- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Zdravotné poisťovne namietli preplácanie lieku na spinálnu muskulárnu Zolgensma
Zdravotné poisťovne namietajú, aby sa liek Zolgensma na liečbu spinálnej muskulárnej atrofie preplácal z verejného zdravotného poistenia. Proces kategorizácie lieku sa tak predlžuje.
-
Sila kostí sa buduje už v detstve. Rady, ako na to: vápnik má efekt iba v kombinácii s déčkom
Dbajte na to, aby už deti mali silné kosti. Čím viac kostnej hmoty získa človek pred dosiahnutím 30 rokov, tým má nižšiu pravdepodobnosť, že ho neskôr ohrozí osteoporóza. Ak v mladom veku nemá telo dostatok vápnika, či už v dôsledku nesprávnych stravovacích návykov, alebo nedostatočného pohybu, kostná hmota bude slabá, krehká, náchylná na zlomeniny.
-
Malému onkopacientovi pri raritnej operácii nahradili pätovú kosť endoprotézou. Alternatívou bola amputácia
Lekári v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave nahradili dieťaťu pätovú kosť postihnutú rakovinovým ochorením Ewingovým sarkómom endoprotézou na mieru. Išlo o raritnú operáciu, na Slovensku sa u dieťaťa vykonala prvýkrát. Alternatívou k zákroku bola amputácia nohy v členku.
-
Vedci zistili, prečo deti znášajú covid oveľa ľahšie ako dospelí. Kľúč je v imunite
Vedci sa pokúsili prísť na to, prečo majú deti ľahší priebeh covidu ako dospelí. Ukázalo sa, že imunitná odpoveď detí je odlišná od reakcie zvyčajne pozorovanej u dospelých.
-
Prečo sú dnes aj veľmi mladé ženy choré na rakovinu prsníkov? Na čo všetko majú v rámci prevencie nárok
Operná speváčka Patricia Janečková na rakovinu prsníka zomrela vo svojich 25 rokoch. Česká speváčka a herečka Anička Slováčková (28) sa s týmto zákerným ochorením začala liečiť v 24 rokoch. Chorobu síce porazila, no pred pár dňami oznámila, že nádor sa jej znovu usídlil v tele, tentokrát na pľúcach. Október je mesiacom povedomia o rakovine prsníkov a treba vedieť i to, že ochorenie sa môže týkať aj veľmi mladých žien.
-
Aká bude chrípková sezóna? Choré by mali byť najmä deti do 9 rokov
Chrípka by mala tento rok zasiahnuť najmä deti vo veku piatich až deviatich rokov. Deťom do 16 rokov bude zrejme viac hroziť aj hospitalizácia. Aspoň tak to bolo na južnej pologuli, podľa ktorej sa odhaduje priebeh tohto nepríjemného respiračného ochorenia aj na našej pologuli.
-
Prípadov čierneho kašľa pribúda, šíri sa najmä medzi neočkovanými
Niektoré európske štáty vrátane Česka zaznamenávajú v poslednej dobe nárast prípadov čierneho kašľa. Ide o vysoko nákazlivú bakteriálnu infekciu. Najrizikovejšia je pre nezaočkované alebo neúplne zaočkované malé deti, ktorým hrozia závažné komplikácie, uviedol český Štátny zdravotný ústav (SZÚ).
-
Stráca dieťa veci, rozptýli ho každá drobnosť? Aké prejavy nepozornosti sú už problém a čo s tým
Však sú to len deti, povieme si neraz. Áno, sú ešte malé, nemajú tak vyvinutý mozog a nervovú sústavu, aby dokázali dlho udržať pozornosť, kedy je to ešte v norme a kedy už je potrebné niečo s tým urobiť?
-
Mali by zakázať mobily na školách? Vytvárajú závislosť podobnú heroínovej, znižujú IQ i sústredenosť, o psychickej pohode nehovoriac
Počas vyučovania ich už zakazuje každá štvrtá krajina sveta, na základe vlastného uváženia aj niektoré školy u nás a odborníci vyzývajú rodičov, aby boli sami aktívni a svoje deti pred nimi chránili. Reči je o mobiloch, bez ktorých si dnešnú dobu už nevieme predstaviť.
-
Chrípka verzus prechladnutie. Viete ich od seba rozoznať?
Niektorí ľudia sa radi pochvália, že s chrípkou zvládnu chodiť do práce, ak im však infekcia umožňuje normálne fungovať, potom chrípku, jednoducho, nemajú. Tú totiž len tak ľahko neprechodíte.
-
Snažíte sa schudnúť? Prečo to nepôjde bez bielkovín
Bez bielkovín nedokáže telo fungovať. Ich hlavnou úlohou je stavebná činnosť, udržiavanie a obnova tela. Potrebuje ich mozog, kosti, orgány, svaly, ale aj vlasy či nechty a dôležitú rolu hrajú aj pri chudnutí.
-
Haló, na niečo ste zabudli! Najčastejšie chyby v stravovaní našej mládeže
Niet sa čím chváliť: raňajky sú zbytočné, ovocie a zelenina na okraji záujmu, naopak, „in“ sú energetické nápoje a sladkosti. Také sú postoje dnešnej mládeže vo veku 11-15 rokov, ktoré vyplávajú z národnej správy o správaní školopovinných detí.
-
Na jeseň sa treba zahriať. Doslova ako teplý sveter poslúžia škorica, kurkuma a čo ešte...
Teploty síce jeseň ešte ani zďaleka nepripomínajú, no rána a večery sú už chladnejšie a ani doma vám nemusí byť najteplejšie. Nemusíte si hneď zapínať kúrenie, postačí konzumovať niektoré druhy korenín, ktoré majú schopnosť zohriať ľudský organizmus zvnútra. Medzi také patria škorica, kurkuma, zázvor či sušený cesnak.
-
Situácia je alarmujúca, deti so žltačkou obsadili všetky miesta na infekčnom oddelení
Situácia v súvislosti s hepatitídou typu A je v Detskej fakultnej nemocnici v Košiciach alarmujúca. Ako informoval jej riaditeľ Andrej Koman, všetky lôžka infekčného oddelenia sú obsadené deťmi bojujúcimi s touto chorobou.
-
Časté infekcie dýchacích ciest a stredného ucha, alergia či astma? Domáci inhalátor môže veľmi pomôcť
Ak má vaše dieťa časté respiračné infekcie, trpí alergiou či astmou, upchatým nosom alebo chronickým kašľom, zníženou imunitou, prípadne častými zápalmi stredného ucha, zvážte, či si domov nezaobstarať inhalátor, ktorý pomôže zmierniť zdravotné problémy.
-
Nechoďte okolo bej bez povšimnutia. Jarabina čierna prekvapí obsahom antioxidantov, je to skutočná superpotravina
Kríky jarabiny čiernej boli kedysi bežnou súčasťou záhrad, dnes už veľa ľudí tento plod ani nepozná. Arónia je plná zdraviu prospešných látok, najlepšie je konzumovať ju bez úpravy, avšak pre trpkú chuť možno viac ulahodí upravená.
-
Šesť návykov šťastných ľudí, osvojte si ich!
Po horúcom aktívnom lete prináša jeseň priestor na stíšenie a oddych, sú však ľudia, ktorých postupné ochladzovanie vzduchu a skracovanie dní vyčerpávajú. Ako si pomôcť?
-
Poruchy sluchu u detí, ako ich liečiť a na čo dávať pozor?
Čo bolí najhoršie – ucho, zub či oblička? Nepríjemná je každá bolesť, kým však napríklad bolesti zubov vieme predchádzať správnou starostlivosťou, ochorenia uší môžu nastať ani nevieme ako. Stačí prievan, pobyt v klimatizovanom prostredí alebo vo vode a problém je na svete.
-
Od októbra budú mať rodičia k dispozícii aplikáciu na vyhodnotenie zdravotného stavu dieťaťa
Azda každý rodič potvrdí, že náhle zhoršenie zdravotného stavu dieťaťa patrí k najstresovejším chvíľam, ktoré môžu zažiť. Slovenská nemocnica teraz prichádza s jedinečnou aplikáciou, ktorá umožní vyhodnotiť zdravotný stav potomka a v prípade potreby aj navigovať k pomoci.
-
Novorodenca nechali na zastávke v krabici, polícia manželský pár obvinila
Polícia obvinila 29-ročnú ženu a jej manžela, ktorí nechali novorodenca v krabici na autobusovej zastávke v obci Bežovce v okrese Sobrance. Zdravý chlapec sa narodil v obci Kristy v rodinnom dome, na zastávke ho našiel náhodný okoloidúci.