V núdzi bola aj Zuzana, ktorá s dcérou v náručí zomrela po zrážke s vlakom
Zlá finančná situácia, psychické vyčerpanie, bezútešnosť náročných dní... Čo bolo poslednou kvapkou, ktorá dohnala cez víkend zúfalú matku Zuzanu, aby sa s postihnutou dcérou Patríciou (8) v náručí postavila na Liptove pred idúci vlak, sa už zrejme nedozvieme. Starostlivosť o postihnuté dieťa je však pre rodiny nesmierne náročná.
-
Stará sa o postihnutého syna i o adoptované bábätko: „Nebolo mi vždy ľahko, ale komu by pomohlo, keby som si začala zúfať?“ hovorí sympatická Rómka
Lucia. Na pohľad krehké žieňa, osud sa s ňou však nemaznal. Stará sa o postihnutého syna, ktorý nechodí ani nerozpráva, a ku ktorému si teraz s manželom adoptovali bábätko. Sama pritom trpí chorobou krvi, je odkázaná na lieky, ale nesťažuje si. Berie, čo život prináša – raz radostnejšie, raz ťažšie chvíle, no vždy najlepšie ako vie.
-
VIDEO Aj bez rúk sa dá postarať o bábätko. Táto matka to zvládla priam neuveriteľne
Ľavú ruku nemá vôbec, z pravej len malý kýpeť. A hoci svoje dieťa nikdy nezovrie v náručí, nebráni jej to v starostlivosti oň od jeho prvých dní. Tak, ako táto hendikepovaná žena dokáže nohami umývať riad, dokáže aj prebaliť svoje dieťa a pomaznať sa s ním. Pozrite si milé VIDEO.
-
Keď vám bude ťažko, pozrite si dieťa na tomto VIDEU, dodá vám síl
Nie je to veselé pozeranie, ale áno, život je aj taký. Môže sa zdať nefér, ale zmeniť sa nedá. Čo vieme urobiť, je len ho prijať taký, aký je a poradiť si s ním v rámci možností. Ako dieťa na tomto videu.
-
Takto vyzerá prostá detská radosť zo života! Dokážeme sa ešte tešiť ako chlapček na tomto VIDEU?
Vonia krajšie červený alebo žltý tulipán? Malému Hudsonovi, ktorý má Downov syndróm na tom nezáleží, teší sa už len z toho, že kvetinky sú, a že ich môže ovoniavať. A to nesmierne! Pozrite si VIDEO pravej detskej radosti!
-
Editka už svoj liek dostala. A mamička si hneď všimla malú zmenu
Drahý liek, od ktorého si rodičia sľubujú zastavenie vážneho genetického ochorenia a dokonca i naštartovanie chôdze, už Editka Rischerová trpiaca spinálnou svalovou atrofiou dostala. Podali jej ho v bratislavskom Národnom ústave detských chorôb.
-
Downov syndróm odhalí včasná tehotenská diagnostika
Na Slovensku sa ročne narodí do 70 detí s Downovým syndrómom. Ide približne o jedno bábätko zo 700 novorodených. Aká sa táto vôbec najčastejšia genetická porucha dá diagnostikovať, s čím musia rodičia bábätka s Downovým syndrómom počítať a aké zdravotné problémy sa s postihnutím často spájajú?
-
Žiaci s hendikepom by mohli mať v škole osobného asistenta
Zatiaľ čo asistent učiteľa pomáha deťom, ktoré to potrebujú, lepšie pochopiť učivo, osobný asistent bude pri ruke žiakovi so zdravotným znevýhodnením. Pomôže mu pri jedle alebo osobnej hygiene, čo doteraz bol skutočný problém a často museli túto úlohu plniť rodičia, ktorí dochádzali aj niekoľkokrát denne do školy.
-
Stredoškoláčka Lucia a jej život na invalidnom vozíku: „Úsmev jej nechýba ani v ťažkých časoch, ktoré zažívame teraz,“ vraví jej mama
Prvým zážitkom Lucky na tomto svete bola operácia. Narodila sa s rázštepom chrbta a ešte hneď v ten deň ju aj operovali. To ale nebolo všetko, lekári následne zistili aj ďalšie diagnózy, ktoré s týmto ochorením súvisia.
