Plodová voda obsahovala najčastejšie polyetylén, ale nielen ten.
Foto: shutterstock.comNedávno verejnosť znepokojila informácia, že vedci v Ríme objavili mikroplasty v materskom mlieku. Napriek tomu samotní výskumníci odporúčali ženám v dojčení pokračovať, nakoľko nič lepšie ako materské mlieko pre bábätká neexistuje: Materské mlieko totiž obsahuje množstvo rozličných látok, ktoré kompenzujú účinky znečisteného životného prostredia na organizmus, pomáhajú imunite, rozvíjajú poznávacie schopnosti a podobne. Okrem toho dojčenie má aj množstvo ďalších funkcií potrebných pre zdravý vývoj dieťaťa.
Čo ale znamená prítomnosť mikroplastov v plodovej vode a placente, z ktorej čerpá bábätko živiny počas vývoja v maternici?
To vedci zatiaľ presne nevedia a má to byť predmetom ďalšieho skúmania. „Zmyslom tejto časti výskumu bolo zistiť, či sa mikroplasty nachádzajú okrem placenty aj v plodovej vode, lebo toto nebolo ešte nikdy skúmané. Teraz bude kľúčové vyhodnotiť, či a akým spôsobom môžu tieto látky poškodiť plod či komplikovať tehotenstvo a či je možné znížiť expozíciu týmto kontaminujúcim látkam v priebehu tehotenstva,” vysvetlil docent Ondřej Šimetka, prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN v Ostrave.
Mikroplasty u 9 z 10 žien
Ostravskí vedci skúmali problematiku zhruba 10 rokov, vzorky brali od žien, ktorým predčasne odtiekla plodová voda pred dokončeným 37. týždňom tehotenstva. Mikroplasty sa potvrdili v plodovej vode v drvivej väčšine – u deviatich z desiatich žien. A nielen tie, vedci našli aj aditíva. Najčastejšie šlo o polyetylén, ale vzorky vo veľkej miere obsahovali aj stabilizátor používaný pri výrobe PVC. Častice mali najčastejšie veľkosť 10 až 50 mikrometrov a viac ich obsahovala placenta než plodová voda.„Nález polyetylénu nie je prekvapujúci, pretože ide o jeden z najčastejšie používaných plastov na svete. Zároveň sme však často detegovali stabilizátor používaný pri výrobe PVC,“ uviedol inžinier Jan Halfar z Technickej univerzity v Ostrave.
O vplyve týchto častíc na ľudské zdravie vrátane plodu sa vie stále len málo. Výskumníci to priznávajú a vravia, že by na ďalšie bádanie potrebovali lepšie prístrojové vybavenie, ktoré by dokázalo skúmať prítomnosť častíc s veľkosťou menšou ako mikrometer. „Na to je potrebné sofistikované moderné prístrojové vybavenie, ktoré v Českej republike zatiaľ nemá nikto,“ konštatovala ďalšia členka výskumného tímu, profesorka Silvie Heviánková z ostravskej Technickej univerzity.