Dieťa potrebuje škôlku, aby si zvykalo na kolektív? Omyl! Ako je to naozaj, vysvetľuje odborníčka

Patricia Poprocká, 21. októbra 2024 o 05:05

Nechce chodiť dieťa do škôlky? Tento problém riešia mnohí rodičia a hľadajú cesty, ako by si dieťa mohlo na nové prostredie privyknúť. Ak sa to však nedarí, netreba zúfať ani nikde hľadať chyby – je to totiž prirodzená reakcia dieťaťa vzhľadom na to, ako sa vyvíja jeho mozog.

Nie každé dieťa je v škôlke šťastné a z hľadiska jeho vývoja je to úplne prirodzený pocit.

Foto: shutterstock.com

„V našej spoločnosti, veľmi krátkom úseku ľudskej histórie, patrí dieťa po narodení do celodennej starostlivosti matky a od 2-3 rokov do škôlky. Z hľadiska evolučného, sociálneho, emočného, psychologického a neurologického vývoja však ani zďaleka nie,“ upozorňuje detská psychologička Jana Kubíčková, autorka projektu Tisíc tvárí radosti na sociálnej sieti.

Nemyslí si, že by škôlka nemohla byť vhodným miestom pre rozvoj dieťaťa, avšak za určitých podmienok.

Mozog dieťaťa je totiž počas prvých šiestich mesiacov života nastavený na nadväzovanie nových vzťahov a budovanie dôvery k ľuďom, ktorí sa o dieťa starajú a sú mu najbližší.

Po prvom polroku sa dieťa začína orientovať už nie na nadväzovanie nových vzťahov, ale na prehlbovanie tých existujúcich. A toto bude pre dieťa dôležité až do veku piatich-šiestich rokov. „Bude preň dôležitejšie vkladať energiu do vzťahov, ktoré mu prinášajú pocit bezpečia, než vyhľadávať vzťahy nové,“ vysvetľuje Jana Kubíčková.

Ako ale pripomína, neznamená to, že dieťa nie je schopné nové vzťahy nadväzovať. Znamená to len, že začína rozvíjať sebavnímanie a to je viazané na ľudí, ku ktorým už vybudovanú dôveru má.

Ak teda dieťa strávi prvé dva tri roky života s osobou, s ktorou má vytvorenú bezpečnú vzťahovú väzbu a my zrazu od neho chceme, aby začalo chcieť tráviť väčšinu času v kolektíve cudzích detí a starostlivosti cudzích osôb, nie je to preň prirodzené. „Nútiť dieťa predčasne do dôvery k cudzím ľuďom a očakávať, že sa bude cítiť v bezpečí v čase, keď je pre jeho vývoj zásadné každodenne prežívať pocit prijatia najbližšími ľuďmi, ho neurobí do budúcnosti viac spoločenským, naopak,“ vysvetľuje odborníčka.

Ak teda troj či štvororočné dieťa nechce do škôlky, nie je to nezdravá úzkostná reakcia, ale prirodzená reakcia na oddelenie od osoby, od ktorej závisí vývoj vlastnej sebahodnoty. „V našej spoločnosti sa však toto obdobie vysvetľuje ako separačná úzkosť, ktorú dieťa potrebuje prekonať a na škôlku si zvyknúť,“ konštatuje Jana Kubíčková. Rodičia často využívajú nevhodné praktiky ako nútenie, zastrašovanie, výsmech či manipuláciu.

Ako však Jana Kubíčková pripomína, dieťa do piatich rokov si vôbec nemusí na škôlku zvyknúť. Nemusí zvládať jej poriadok, pravidlá, nemusí si v nej ani nájsť kamarátov. Toto správanie totiž nenaznačuje, že dieťa nebude vedieť fungovať v neskorších kolektívoch. „Znamená to len, že zo vzťahu s rodičom dieťa ešte nenačerpalo všetko, čo potrebuje, aby bolo pripravené na fungovanie v budúcich vzťahoch,“ uzatvára detská psychologička.

Nie všetky deti to však majú rovnako. Do škôlky môžu rodičia bez obáv svoje dieťa dávať:

Ak sa tam teší a je tam spokojné.

Ak popri čase strávenom v škôlke kvalitne trávi dostatok času so svojimi najbližšími.

Ak je medzi rodičom a učiteľom dôvera, ktorú cíti aj dieťa.
(Zdroj: Tisíc tvárí radosti)


ANKETA:

Chodia/chodili vaše deti rady do škôlky?

43,8%



24,7%



2,7%



27,4%



1,4%












Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >