- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Dieťa a jeho zdravý duševný vývoj: Čo má vedieť, ak má rok, čo keď má tri, šesť, deväť či dvanásť rokov?
„Všetko, čo potrebujem vedieť, som sa naučil v materskej škôlke,“ pomenoval jednu zo svojich kníh spisovateľ Robert Fulghum. Dnes sa snažíme deti učiť kadečomu – cudziemu jazyku od útleho veku, rôznym zručnostiam, básničkám, piesňam. Čo ale potrebujú naozaj vedieť vo veku jedného, troch, šiestich a deviatich rokov?
-
Chlapček sa dobre orientuje v priestore, dievčatko sa lepšie učí jazyky? Áno, rozdiely v mozgu existujú
Žena sa stratí aj na ulici, v ktorej býva a muž nedokáže skoro nikdy pochopiť, čo od neho jeho partnerka chce. Myslíte si, že tieto tvrdenia platia? Ak áno, nemusíte sa kvôli tomu hneď považovať za spiatočníka. Vedecké výskumy ukazujú, že ženský a mužský mozog sa už v maternici vyvíjajú odlišne a o rozdieloch sa asi každý z nás presvedčuje dennodenne.
-
Ľúbte ma, aj keď sa hnevám... „Dovoľme deťom prejaviť hnev, no pomôžme im ho aj zvládnuť,“ odkazuje psychologička
Hanka s bratom Paľkom hrajú hru. Hanke sa nedarí, brat sa chichoce, ju to hnevá ešte viac, a keď prehrá úplne, od zlosti všetko rozhádže. „Už nikdy sa s tebou nebudem hrať! Tyyyyy...!“ kričí na Paľka. Ten sa rozplače. Poznáte takú situáciu aj z vlastnej domácnosti?
-
ROZHOVOR Ak dieťa zničí darček od babky, neznamená to, že nevie byť vďačné
„Dôležitejšie než to, čo sa nám v živote stane, je to, aký postoj k tomu zaujmeme.“ Rodičovská koučka Katarína Winterová z Mamedeti.sk rozpráva o vďačnosti, pokore aj o tom, ako dať deťom správny príklad. Je vhodný tvrdý prístup?
-
Minimalizmus, trend dneška. Zbavte sa všetkého nepotrebného v štyroch krokoch, budete sa cítiť lepšie
„Niekam to odložím, však sa to zíde...“ Hovoríte si túto vetu často? A potom ste zavalení predmetmi a zúfate, že doma sa niet kam pohnúť? Zoznámte sa s princípmi minimalizmu, ktorý je dnes vychyteným trendom.
-
Letný tábor pre deti – za trest či za odmenu?
Niektoré deti sa tešia, iným pri pomyslení na blížiaci sa termín odchodu zviera žalúdok. Letný tábor, či už denný alebo pobytový je pre rodičov vďačnou voľbou, kam dať deti počas prázdnin, nie však vždy pre ich potomkov.
-
Je „zlé“ dieťa naozaj zlé? Štyri veci, ktoré sa javia ako problémové, ale nie sú
Hnevá sa, nepočúva, zahĺbené vo svojich myšlienkach alebo sa len tak poflakuje? Zúfate si niekedy nad takýmto správaním svojho dieťaťa? Nemusíte. Aj keď naša prvotná reakcia je, že sa dieťa chová nevhodne, v skutočnosti nie je na takýchto prejavoch nič zlé, naopak.
-
Prázdniny, piatok večer, diskotéka a – podnapité deti na každom kroku, odhalila polícia. Čo by mali rodičia robiť?
Veľa či málo? Piatkový prázdninový večer trávia mladí vonku s pohárikom v ruke. Diskotéka v známom klube v meste Šaštín-Stráže ukázala, že alkohol a mládež ide u nás vcelku dokopy.
-
ROZHOVOR Neprikázala by som synovi, aby uvoľnil miesto staršiemu, vraví zakladateľka komunitnej školy Michaela Vajová
Svoje deti vedie inak než je zaužívané. Žiadne príkazy, odmeny či tresty, necháva im priestor, aby samé prišli na to, čo ich baví a rozvíjali to, bez akéhokoľvek tlaku či pocitu „musím“. Michaela Rodana Vajová zo Stožku pri Detve s ďalšími podobne zmýšľajúcimi rodičmi založila a vedie v tomto duchu aj komunitnú školu Dúholie. Učenie sa tu nevolá učenie, učiteľ je sprievodca, test je vypĺňanie papierov a klasické školstvo podľa nej nepripravuje deti dostatočne na život. „Prečo by nemohli na písomke spolupracovať?“ pýta sa.
-
„Buďte šéf, nie otrok.“ 10 rád, ako prežiť dovolenku s deťmi v rodinnej pohode
„Priznám sa, tešila som sa, že ideme domov. 10 dní v Bulharsku so sedemročnou dcérkou bolo úmorných. Sofinka vyskúšala snáď všetky atrakcie – od animačných hier cez člnkovanie až po zapletanie dredov, a neustále sa dožadovala niečoho nového, tvárila sa znudene. Vôbec som nezrelaxovala, nenačerpala nových síl.“ Zažili ste na dovolenke niečo podobné ako Pavlína?
-
Zaujímavosť: Na Slovensku je 1,4 milióna otcov, nad 65 rokov má dieťa skoro každý muž
Viac ako 90 percent mužov nad 65 rokov má v Slovenskej republike deti. Aj muži nad 43 rokov holdujú otcovstvu. Vyše tri štvrtiny mužov z nich majú potomstvo. Vo veku nad 33 rokov je to viac ako polovica mužov.
-
Tréma, stres, viete ich ovládnuť? Účinné tipy, ako sa upokojiť
Blížiaci sa koniec školského roka predstavuje pre mnohé deti veľkú psychickú záťaž. Stres zo skúšania či slávnostných záverečných vystúpení mnohým zväzuje ruky. Viete, ako napätie zmierniť? Možno pomôže niektorá z nasledujúcich techník.
-
Väčšina slovenských mužov priznáva, že cíti tlak finančne zabezpečiť rodinu
Hoci sa na Slovensku veľa rozpráva o rovnoprávnosti pohlaví, v skutočnosti stále pretrvávajú tradičné predstavy o rodinnom živote. Šesť z desiatich slovenských mužov cíti, že je hlavne na nich, aby finančne zabezpečili rodinu. Viac ako polovina z nich pritom očakáva, že na oplátku by sa žena mala zaujímať o domácnosť a deti viac než o kariéru.
-
Aký ste rodič? Odpovedzte na týchto 10 otázok, dozviete sa viac
Čo sa v detstve naučíš... Zoberieš si do dospelosti ani nevieš ako. Je známe, že to, akými sme rodičmi, je do veľkej miery ovplyvnené tým, čo sme zažívali ako deti. A hoci sa z toho neraz chceme vymaniť, nie je to ľahké, najmä vo vypätých situáciách sa automaticky utiekame k tomu, čo poznáme z detstva.
-
Mladí si častejšie siahajú na život. Časté mýty o samovražde, ktoré k nej dokonca môžu prispieť
Alarmujúce! Jeden chlapec a jedno dievča do 14 rokov zomreli minulý rok vlastnou rukou. Vo vekovej skupine 15 až 19 rokov to bolo až 19 mladých ľudí, čo je nárast o neuveriteľných 73 percent.
-
15 viet, ktoré si v komunikácii s dieťaťom zakážte. Oslabujú jeho dôveru vo vás, vyvolávajú vzdor
Nerozumiete, prečo vaše dieťa večne neposlúcha, je vzdorovité, odmieta sa vám zverovať so svojimi pocitmi a celkovo s ním nemáte veľmi dobrý vzťah, hoci sa o to snažíte? Často si za také správanie potomka môžeme sami, pretože používame nevhodné komunikačné techniky, ktoré dieťa zahanbujú, vyvolávať v ňom hnev a oslabujú tak jeho dôveru k nám.
-
„Ja to nedokážem!“ Naučte dieťa zvládať prekážky v siedmich krokoch
„Neviem to, neviem a nikdy sa to nenaučím!“ jačí tretiačka Andrea nad geometrickými úlohami a jej matka sa bezradne prizerá. Najradšej by dcéru prefackala, namiesto toho však premýšľa, ako amok zastaviť a ukázať jej, že úloha nie je ťažká, stačí sa upokojiť a sústrediť.
-
Nekarhajte, nepoučujte. Päť zásad našich predkov, ako z detí vychovať poriadnych ľudí
Múdre, dobré, samostatne uvažujúce, ktoré pomáha ostatným... Kto by nechcel také dieťa? Doviesť ho k tomu nie je tak ťažké, tu je niekoľko zásad našich predkov, ktorí na výchovu detí nemali veľa času, a predsa to zvládali. Princíp je jednoduchý – zapájanie detí do každodenných činností a láskavé vedenie. Bez karhania, zbytočných hračiek, poučiek a fráz.
-
Ako v džungli. Väčšina rodičov svoje deti na internete vôbec nekontroluje
„Deti sú v digitálnom priestore bez kontroly. Tri štvrtiny rodičov nevyužívajú žiadne nástroje, ktorými by kontrolovali, ako ich deti využívajú internet,” informoval hovorca Národného bezpečnostného úradu Peter Habara.
-
Čo dieťa potrebuje počuť, ak sa hnevá, bojí či plače? Odborníci radia tieto jednoduché vety
Zvládať negatívne emócie detí nie je nič jednoduché, najmä preto, že v takýchto situáciách nie je často vo svojej kože ani samotný dospelý. Nikomu nie je príjemné vidieť svoje dieťa smutné či nahnevané a máme tendenciu jeho pocity popierať, zľahčovať, dokonca trestať. Aké sú ale tie správne slová, ktoré dieťa potrebuje v takých situáciách počuť?