- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Prežúvať jedlo je dôležité, niektoré sústo dokonca aj 40-krát. Toto sú dôvody
Hneváte sa občas na deti, že jedia dlho a navyše málo? Ich pomalé tempo, dôkladné prežúvanie potravy a menšie množstvo skonzumovanej stravy nie je možno podľa našich predstáv, vedzte ale, že je úplne v poriadku a mali by sme sa k nim pridať.
-
Oplatí sa dojčiť dieťa aj po šiestom mesiaci?
Pol roka je minimum, ktoré odporúčajú svetoví odborníci, lekári aj väčšina rodičovských informačných brožúr. Prvých šesť mesiacov by malo byť bábätko dojčené, prostredníctvom materského mlieka dostáva všetky živiny, potrebné na jeho rast, imunitu a optimálny vývoj. A čo potom?
-
Mandle – skvelé na nervy i na mozog. Ako ich najlepšie pripraviť? Vyskúšajte tento RECEPT
Ľudia ich považujú za orechy, ale mandle sú v skutočnosti semenom mandľovníka, ktoré je ukryté v tvrdom jadre. A okrem nezameniteľnej chuti majú aj množstvo prínosov pre naše zdravie.
-
Ohavné! Muž sexuálne zneužíval deti, ešte ich aj nakazil pohlavnou chorobou
Muž z okresu Sobrance na východe Slovenska mal zneužívať maloleté deti a nakaziť ich pohlavnou chorobou. Polícia ho obvinila zo zločinu sexuálneho zneužívania, prečinu ohrozovania pohlavnou chorobou a zločinu sexuálneho násilia v štádiu pokusu.
-
Tehotenskú cukrovku neberte na ľahkú váhu. Môže poškodiť zdravie navždy
Tehotenská cukrovka postihuje čoraz viac žien. Jej výskyt stúpa súčasne s nárastom cukrovky v spoločnosti, najmä u žien nad 35 rokov. Podľa údajov zdravotnej poisťovne Dôvera má tehotenskú cukrovku každá ôsma žena, čo vôbec nie je málo. A hoci väčšina z nich nepociťuje výrazné ťažkosti, tehotenská cukrovka prináša riziká pre ňu aj dieťa.
-
Deti a mráz. Ako ich v zime obliekať a kedy ísť bezpodmienečne do tepla?
Zima bez mrazivých teplôt nie je ani zimou a chladné počasie nemá byť dôvodom, aby ste s deťmi nešli von. Vonku by mali deti stráviť každý deň aspoň dve hodiny, bez ohľadu na počasie. Ani to chladné im neublíži, takto je najvhodnejšie sa naň pripraviť.
-
Chutné, naše a na nezaplatenie. Vlašské orechy by mali jesť nielen seniori, ale aj študenti. Viete prečo?
Vlašské orechy majú množstvo priaznivých účinkov pre zdravie. Mali by ich pravidelne jesť nielen ľudia s vysokou hladinou cholesterolu, ale za hrsť denne aj študenti. Viete prečo?
-
Na darovanie materského mlieka sú prísne pravidlá. Nemocnicam chýba
Tak, ako zásoby krvi, potrebujú nemocnice aj zásoby materského mlieka. Tie potom dostávajú novorodenci, ktorých vlastné matky z nejakých dôvodov nedojčia alebo nemôžu. A to najmä detičky so zhoršeným zdravotným stavom a predčasne narodené.
-
Jedzte cesnak bez obáv. Vo vašom dychu ho nemusí byť vôbec cítiť, pomôže toto chutné ovocie
Je zdravý, pomáha pri mnohých chorobách a jedlám dodáva nezameniteľnú chuť. Napriek tomu mnohí ľudia cesnak radšej obchádzajú, prípadne konzumujú len veľmi opatrne, pretože sa obávajú nepríjemného zápachu, ktorý po ňom ostáva v dychu. Zbytočne, existuje totiž ďalšia skvelá potravina, ktorá tieto vône dokáže neutralizovať.
-
Oči deťom treba chrániť aj v zime. Na TOTO nikdy nezabudnite!
V lete nie je o čom – ostré slnečné lúče nás neraz doslova nútia chrániť si pred nimi zrak okuliarmi alebo aspoň tienidlom. Viete ale, že aj zima predstavuje pre naše oči veľkú záťaž?
-
Alkohol sa v ľudskom tele metabolizuje prednostne – viete, čo to znamená? Neprežeňte to s pitím na Silvestra!
Silvester bez alkoholu? Vo väčšine rodín ťažká predstava, aspoň novoročný prípitok je akousi nepísanou tradíciou. Jeden pohárik nepredstavuje až taký problém, v žiadnom prípade by ho však nemali ochutnať deti. Čo všetko alkohol v organizme spúšťa a ako sa s ním telo vyrovnáva?
-
V tejto škole deťom netreba vysvetľovať, čo je empatia či rešpekt, majú ich na dennom poriadku. Čas tu má vlastné pravidlá, vraví učiteľka
Mária Niková je učiteľka, ale nie celkom typická. Pracovala v školstve 30 rokov, aby zistila, že to bola vlastne len príprava na prácu, ktorú robí teraz – učenie detí v nemocničnej škole. „Aj keď nemocnica nie je miesto, kde by sme mali byť radi, ja som. Mám svoju prácu rada, denne v nej stretávam hrdinov,” hovorí špeciálna pedagogička v nemocničnej škole na bratislavských Kramároch.
-
Pozor! Únava, kašeľ a bolesť hrdla môžu signalizovať aj veľmi nákazlivý zápal pľúc
Kašeľ, sople či bolesti hrdla sú v tomto období viac-menej bežné. Epidemiológovia upozorňujú na rastúci počet prípadov chrípky a covidu, bolesti hrdla a kašeľ však môžu byť príznakom i netypického zápalu pľúc, ktorý postihuje najmä deti.
-
Dráma v Košiciach: Rutinný cisársky rez sa zmenil na boj o život, pri náročných zákrokoch sa rátala každá sekunda
Mal to byť „bežný“ pôrod, akých košickí pôrodníci odviedli už tisíce. Zmenil sa však na dramatický boj o život, pri ktorom šlo o sekundy. Raritná, ale nesmierne vážna diagnóza – skryté krvácanie do retroperitoneálnej oblasti medzi maternicou a obličkou, ktoré ani po rýchlom zákroku neustávalo. Našťastie, všetko dobre dopadlo.
-
Pri angíne môže pomôcť i zmrzlina či ovsené vločky. Ale pozor, viete kedy už treba k lekárovi?
Bolesť hrdla, opuch mandlí, ťažkosti pre prehĺtaní – jedným slovom angína. Toto ochorenie je medzi deťmi časté práve v zimnom období. Vzniká kombináciou chladu, stresu a oslabenej imunity. Ako ju čo najrýchlejšie vyliečiť, kedy treba lieky a kedy pomáha zmrzlina?
-
Veľké porovnanie dojčenia v štátoch EÚ. Ako je na tom Slovensko, vie to niekto vôbec?
Koľko trojmesačných bábätiek je na Slovensku dojčených a ako sme na tom v porovnaní s ďalšími štátmi Európskej únie?
-
Odoberanie krvi bábätkám bude ľahšie i menej bolestivé
Menšie množstvo odobratej krvi, menej bolesti i rýchlejšie výsledky. Neonatologické oddelenie Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice zaviedlo novinku, ktorá výrazne uľahčí odbery krvi bábätkám.
-
Po chorobe sa do škôlky či školy netreba ponáhľať. Ako dlho by malo dieťa ešte zostať doma?
„Teploty ustúpili, tu i tam soplík či zakašlanie už nepredstavujú problém, dieťa môže do škôlky či školy,“ vydýchnu si často rodičia, ktorí horko-ťažko „zaplátali“ dni doma so svojou chorou ratolesťou na úkor pracovných povinností. Nie je to však celkom pravda, lekári odporúčajú nechať dieťa doma ešte nejaký čas.
-
Psychológovia riešili tento rok tisícky pokusov o samovraždu, niektoré priamo z koľajníc
Občianske združenie IPčko riešilo od začiatku roka 3407 akútnych kontaktov, ktoré súviseli s pokusmi o ukončenie života. Niektoré prišli priamo z koľajníc, kde združenie, zaoberajúce sa pomocou ľuďom v krízových situáciách, umiestňuje tabule s kontaktom na svoje krízové linky.
-
VIDEO samovraždy deviataka Romana je na internete. Je nebezpečné, varujú odborníci
„... Skoč!“ Do toho dievčenský smiech a koniec ten najhorší možný. Je strašné pozerať na utrpenie 15-ročného Romana, ktorý napokon skočil zo strechy školskej budovy, a ešte strašnejšie počuť, ako ho k tomu spolužiaci vyzývajú. Video obrovskej tragédie a ľudskej krutosti poskytol na zverejnenie otec nešťastného chlapca, no odborníci varujú, že jeho šírenie nie je dobrý krok.