- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Takto to robím ja
-
Ivanin denník 23: „V mojom živote nemôže byť nikdy nič jednoduché.“
Je to horšie ako kedykoľvek predtým. Napriek operácii, počas ktorej lekári Ivane Debrecéniovej (37) vybrali všetky metastázy, mladej žene pretrvávajú ukrutné bolesti konečníka. Ďalší chirurgický zákrok, ktorý by jej mohol pomôcť, sa však môže uskutočniť až potom, čo absolvuje chemoterapiu, aby sa jej nevrátila rakovina.
-
„Dosť, zatvoriť!“ Ako som päť rokov dojčila svojho syna
„Keď mi kamarátka vravela, že dojčí svoju 1,5-ročnú dcéru, zdalo sa mi to ako sen. Tá moja mala dva mesiace a ja som tŕpla, aby som vydržala aspoň tie prvé tri,“ delí sa o svoj príbeh Laura, ktorá z prvotného strašiaka zvaného dojčenie napokon urobila bežnú súčasť svojho života na dlhé roky.
-
Vybočte z radu, darujte výnimočné. Originálne svadobné dary, ktoré sú dnes módnym hitom
Vlaňajšok bol historicky rekordne nízky, čo do počtu sobášov, podpísala sa pod to pandémia. Teraz počas letného uvoľňovania nastáva opačný extrém. So svadbami sa akoby roztrhlo vrece, sú tu odkladané svadby z minulého roku, ale aj novonaplánované. Viete, aké dary sú dnes trendové?
-
Deka, vankúš, vedierko... 12 praktických vecí, ktoré zjednodušia cestovanie s deťmi
Cesta autom s deťmi vie byť úmorná aj bez letných horúčav. Najmä ak sa presúvate na väčšie vzdialenosti, deti často nevedia obsedieť a ich hračky, jedlo, pitie robia z auta veľkú kopu neporiadku. Preto je dobré mať v aute poruke niekoľko vecí, ktoré cestovanie vedia uľahčiť aspoň z tej praktickej stránky.
-
Majstrovstvá vyhrala so zašívanou pätou. „Vie ísť cez bolesť, akú iní nezvládnu,“ vraví tréner talentovanej bežkyne z osady
Verejnosť ju pozná ako balerínkovú bežkyňu, rómske dievčatko, ktoré pred tromi rokmi predbehlo na obecnom Behu pre zdravie všetky súperky v balerínkach, lebo nemalo na tenisky. Dnes je z dievčatka dorastenecká majsterka Slovenska na 1500 metrov a balerínkovú publicitu neznáša. „Nie som balerínka, som Annamária Horváthová!“
-
Čo robiť, ak vidíte v aute zamknuté dieťa alebo zviera? Polícia radí tento postup
Opakuje sa to každé leto: Varovania, aby ľudia nenechávali v zaparkovaných autách zvieratá ani deti, a žiaľ, aj prípady, kedy sa tak stane. Následky môžu byť fatálne: Teplota v zatvorenom aute, na ktoré svieti slnko, rýchlo stúpa, môže dosiahnuť až 70 stupňov a organizmus kolabuje.
-
Ivanin denník 22: Trápenie pokračuje, od bolestí zúfalo plačem, ale verím, že bude lepšie
Radostné očakávanie skončilo sklamaním. Ivana Debrecéniová (37) sa tešila, že sa jej po poslednej operácii konečne uľaví a ona bude (aj keby len aspoň na nejaký čas) z rakoviny vyliečená. Vytúženého pokoja sa však nedočkala. Obrovské bolesti pretrvávajú a lekári jej oznámili, že s chemoterapiou tak skoro neskončí. Aj tieto komplikácie sú dôvodom, prečo sa nám Ivana prihovára až dnes, o deň neskôr, než zvyčajne.
-
Andrea Lovecká vychováva s partnerkou dve deti: „Snívam o tom, že obe budeme oficiálne ich mamami.“
„Najhrozivejšia je predstava, že by sa jednej z nás mohlo niečo stať a deti by neboli zverené do opatery mamy, ktorá ich od narodenia vychováva, ale do ústavnej starostlivosti," netají sa svojimi obavami Andrea Lovecká, ktorá má so svojou partnerkou Agnes dvoch synov, štvorročného Vilka a dvojročného Arturka. Každá je biologickou mamou jedného z nich, no anonymného darcu spermií majú spoločného. Prečítajte si rozhovor o tom, čo dúhovým rodinám na Slovensku najviac chýba a ako deti vnímajú život s dvoma mamami.
-
Ivanin denník 21: „Ubolená, ale šťastná. V mojom tele nie sú po operácii žiadne metastázy.“
„Pán doktor mi po operácii oznámil, že sa mu podarilo vyoperovať úplne všetko, čo plánovali," hlási z nemocnice Ivana Debrecéniová (37), ktorej boj s vážnou chorobou sledujete už niekoľko mesiacov. Mala by tak byť vyliečená!
