Predčasniatka u nás trávia väčšinu času v inkubátoroch, separované od matiek. Kontakt koža na kožu je však pre ne prospešnejší, uvádza to aj WHO. Ilustračné foto.
Foto: shutterstock.comMarko sa narodil v 26. týždni tehotenstva a na novorodeneckej JIS komplexnej pediatrickej jednotky Quirónsalud vo Valencii má zabezpečenú takúto starostlivosť. Tú najlepšiu – matkinu blízkosť a materské mlieko priamo z jej prsníka.
Ako vysvetľuje samotná klinika: „Dvere máme otvorené 24 hodín denne, nepoužívame fľaše a bábätká sú od prvej chvíle dané k svojej matke na dojčenie, dokonca aj klokankované s dýchacími oporami a hadičkami.“ Teda presne v súlade s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie pre predčasne narodené bábätká.
„Aký priepastný rozdiel oproti tomu, čo prežívajú predčasne narodené deti u nás v drvivej väčšine nemocníc. Ich matky prepustené z nemocnice, môžu dieťatko navštíviť v návštevných hodinách, o intenzívnom klokankovaní môžu snívať. A o dojčení tiež,“ konštatovala dula a laktačná poradkyňa Gabriela Janovičová, ktorá na prípad upozornila na svojej facebookovej stránke. Ako dodala, je na škodu, že matky u nás sú presviedčané, že predčasne narodené deti nie sú schopné sať mlieko z prsníka. Následne sú kŕmenie fľaškami a prežijú hodiny, dni a mesiace samé v inkubátoroch. A to všetko napriek vedeckým dôkazom o škodlivosti separácie.
Nuž, rutina nadovšetko. Žiaľ.
Marko: