- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Takto to robím ja
-
Ivanin denník 27: „Priateľ sa mi smeje, že som šialená.“
„Posledné dva týždne sa u mňa niesli v znamení pohody a oddychu. Ak teda nepočítam návštevy u lekárov a neposlušnosť môjho konečníka, ktorý si začal žiť nejakým úplne novým životom," píše v ďalšej časti svojho denníka Ivana Debrecéniová (38) z Levíc.
-
Bez zemiakov ani na krok! Čo všetko si na zimu kedysi chystali naši predkovia a ako?
Čo si na jar zasadíš, v lete vypestuješ a na jeseň odložíš, v zime akoby si našiel. Aj keď už nie v takej miere ako kedysi, aj dnes si veľa rodín chystá zásoby na zimu – nakladá kapustu, suší šípky, orechy, slivky... Pre našich predkov, ktorí sa museli zaobísť bez obchodov, však bola jeseň veľmi dôležitým obdobím, kedy si vytvárali zásoby na celú zimu.
-
Majú deti úctu k starším a vedia vôbec, čo to je? Opýtali sme sa slovenských detí
Október je už 31 rokov Mesiacom úcty k starším. Preukazujeme im dostatok rešpektu alebo je to v uponáhľanej komerčnej dobe z roka na rok horšie a odsúvame ich ako nepotrebných na druhú koľaj? A čo deti, ako sú na tom vo vzťahu k starším?
-
Vyžeňte deti z prekúrených bytov, nebojte sa vystaviť ich nepriazni počasia, odkazuje slávny rekordér Wim Hof
Nedržte deti ako v bavlnke, nebojte sa vystaviť ich nepohodliu, ba ani chladu. K širokej skupine odborníkov, ktorá zdôrazňuje, že nekomfort človeku už od detstva prospieva, sa pridáva aj slávny Wim Hof, prezývaný Ľadový muž, ktorý zvládol viaceré extrémy ako výstup na Everest a Kilimandžáro v šortkách, zabehol polmaratón bosý na snehu či maratón v púšti bez vody.
-
Obliekajme sa doma, osem top slovenských módnych značiek, eko-výrobcov
Lacno a veľa, to je hlavný trend výrobcov odevov vo svete a aj jeden z dôvodov, prečo tento priemysel patrí medzi najväčších znečisťovateľov planéty. Čo s tým môžeme robiť? Zmeniť svoje nákupné návyky, oblečenie si vyberať v secondhandoch prípadne u výrobcov, ktorí dbajú na udržateľnú módu. Viete, že máme takých aj na Slovensku?
-
Slovák v Írsku: Žiadne rúška ani testy v základných školách, krajina sa otvára pre všetkých
Žiadne rúška ani testy, akurát dôraz na to, aby sa deti medzi triedami navzájom nestretávali. Tak vyzerá vyučovanie na základných školách v Írsku. Kým u nás úrady hovoria o tretej vlne pandémie a tisícky detí sa už opäť učia dištančne, v Írsku naopak – krajina sa otvorila takmer úplne pre všetkých.
-
Ivanin denník 26: „Bol to predsa len nádor! No ďalšiu náročnú skúšku som zvládla.“
Hoci lekári Ivane Debrecéniovej (38) vraveli, že je po chirurgickom odstránení viacerých metastáz vyliečená, neznesiteľné bolesti v konečníku pretrvávali. Ďalšia operácia ukázala, že išlo o metastázu, ktorú predtým vyšetrenia neodhalili. Bojovníčka z Levíc je tu po dlhšej odmlke s ďalšou časťou svojho denníka.
-
ROZHOVOR Slovenská mama v Taliansku: „Manželia tu robia všetko spolu.“
Na živote v Taliansku ju aj po rokoch prekvapuje, že manželia sa od seba nepohnú a jeden bez druhého by nešli ani na návštevu. „Keď som niekam prišla sama, všetkým to bolo podozrivé a hneď sa pýtali, kde môj muž a čo sa mu stalo,“ vraví s úsmevom Jana D’Amato Tóthová, ktorá si na juhu Európy založila rodinu a presadila sa tam i pracovne. Nikdy si pritom nemyslela, že zakotví práve v tomto kúte sveta. Prečítajte si rozhovor, v ktorom popisuje, ako sa jej v Taliansku žije.
-
Chladná je dobrá. Návod na otužovanie pre začiatočníkov od žijúcej legendy, Wima Hofa
Nemusíte čakať na jeseň, kým sa ochladí a vy sa vyberiete k jazeru či rieke. Otužovanie podľa slávneho Wima Hofa sa začína u vás doma, v sprche. Žijúca legenda, ľadový muž, ktorý kombináciou dýchacích cvičení a otužovania dokáže zvládnuť skutočné extrémy, radí začiatočníkom podrobný postup.
-
Klinická psychologička Lýdia Adamcová: Ako si pomôcť a nič nerobiť
Vyhorenie či únava matiek nie sú nové témy, zvlášť po náročnom poslednom pandemickom roku. Ak sa dostane človek do tohto stavu, neraz je odkázaný na pomoc psychológa. Dá sa však tomu aj predchádzať, a to za minimálnych nákladov. Ako si pomôcť a takmer nič nerobiť, vysvetľuje klinická psychologička Lýdia Adamcová, autorka projektu Výchova v kocke.
-
Nenechajte si ujsť prechádzku, vždy zdravte blízkych, tešte sa naplno... 12 múdrostí psov pre šťastný život
Pes je nielen najlepším priateľom človeka, môže byť aj jeho učiteľom. Okrem toho, že v nás pestuje dobré vlastnosti ako napríklad schopnosť starať sa druhého, zbavuje nás stresov, pomáha v núdzi či dokonca lieči, svojím prístupom k životu nám dáva aj návod, ako byť šťastnejší.
-
ROZHOVOR Dojčenie vie ovplyvniť psychiku na celý život, vraví Andrea Poloková
Na Slovensku je normou kŕmenie umelým mliekom a dojčenie, hoci má nenahraditeľný prínos pre fyzické i psychické zdravie, sa podporuje často len naoko. Prečo a ako to zmeniť? Vysvetľuje Andrea Poloková, podpredsedníčka združenia MAMILA, ktoré u nás už 19 rokov pomáha ženám s dojčením i starostlivosťou o dieťa.
-
Exotika, ktorú zasadil gróf Esterházy, lipa, pod ktorou sa stretávali zbojníci. Spoznajte 10 výnimočných stromov Slovenska
Delíme sa s nimi o priestor, potrebujeme ich k životu, no neraz ich prehliadame. Na Slovensku máme pritom (napriek masívnej ťažbe) naozaj výnimočné stromy so silným príbehom a históriou. Poďme navštíviť 10 z nich s fotografom Martinom Babaríkom, ktorý stromy skúma a fotí už dlhé roky.
-
Vraj dojčenie obmedzuje? Ani náhodou! Nazrite do reálneho života 20 žien
Že sa pri dojčení nepohnete z domu? Kdeže! Dojčenie nie je prekážkou k aktívnemu životu, naopak, neraz ho úžasne zjednodušuje. Pozrite si fotky zo života slovenských a českých žien, ktoré ukazujú, čo všetko možno popri dojčení (či vďaka nemu) robiť.
-
Ivanin denník 24: Chemošku som ani nedobrala, tak zlé to bolo
Napriek obrovským bolestiam a nevoľnostiam, ktoré ju sprevádzajú na každom kroku, sa Ivana Debrecéniová stále snaží hľadať tú krajšiu stránku svojich dní. S najbližšími sa vybrali na výlet, neskôr spoločne oslávili jej 38. narodeniny. Nebolo to však vôbec jednoduché, práve pre ukrutné bolesti a nevoľnosti. Tie jej tentoraz nedovolili ani vybrať celú dávku chemoterapie, no Ivana nestráca optimizmus: „Verím, že sa to už bude iba zlepšovať.“
-
Všeliek, puto, nepríjemná povinnosť. Opýtali sme sa Sloveniek, ako vnímajú dojčenie
Čím je pre vás dojčenie? Pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia sme sa opýtali slovenských žien, čo znamená pre ne. Takto to vidia.
-
Oslávte Svetový týždeň dojčenia! Prehľad podujatí nielen pre dojčiace mamičky
Prvý augustový týždeň je Svetový týždňom dojčenia. Ten tohtoročný sa nesie v duchu hesla Spoločne chránime dojčenie.
-
„Bol si cudzí a už si náš.“ Príbeh Ivany a Miroslava, ktorí sa ako pestúni starajú o štrnásťročného Jarka
Žili si spokojný život, podnikali, veľa pracovali. Ako však bežal čas, pochopili, že niečo dôležitého im chýba. Miroslav a Ivana Labudovci z Varína sú už päť rokov pestúnmi štrnásťročného Jarka a ľuďom, ktorí uvažujú o náhradnej rodinnej starostlivosti, bez zaváhania odkazujú: „Nebojte sa a choďte do toho!“
-
Tehotné ženy v aute. Aké predpisy a výnimky pre ne platia?
Auto a tehotná žena nejdú veľmi dokopy, zvlášť, ak je budúca mamička za volantom. Riziká však sú, aj keď sedí len ako pasažier. Viete, aké predpisy platia pre tehotné ženy v aute?
-
Koniec fixkám! Gymnazisti z Košíc žnú za svoj nápad jedno ocenenie za druhým
Štyri dievčatá a dvaja chlapci. Skupinka gymnazistov, ktorá o ochrane planéty nielen hovorí. Keď zistili, že na svete sa každoročne vyprodukuje 35 miliárd fixiek, po ktorých ostávajú tony odpadu, rozhodli sa vymyslieť náhradu, po ktorej nezostane žiaden odpad. Podarilo sa.