-
Historik Tomáš Hrubý o tvorbe rodokmeňov: „Slováci majú často šľachtických predkov.“
„Asi najväčšou kuriozitou bol objav, že predok skúmaného rodu pôsobil v zbojníckej družine Juraja Jánošíka," vraví historik Tomáš Hrubý, ktorý sa profesionálne venuje tvorbe rodokmeňov. V rozhovore sa dozviete, či je aj laik schopný pátrať v archívoch a matrikách, čo všetko sa pri tom o svojich predkoch môže dozvedieť a prečo by sme si ich mali vážiť.
-
Ivanin denník 20: „Nastupujem do nemocnice, držte mi palce.“
Na operáciu sa teší ako malé dieťa. Pretože ak sa podarí, bude Ivana Debrecéniová (37) vyliečená. Jej boj s tou najvážnejšou chorobou sledujete od polovice septembra minulého roka, dnes vám prinášame už dvadsiaty diel Ivaninho denníka. Za ten čas sa toho toľko stalo! Beznádejná situácia sa obrátila a mladá žena siaha za veľkou životnou výhrou. Z celého srdca jej želáme, nech operácia dopadne dobre a v ďalšej časti o dva týždne sa bude môcť pochváliť, že je všetko šťastne za ňou.
-
Najstaršia detská lekárka Mária Slugeňová (91) z Levoče: „Recepty predpisujem aj elektronicky.“
Pracuje päť dní v týždni, niekedy začína už o siedmej ráno: „Šesť hodín ambulancia, vyšetrovanie a potom administratíva.“ Pediatrička Mária Slugeňová ide s dobou, recepty predpisuje aj elektronicky a používa systém elektronického zdravotníctva. Jej obvod tvorí časť mesta Levoča, časť obce Doľany – Roškovce, Spišský Hrhov a časť Levočská Dolina.
-
Do spoločného života vykročte v ekoštýle. Šesť tipov, ako na to
Počty sobášov v čase pandémie klesli u nás na historické minimá, v súčasnosti sa však so zlepšovaním situácie a uvoľňovaním opatrení už zasa čoraz viac párov pripravuje na svoj veľký deň. Na ekologické hľadisko sa pri oslavách nie vždy myslí, aj svadba však môže byť „eko-friendly“. Pri príležitosti Svetového dňa životného prostredia prinášame pár tipov, ako to docieliť.
-
„Rok nula.“ Anna Jančová píše o strate milovaného muža, ktorý zomrel na Covid-19
„Spočiatku sa zdalo, že liečba zabrala. Vyzeralo to, že ho po pár dňoch pošlú domov. Ale jedného dňa mi nezdvihol telefón. A už ho nezdvihol nikdy.“
-
Najčastejší darček k MDD? Predsa sladkosť
Aj keď odborníci zdôrazňujú, že sladkosť nie je ten pravý darček, zaužívaný zvyk je v našich končinách silnejší než varovania o škodlivosti cukroviniek. Aj na MDD je najčastejším darčekom pre deti práve nejaká sladká maškrta.
-
Užite si MDD! Päť tipov, ako osláviť sviatok detí
Nevedno prečo práve v tento deň, ale 1. júna sa vo viacerých krajinách sveta oslavuje najväčší detský sviatok – Medzinárodný deň detí. Myšlienka deň vznikla v roku 1925 na konferencii v Ženeve, kde sa hovorilo o ťažkostiach i potrebách detí vo svete. Čoskoro tomu teda bude už sto rokov, čo deti majú svoj deň. Ako sa ho chystáte osláviť tentoraz? Tu sú naše tipy.
-
Ivanin denník 19: „Ak sa všetko podarí, budem vyliečená!“
„Po dvoch ťažkých operáciách minulé leto, pravidelných chemoterapiách od októbra a veľmi nepriaznivej prognóze, ktorá sa zdala byť nezvratná, mi v týchto dvoch týždňoch svitla skutočná nádej, že by som to najhoršie konečne mohla mať za sebou,“ teší sa Ivana Debrecéniová (37) z Levíc, ktorá vám každé dva týždne vo svojom denníku predstavuje svoj náročný, no tiež veľmi inšpiratívny život.
-
Ivanin denník 18: „Predstavte si to! Všetky nádory sa mi zmenšujú a dokonca rozpadávajú.“
Po veľmi ťažkom období, keď sa zdalo, že choroba začína víťaziť, sa stal takmer zázrak. CT vyšetrenie odhalilo, že Ivane Debrecéniovej (37) začínajú miznúť nádory.
-
ROZHOVOR Lucia (17) bojuje s najťažšou chorobou: „Nezobudím sa bez bolestí, ale môj príbeh musí pokračovať.“
„Myslím, že rakovina mi dala aj niečo dobrého. Spokojnosť. Nepotrebujem nezmyselné veci na to, aby som bola šťastná. Viac si vážim, keď sa ráno dokážem v rekordnom čase postaviť na nohy," vraví Lucia.
-
Ivanin denník 17: „Skvelá správa, moje onkomarkery sú dokonca pod normálom!“
Hoci to lekárka nečakala, laboratórne vyšetrenia hovoria jasne: po liečbe Ivane Debrecéniovej (37) klesajú v krvi onkomarkery, čo znamená, že sa všetko vyvíja dobrým smerom.