Škrípanie zubov počas spánku môže predstavovať zdravotný problém.
Foto: Shutterstock.comŠkrípanie zubov počas spánku asi väčšina ľudí nebude považovať za niečo, čo treba špeciálne riešiť. Veď to tak má predsa veľa ľudí a o nič nejde... Môže to tak byť, avšak nemusí. Príčinou bruxizmu, ako sa tento problém nazýva odborne, môžu byť zdravotné problémy, ktoré treba riešiť primárne. Ako informuje detská klinika Dr. Martinko, k príčinám sa môžu radiť „gastrointestinálne problémy (súvisiace s tráviacim systémom), nedostatok niektorých vitamínov, málo vápnika, nutričné deficity, enzymatická nerovnováha, endokrinná dysfunkcia (problémy so štítnou žľazou), urologická dysfunkcia, parazity, dýchanie ústami, zubný kameň, prekážka v správnom zhryze, nesprávny zhryz, hyperkinetické deti (s potrebou nadmerného pohybu), rastový špurt, prerezávanie zubov, dedičné faktory, alergie, spojenie s inými zlozvykmi – cmúľanie palca, cumeľ…”
Ako vidieť, príčin je naozaj dosť a nemusí byť vždy jednoduché zistiť, čo za nepríjemným škrípaním zubov stojí. „Pokiaľ dieťaťu škrípanie zubov nespôsobuje výrazný diskomfort (citlivosť zubov, výrazne deštruované zuby), vekom väčšinou vymizne. Pokiaľ pretrváva a má na chrup negatívny dopad, príčinu sa snažíme vypátrať a nájsť vhodný postup, ako si so situáciou poradiť,” odporúča klinika.
Ak sa žiadny zjavný dôvod neodhalí ani po sérii odborných vyšetrení u lekára, možno uvažovať aj o psychickej príčine týchto ťažkostí. Zamyslieť sa nad stresom či neprimeraným napätím, ktoré dieťa môže zažívať. „Je potrebné myslieť aj na druhú stránku veci. Deti počas spánku, kedy sa bruxizmus vyskytuje najčastejšie, intenzívnejšie spracúvajú všetky podnety, s ktorými prišli vedome aj podvedome počas dňa do kontaktu. Filtrujú. Triedia. Ukladajú do pamäte. Vymazávajú. A bruxizmus môže byť len vedľajším produktom tohto všetkého,” informuje detská klinika.