- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Keď sa ti minie balzam na pery, musíš sa zabiť. Deti ohrozuje ďalšia nezmyselná internetová výzva
Porozprávajte sa so svojím potomkom, či už počul o výzve, ktorá sa momentálne šíri medzi deťmi najmä prostredníctvom obľúbenej sociálnej siete TikTok.
-
Rómske deti nepatria automaticky do špeciálnych škôl. V škole na východe boli „mentálne postihnuté“ celé triedy
Prax umiestňovať malých Rómov do tried, kam vôbec nepatria, je na Slovensku stále rozšírená, hoci bráni deťom z okrajových komunít získať normálne vzdelanie a sťažuje im štartovaciu čiaru do života.
-
Ako dlho má trvať hovor a dokedy je vhodné volať? Naučte deti zásady slušného telefonovania
„Hm? Nooo?“ Pri telefonovaní sme spohodlneli, keďže vďaka „múdrym“ technológiám okamžite vieme, kto nám volá, v rámci zrýchlenia komunikácie sa často neunúvame ani pozdraviť či predstaviť. V detstve sme sa to ale naučili a treba to naučiť aj naše deti.
-
Ukrajinské deti dostávajú na objímanie oranžových orangutanov
Na slovensko-ukrajinských hraniciach a v hotspotoch v Michalovciach a Košiciach sa ako terapia stresu osvedčili plyšové orangutany, ktoré slúžia na podporu detí traumatizovaných vojnovým konfliktom.
-
Týka sa to aj vás? Sedem rizík, ak rodičia trávia na internete priveľa času
Život bez mobilu? Kdeže, pre ženy na materskej dovolenke je často na dlhé hodiny jediným spojítkom s okolitým svetom. Komunikácia s blízkymi, tipy na varenie, hľadanie rýchlych odpovedí, ak si nevedia s niečím rady, sledovanie životov druhých... Skrátka priateľ na všetko. Predsa len má online svet úskalia a ak sa už nevieme bez neho zaobísť, čas strávený v ňom by sme mali minimalizovať.
-
Zopár šikovných rád, ako sebavedomo reagovať na kritiku vašich rodičovských schopností
Pozná to asi každý rodič, najmä ten, ktorý sa snaží vychovávať svoje dieťa trochu inak, kontaktnejšie a s väčším citom pre potreby svojho potomka. Jeho výchovné metódy niekedy kritizujú nielen najbližší či známi, ale aj celkom cudzí ľudia. V tom prípade sa oplatí vedieť, ako sebavedomo a bez hnevu odpovedať na neopodstatnené výčitky.
-
Nechváliť, neporovnávať, netrestať. Desatoro rodiča, ako reagovať na súrodeneckú rivalitu
„Já! Jáááá!“ Aj u vás sa deti prekrikujú, keď treba v kuchyni zhasnúť svetlo či pretočiť kalendár? Idú sa pobiť o to, kto bude sedieť vedľa vás? A niekedy aj navzájom, trebárs o bezvýznamnú kocku?
-
Pozor! Týchto 12 vecí od nás deti preberajú, hoci si to neuvedomujeme
„Pánaboha!“ zanadáva si šesťročný Mirko, keď mu vypadnú z poličky štyri knižky namiesto tej jednej, ktorú sa pokúšal vytiahnuť. Že kde sa to v tom dieťati berie?
-
Ako pediatrička s humorom a nadhľadom zvládla pubertu svojich detí: „Nehladkať, nedráždiť, nakŕmiť.“
Jedného dňa si takmer rozbijete nos o zamknuté dvere. Keď sa konečne otvoria, tak sladké „Maminka“ nahradí kyslé „Čo je?“
-
„Asi ma porazí, zas neposlúcha!“ 15 účinných techník na zmiernenie konfliktov s deťmi
Presviedčanie, výčitky, zvyšovanie hlasu a napokon frustrácia, aké je to ťažké. Do konfliktu s deťmi sa dostávame neraz, spúšťačom je niekedy naozaj len drobnosť, ako nevhodný tón hlasu alebo priveľká únava – či už na strane dieťaťa alebo dospelého, no potom sa to celé stupňuje až do nepekných scén. Ako sa konfliktu s dieťaťom vyhnúť?
-
„Ale mama mi to dovolila!“ Ako zladiť odlišné predstavy o výchove dieťaťa
Zatiaľ čo vy možno chcete, aby si dieťa urobilo domáce úlohy hneď po škole, váš partner mu najskôr dopraje odpočinok a zábavu. Jeden z vás potomkovi meria prísnejším metrom a sústreďuje sa viac na výkon a poslušnosť, no tomu druhému sa takýto prístup nepáči. Ako zvládnuť odlišné výchovné štýly a predstavy, ktoré môžu veľmi negatívne zasiahnuť do chodu celej rodiny?
-
Ukrajinským deťom aj ich rodičom pomáha 62 intervenčných psychologických tímov
Intervenčné tímy tvoria psychológovia, špeciálni pedagógovia či odborníci, ktorí majú skúsenosti s krízovou intervenciou. V každom tíme sú traja až ôsmi odborníci a nachádzajú sa v každom kraji na Slovensku.
-
Slovenskí rodičia nie sú ako Ronaldo, väčšina mobil deťom kúpila. Kedy a prečo, opýtali sme sa v ankete
„Moje najstaršie dieťa je takmer 12-ročný syn, zakaždým sa ma pýta: Ocko, môžem mať telefón, môžem mať telefón, môžem mať telefón? Hovorím mu, Cristiano, máš na to čas,“ opisoval nedávno futbalista Cristiano Ronaldo dialógy so svojím synom.
-
ROZHOVOR Mnohé ukrajinské deti aj v bezpečí stále počujú zvuk streľby, cítia chlad pivničného úkrytu
Ukrajinským deťom sa zrútil svet, prišli o základný pocit bezpečia, o všetko, čo doteraz poznali. Sociálna pedagogička PaedDr. Katarína Winterová z Mamedeti.sk vysvetľuje, ako vojna zasahuje detskú psychiku, zanecháva stopy na celý život. Ako môžeme utečencom pomôcť, ako s nimi hovoriť, čo pre urobiť?
-
Rodič, najvplyvnejší influencer. V čom chcem byť ako on a v čom určite nie, pýtali sme sa slovenských detí
Nie nadarmo sa vraví, že deti sú zrkadlom svojich rodičov. Napodobňujú nás, kopírujú naše dobré i zlé vlastnosti. Ako nás ale vidia? V čom sme pre nich vzorom, v čom naopak, odstrašujúcim príkladom? Akú jednu vlastnosť svojich rodičov by chceli mať a ktorej by sa rozhodne chceli vyvarovať, pýtali sme sa slovenských detí nad 10 rokov. Tu sú ich odpovede.
-
Deti utekajúce z Ukrajiny bez sprievodu putujú do detských domovov
Ukrajinsko-slovenské hranice utekajúc pred vojnou prekračujú aj maloleté deti bez akéhokoľvek sprievodu. V takomto prípade policajti informujú zamestnancov úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorí sú v pohotovosti a dostavia sa na pomoc.
-
Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie aktivoval linku pomoci
Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie reaguje na situáciu v súvislosti s vojenským útokom na Ukrajine a opäť aktivoval telefonickú linku pomoci. Prostredníctvom nej chce pomáhať rodičom, učiteľom, ale aj mladým ľuďom.
-
Matky a stres. Ako pomôcť v kritických časoch deťom i sebe
Vojna na Ukrajine nikomu na duševnej pohode nepridáva, a hoci sú to ukrajinskí ľudia, ktorých sa bytostne dotýka, obavy a úzkosť pociťujú aj mnohí u nás. Citlivejšie povahy zažívajú veľkú dávku stresu, ktorý sa z rodičov prenáša aj na deti – na nenarodené ešte v maternici, na bábätká i na tie väčšie.
-
VIDEO Nešťastný ukrajinský otec zveril deti úplne cudzej žene, sám cez hranice nemohol
Vojna na Ukrajine prináša srdcervúce príbehy. Zúfalý otec nemal iné východisko. Sám cez hranicu kvôli vojenskej mobilizácii mužov nemohol a jeho manželka sa k hraničnému priechodu ešte len blížila, avšak z druhej strany. Vložil preto dôveru do rúk celkom neznámeho človeka. Poprosil cudziu ženu, aby mu pomohla deti previesť na druhú stranu.
-
Štvorminútový film o chlapcovi, ktorý mešká do školy, dojme k slzám
Menej súďme, viac sa počúvajme. To je asi hlavné posolstvo krátkeho, štvorminútového filmu albánskeho teológa a islamského duchovného Elvisa Naciho, ktorý údajne natočil za 30 minút, a ktorý vie človeka dojať k slzám.