- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Alergia na chlad je podobná nádche. Ako ich rozoznáte? Stačí tento jednoduchý test
Niekto zimu miluje, iný nemusí, no sú aj takí, ktorí ju neznášajú doslova. Na chlad majú alergiu, čo sa prejavuje nepríjemnými zdravotnými príznakmi, začínajúcimi, keď teplota vonku klesne na úroveň štyroch stupňov a nižšie.
-
Každý môže prispieť k tomu, aby antibiotiká nestrácali účinnosť
Antibiotiká prestávajú účinkovať a niektorí vedci bijú na poplach, že časom budú možno ľudia znovu umierať na bakteriálne infekcie, ktoré dnes ešte vieme vďaka liekom zvládnuť. Nadužívanie antibiotík vedie k tomu, že baktérie sa liekom prispôsobujú. To, či sa v budúcnosti znovu infekcie stanú častou príčinou úmrtí alebo nie, môže svojím správaním ovplyvniť každý.
-
Ako u detí podporiť imunitu počas chrípkovej sezóny? 5 základných opatrení, bez ktorých to nepôjde
Vypuklo to už aj u vás doma? Vreckovky sa povaľujú všade okolo, dieťa kýcha, kašle, má teplotu. Do jari sa to zopakuje ešte niekoľkokrát a veľmi často od potomka respiračnú infekciu dostanú aj ďalší členovia rodiny. Vystúpiť z bludného kruhu večne sa opakujúcich ochorení môžete, ak sa trochu viac zameriate na detskú imunitu. Viete, ako ju možno podporiť?
-
Škrípanie zubov môže vážne poškodiť (nielen) detský chrup. Príčin je veľa, niektoré aj vážnejšie
Škrípaním zubov počas spánku sa môžu prejavovať viaceré ochorenia, ale je to i odraz psychiky dieťaťa. Riešiť problém u stomatológa treba najmä vtedy, ak má takzvaný bruxizmus chronický charakter, a teda nežiaduci vplyv na stav zubnej skloviny, ktorú môže veľmi výrazne deštruovať.
-
Ktoré orechy sú najvhodnejšie pre deti? Jeden malý domáci trik a stanú sa stráviteľnejšie
Orechy majú pre ľudský organizmus veľa zdravotných benefitov. Podporujú nervový systém, srdce aj imunitu. Odborníci ich považujú za skutočnú superpotravinu. Zároveň sú však ťažšie stráviteľne, čo sa dá riešiť, ak ich vopred namáčate do vody. Deti môžu ochutnať oriešky po prvom roku života, ideálne tiež namáčané.
-
Stále choré? Dajte dieťa vyšetriť, či nemá poruchu imunity alebo alergiu
Malé deti sú prirodzene viac choré, ich imunita sa ešte len vyvíja a potrebuje zosilnieť. V niektorých prípadoch sa však treba zamyslieť, či za častými infekciami nebude nejaký zdravotný problém, ktorý treba riešiť prioritne.
-
Čo dávať deťom na tanier, aby ste znížili riziko vzniku cukrovky v neskoršom veku
U detí síce výskyt cukrovky nesúvisí primárne so zlou výživou, ale poruchou imunity, no ak budete dbať na to, čo jedia a na to, aby si samy osvojili zásady zdravého stravovania, znížite v budúcnosti riziko výskytu diabetu II. stupňa.
-
Ktorý teplomer je pre deti najvhodnejší? Na čo dávať pozor a aké chyby pri meraní teploty najčastejšie robíme
Zmerať teplotu malému dieťaťu nie je vždy jednoduché. Teplota je však dôležitý ukazovateľ, podľa ktorého rodičia vedia posúdiť závažnosť ochorenia, či sa vybrať k lekárovi, prípadne či nasadiť lieky proti teplote. Trh ponúka množstvo teplomerov, ako si vybrať ten najvhodnejší?
-
Objav českých vedcov: Mikroplasty v plodovej vode má 9 z 10 žien!
Už sú naozaj všade. Mikroplasty objavil český vedecký tím ako prvý na svete najnovšie aj v placente a plodovej vode. Čo to znamená pre ženy a bábätká?
-
Ivonu dojčenie pred rakovinou neochránilo. Mohlo byť jej spúšťačom?
Ivonine tretie dieťa nemalo ani rok, keď si nahmatala hrčku v prsníku. Šla na vyšetrenie, ktorého verdikt bol nemilosrdný: Okamžitá operácia a onkologická liečba. Jej život sa v okamihu zmenil. Starostlivosť o dcérku a staršie deti vystriedali návštevy nemocnice a dávky chemoterapie.
-
U dentálnej hygieničky. Ako sa pohrá so zubami vášho dieťaťa?
Dieťa môže ísť na dentálnu hygienu už okolo šiestich rokov a ak to zvládne, tak aj skôr. Pravidelné navštevovanie zubnej hygieničky znižuje riziko vzniku zubného kazu i zápalu ďasien.
-
Naučte dieťa, čo robiť, keď ho napadne pes. Pomôže, keď sa mu chlácholivo prihovorí?
Napadnutie psom je reálna hrozba. Majitelia štvornohých miláčikov si na nich niekedy nedávajú pozor a vonku ich nechajú pobehovať bez náhubku. Je rozumné, ak dieťa bude vedieť, ako reagovať, keď ho cudzie zviera začne ohrozovať.
-
K detským onkologickým pacientom chodia domov výjazdové sestry. Je to neoceniteľná pomoc
V domácom prostredí sestra dieťaťu vezme krv a hneď ju aj vyšetrí. Výsledok je známy do pár minút. Deti ani rodičia nemusia nikam cestovať a strácať čas v zápchach či čakárňach. Nehovoriac o tom, že pre ťažko chorých malých pacientov je cestovanie k lekárovi veľkou fyzickou záťažou, ktorá takto odpadá.
-
Nemocnica využíva digitálny mikroskop na náročné neurochirurgické operácie detí
Detská fakultná nemocnica v Košiciach využíva ako jediná na Slovensku špeciálny operačný mikroskop, ktorý na zobrazenie operačného poľa využíva 3D optiku a robotickú ruku. Tento takzvaný exoskop sa používa najmä v neurochirurgii.
-
Vegánom prekáža aj med či želatína. Aké sú riziká i benefity tohto stravovania a čo deti?
Byť vegánom už nie je taká rarita ako v minulosti, týmto spôsobom sa na Slovensku stravujú asi dve percentá populácie. A hoci im vegánstvo zdravotne uškodiť nemusí, je dobré byť obozretným a v prípade potreby si nechať skontrolovať, či v strave nechýbajú dôležité živiny.
-
Gaštany majú viac vitamínu C ako citrón. Ďalšie zdravotné benefity symbolu jesene vás prekvapia
Jedlé gaštany sú nielen veľmi chutné, ale majú aj veľa pozitívnych účinkov na naše zdravie. Vedeli ste, že obsahujú veľa vitamínu C a podporujú srdce a cievy i dobrú funkciu mozgu?
-
Štyri najdôležitejšie prvky na podporu imunity. Viete, ktoré to sú a máte ich dostatok?
Potrebné sú stále, najviac ale zrejme teraz, v jeseni. Chladné počasie, menej slnka i pohybu prináša so sebou zvýšený výskyt respiračných ochorení a pre našu odolnosť predstavuje akúsi skúšku, v ktorej mnohí neobstoja. Viete, aké sú najdôležitejšie vitamíny na podporu imunity a prečo?
-
Detské vírusy z kolektívu vedia položiť celú rodinu. Desatoro, ako sa pred nimi doma chrániť
S virózami sa akoby teraz na jeseň roztrhlo vrece. Chladnejšie počasie a pobyt detí v rôznych kolektívoch, stačí, že ochorie jeden a je len otázkou času, kedy sa pridajú ďalší. Nielen spolužiaci, ale aj členovia rodiny. V nejednej domácnosti sa už od školáka či škôlkara nakazili postupne aj ďalší členovia rodiny. Možno tomu zabrániť?
-
Kliešťom súčasné počasie náramne vyhovuje, správajte sa ako v lete. A ak zvažujete očkovanie, je najvhodnejší čas
Súčasné vlhké a vcelku teplé počasie kliešťom svedčí, a tak buďte ostražití a rovnako ako v lete po návrate z prírody dôkladne skontrolujte, či ste si vy alebo vaše deti nepriniesli z pobytu vonku neželaného spoločníka.
-
Dvanásťročná fajčila e-cigaretu, skončila v kóme s nefunkčnými pľúcami. „Ani s tým nezačínajte!“ varuje
Vaping je fajčenie elektronickej cigarety, pri ktorom sa nič nespaľuje, názov sa odvodzuje od anglického výrazu vape, teda para, ktorá pri vapingu vychádza z úst. (Nielen) mladí ľudia si preto často myslia, že je zdravší ako bežné fajčenie, je to však pravda len čiastočne a následky môžu byť veľmi vážne. A to už u detí.