Tá domáca je najchutnejšia.
Foto: Shutterstock.comKlasika s cibuľou
Kapustu nastrúhajte spolu s cibuľou. Na 10 kg kapusty kilo cibule. Do veľkej misky si pripravte zmes z kila soli, 1 balenia bobkového listu, 1 balenia rasce, 1 balenia čierneho korenia, 1 balenia nakladača.Na dno súdka naukladajte celé kapustné listy a pridajte prvú vrstvu kapusty, zasypte dvoma – troma lyžicami zmesi a utláčajte čo najsilnejšie. Postup opakujte a keď sa začne z kapusty vytvárať šťava, tú hrnčekom odoberajte preč, aby vošlo kapusty čo najviac. Ak zmes dôjde, urobte si novú.
Keď je sud plný, zatvorte ho prikrývkou a nechajte v teple. Do drážky okolo vrchnáka nalejte vodu. Tú dolievajte každý deň, aby nezostala suchá. Naopak, voda, ktorú bude púšťať kapusta po niekoľkých dňoch, vyberajte. Nechajte v teple 10 až 14 dní, potom súdok zneste do pivnice alebo špajze a kapustu máte hotovú.
Pozor, treba sa o ňu priebežne starať. Voda v drážke by mala byť naliata stále, a rovnako aj vykvasená kapusta by mala byť zaliata vodou. Aby nezačala vznikať pleseň, do vody pridajte soľ.
S jabĺčkami a hroznom
Aj v tomto recepte nastrúhajte kapustu spolu s cibuľou v pomere asi 1kg k 10 kg kapusty. Na dno súdka poukladajte kapustné listy, strapce umytého hrozna a čerstvý kôpor aj so stonkami. Do mištičiek si pripravte zvlášť soľ, zvlášť čierne korenie, zvlášť bobkový list, zvlášť rascu a zvlášť jabĺčka nakrájané na štvrtinky (alebo menšie, podľa ich veľkosti). Potom môžete začať s nakladaním.Každú vrstvu kapusty zasypte hrsťou soli, pridajte 1 bobkový list, 3-4 zrniečka korenia, trocha rasce trocha a tu i tam pár kúskov jabĺk. Keď je súdok naplnený, prikryte ho drevenými doskami, na ktoré položíte závažie (môže byť napríklad štvrťlitrová fľaša s vodou).
Nechajte v teple zhruba dva týždne, potom súdok zbavte záťaže, prikryte normálnym vrchnákom a zaneste do chladu (pivnice). Aj v tomto prípade dbajte, aby bola kapusta a drážka suda pri vrchnáku zaliata slanou vodou.
ANKETA: