- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Chutné, naše a na nezaplatenie. Vlašské orechy by mali jesť nielen seniori, ale aj študenti. Viete prečo?
Vlašské orechy majú množstvo priaznivých účinkov pre zdravie. Mali by ich pravidelne jesť nielen ľudia s vysokou hladinou cholesterolu, ale za hrsť denne aj študenti. Viete prečo?
-
Na darovanie materského mlieka sú prísne pravidlá. Nemocnicam chýba
Tak, ako zásoby krvi, potrebujú nemocnice aj zásoby materského mlieka. Tie potom dostávajú novorodenci, ktorých vlastné matky z nejakých dôvodov nedojčia alebo nemôžu. A to najmä detičky so zhoršeným zdravotným stavom a predčasne narodené.
-
Jedzte cesnak bez obáv. Vo vašom dychu ho nemusí byť vôbec cítiť, pomôže toto chutné ovocie
Je zdravý, pomáha pri mnohých chorobách a jedlám dodáva nezameniteľnú chuť. Napriek tomu mnohí ľudia cesnak radšej obchádzajú, prípadne konzumujú len veľmi opatrne, pretože sa obávajú nepríjemného zápachu, ktorý po ňom ostáva v dychu. Zbytočne, existuje totiž ďalšia skvelá potravina, ktorá tieto vône dokáže neutralizovať.
-
Oči deťom treba chrániť aj v zime. Na TOTO nikdy nezabudnite!
V lete nie je o čom – ostré slnečné lúče nás neraz doslova nútia chrániť si pred nimi zrak okuliarmi alebo aspoň tienidlom. Viete ale, že aj zima predstavuje pre naše oči veľkú záťaž?
-
Alkohol sa v ľudskom tele metabolizuje prednostne – viete, čo to znamená? Neprežeňte to s pitím na Silvestra!
Silvester bez alkoholu? Vo väčšine rodín ťažká predstava, aspoň novoročný prípitok je akousi nepísanou tradíciou. Jeden pohárik nepredstavuje až taký problém, v žiadnom prípade by ho však nemali ochutnať deti. Čo všetko alkohol v organizme spúšťa a ako sa s ním telo vyrovnáva?
-
V tejto škole deťom netreba vysvetľovať, čo je empatia či rešpekt, majú ich na dennom poriadku. Čas tu má vlastné pravidlá, vraví učiteľka
Mária Niková je učiteľka, ale nie celkom typická. Pracovala v školstve 30 rokov, aby zistila, že to bola vlastne len príprava na prácu, ktorú robí teraz – učenie detí v nemocničnej škole. „Aj keď nemocnica nie je miesto, kde by sme mali byť radi, ja som. Mám svoju prácu rada, denne v nej stretávam hrdinov,” hovorí špeciálna pedagogička v nemocničnej škole na bratislavských Kramároch.
-
Pozor! Únava, kašeľ a bolesť hrdla môžu signalizovať aj veľmi nákazlivý zápal pľúc
Kašeľ, sople či bolesti hrdla sú v tomto období viac-menej bežné. Epidemiológovia upozorňujú na rastúci počet prípadov chrípky a covidu, bolesti hrdla a kašeľ však môžu byť príznakom i netypického zápalu pľúc, ktorý postihuje najmä deti.
-
Dráma v Košiciach: Rutinný cisársky rez sa zmenil na boj o život, pri náročných zákrokoch sa rátala každá sekunda
Mal to byť „bežný“ pôrod, akých košickí pôrodníci odviedli už tisíce. Zmenil sa však na dramatický boj o život, pri ktorom šlo o sekundy. Raritná, ale nesmierne vážna diagnóza – skryté krvácanie do retroperitoneálnej oblasti medzi maternicou a obličkou, ktoré ani po rýchlom zákroku neustávalo. Našťastie, všetko dobre dopadlo.
-
Pri angíne môže pomôcť i zmrzlina či ovsené vločky. Ale pozor, viete kedy už treba k lekárovi?
Bolesť hrdla, opuch mandlí, ťažkosti pre prehĺtaní – jedným slovom angína. Toto ochorenie je medzi deťmi časté práve v zimnom období. Vzniká kombináciou chladu, stresu a oslabenej imunity. Ako ju čo najrýchlejšie vyliečiť, kedy treba lieky a kedy pomáha zmrzlina?
-
Veľké porovnanie dojčenia v štátoch EÚ. Ako je na tom Slovensko, vie to niekto vôbec?
Koľko trojmesačných bábätiek je na Slovensku dojčených a ako sme na tom v porovnaní s ďalšími štátmi Európskej únie?
-
Odoberanie krvi bábätkám bude ľahšie i menej bolestivé
Menšie množstvo odobratej krvi, menej bolesti i rýchlejšie výsledky. Neonatologické oddelenie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice zaviedlo novinku, ktorá výrazne uľahčí odbery krvi bábätkám.
-
Po chorobe sa do škôlky či školy netreba ponáhľať. Ako dlho by malo dieťa ešte zostať doma?
„Teploty ustúpili, tu i tam soplík či zakašlanie už nepredstavujú problém, dieťa môže do škôlky či školy,“ vydýchnu si často rodičia, ktorí horko-ťažko „zaplátali“ dni doma so svojou chorou ratolesťou na úkor pracovných povinností. Nie je to však celkom pravda, lekári odporúčajú nechať dieťa doma ešte nejaký čas.
-
Psychológovia riešili tento rok tisícky pokusov o samovraždu, niektoré priamo z koľajníc
Občianske združenie IPčko riešilo od začiatku roka 3407 akútnych kontaktov, ktoré súviseli s pokusmi o ukončenie života. Niektoré prišli priamo z koľajníc, kde združenie, zaoberajúce sa pomocou ľuďom v krízových situáciách, umiestňuje tabule s kontaktom na svoje krízové linky.
-
VIDEO samovraždy deviataka Romana je na internete. Je nebezpečné, varujú odborníci
„... Skoč!“ Do toho dievčenský smiech a koniec ten najhorší možný. Je strašné pozerať na utrpenie 15-ročného Romana, ktorý napokon skočil zo strechy školskej budovy, a ešte strašnejšie počuť, ako ho k tomu spolužiaci vyzývajú. Video obrovskej tragédie a ľudskej krutosti poskytol na zverejnenie otec nešťastného chlapca, no odborníci varujú, že jeho šírenie nie je dobrý krok.
-
Alergia na chlad je podobná nádche. Ako ich rozoznáte? Stačí tento jednoduchý test
Niekto zimu miluje, iný nemusí, no sú aj takí, ktorí ju neznášajú doslova. Na chlad majú alergiu, čo sa prejavuje nepríjemnými zdravotnými príznakmi, začínajúcimi, keď teplota vonku klesne na úroveň štyroch stupňov a nižšie.
-
Každý môže prispieť k tomu, aby antibiotiká nestrácali účinnosť
Antibiotiká prestávajú účinkovať a niektorí vedci bijú na poplach, že časom budú možno ľudia znovu umierať na bakteriálne infekcie, ktoré dnes ešte vieme vďaka liekom zvládnuť. Nadužívanie antibiotík vedie k tomu, že baktérie sa liekom prispôsobujú. To, či sa v budúcnosti znovu infekcie stanú častou príčinou úmrtí alebo nie, môže svojím správaním ovplyvniť každý.
-
Ako u detí podporiť imunitu počas chrípkovej sezóny? 5 základných opatrení, bez ktorých to nepôjde
Vypuklo to už aj u vás doma? Vreckovky sa povaľujú všade okolo, dieťa kýcha, kašle, má teplotu. Do jari sa to zopakuje ešte niekoľkokrát a veľmi často od potomka respiračnú infekciu dostanú aj ďalší členovia rodiny. Vystúpiť z bludného kruhu večne sa opakujúcich ochorení môžete, ak sa trochu viac zameriate na detskú imunitu. Viete, ako ju možno podporiť?
-
Škrípanie zubov môže vážne poškodiť (nielen) detský chrup. Príčin je veľa, niektoré aj vážnejšie
Škrípaním zubov počas spánku sa môžu prejavovať viaceré ochorenia, ale je to i odraz psychiky dieťaťa. Riešiť problém u stomatológa treba najmä vtedy, ak má takzvaný bruxizmus chronický charakter, a teda nežiaduci vplyv na stav zubnej skloviny, ktorú môže veľmi výrazne deštruovať.
-
Ktoré orechy sú najvhodnejšie pre deti? Jeden malý domáci trik a stanú sa stráviteľnejšie
Orechy majú pre ľudský organizmus veľa zdravotných benefitov. Podporujú nervový systém, srdce aj imunitu. Odborníci ich považujú za skutočnú superpotravinu. Zároveň sú však ťažšie stráviteľne, čo sa dá riešiť, ak ich vopred namáčate do vody. Deti môžu ochutnať oriešky po prvom roku života, ideálne tiež namáčané.
-
Stále choré? Dajte dieťa vyšetriť, či nemá poruchu imunity alebo alergiu
Malé deti sú prirodzene viac choré, ich imunita sa ešte len vyvíja a potrebuje zosilnieť. V niektorých prípadoch sa však treba zamyslieť, či za častými infekciami nebude nejaký zdravotný problém, ktorý treba riešiť prioritne.