-
Martina nevidí, nevie poriadne hýbať pravou rukou, ako zvláda starostlivosť o maličkého syna? „Najťažšie bolo vziať ho na ruky,“ vraví
Martina od narodenia nevidí, a ako dôsledok detskej mozgovej obrny má aj obmedzenú pohyblivosť pravej strany tela. I tak je dnes šťastnou mamou jedenapolročného Jonáška a otvorene hovorí o tom, ako dokázala zladiť svoje hendikepy so starostlivosťou o dieťa.
-
Autisti - čudáci alebo výnimoční ľudia? Život im uľahčia „modré preukazy“
Pre ich život sú dôležité pravidlá lebo každá zmena je pre nich náročná. To, že sú iní, ale neznamená, že sú horší.
-
Psychológ: Rodičia si myslia, že autistické dieťa nemá emócie, to je ale omyl
Bežná predstava o autistickom človeku je, že nepociťuje žiadne emócie, je odpojený do vonkajšieho sveta a ponorený do seba. Psycholog Ivan Belica, ktorý sa diagnostike a výskumu autizmu venuje, vraví, že nič nie je vzdialenejšie pravde.
-
Na bratislavskom ihrisku pribudne hrací prvok pre hendikepované deti
V bratislavskej Dúbravke pri obnove ihriska mysleli nielen na malé deti, ale aj zdravotne znevýhodnené a väčšie deti, otvoriť ho chcú na začiatku nového školského roku.
-
Polovica slovenských škôl nemá bezbariérový prístup
Iba polovica vstupov do škôl, tretina vstupných dverí a štvrtina sociálnych zariadení v školských zariadeniach je bezbariérová. Ministerstvo školstva to chce zmeniť a chystá počas augusta zverejnenie výzvy na debarierizáciu školského prostredia.
-
Dievčaťu so zdravotným postihnutím sa základná škola ospravedlnila za neprijatie
Základná škola Kataríny Brúderovej v bratislavských Vajnoroch argumentovala aj tým, že prijatím dievčaťa by mohlo dochádzať k ohrozovaniu jej spolužiakov.
-
Slávna mama na vozíčku. Ako zvláda výchovu dvoch detí, ako vnímajú jej hendikep, ukazuje bez príkras na videách
Je to milé až dojímavé zároveň. Päťročný Mateo prekladá na posteli mame nohy zo strany na stranu hovoriac jej: „Hop, hop... To je akoby si znova chodila...“ Ochrnutie mamy nie je pre deti niekdajšej ruskej lyžiarky Marie Komissarovej, dnes už Chaadaevy, tabu. Berú ho ako fakt, pomáhajú, ako vedia a zároveň veria, že vyzdravie.
-
„Keď postavím Mirka na nohy, dokážem pomôcť aj iným deťom“
Synova diagnóza ju nezlomila, naopak. Po tom, čo dokázala riešiť najťažší problém svojho života, sa Miroslava Mihaličová rozhodla pomôcť aj iným rodinám v podobnej situácii, aby nemuseli absolvovať útrapy, ktorými si prešla ona. V Medzilaborciach založila pre hendikepované deti Centrum včasnej intervencie Detičky lastovičky a má ďalšie smelé plány.
-
Pomáha deťom, posilňuje matky. Dojčenie je pri postihnutí dieťaťa veľmi dôležité
Ak sa vraví, že choré deti potrebujú dojčenie ešte viac než zdravé, a o zdravotne postihnutých to platí dvojnásobne. Význam dojčenia pre deti so zdravotným znevýhodnením je nielen pre vzácne látky v materskom mlieku, ale i pre dojčenie samotné. Pozitívne vplýva na dieťa i celú rodinu a výrazne zvyšuje účinnosť ďalších terapeutických postupov, upozorňuje liečebná pedagogička Oľga Chovancová.