Je moje dieťa dys alebo nie?

Gabriela Bachárová, 24. októbra 2018 o 06:00

Porúch učenia pribúda, viete však rozlíšiť, kedy už ide o problém, ktorý si zaslúži pozornosť odborníkov, a kedy sa s trochou snahy dá všetko zlepšiť?

O dysgrafiu ide, ak sa problémy vyskytujú často a nie len ojedinele.

Foto: Shutterstock.com

O poruchu nejde v prípade, ak sa pri písaní či čítaní objavuje len ojedinelý, izolovaný problém. Dieťa si napríklad kvôli nesústredenosti či únave pletie niektoré tvarovo podobné písmenká. To sa často týka napríklad písmen b, p a d.

O dysgrafii, dyslexii či dysortografii se nedá hovoriť ani u detí, ktoré ktoré majú zníženú úroveň intelektu, či už celkovo, alebo len v niektorej oblasti, napríklad v matematike. Do kategórie dys nepatria ani deti vývojovo nezrelé.

Platí pritom základná poučka, že špecifické poruchy učenia nemajú nič spoločného s intelektom, naopak, tieto deti často v niektorých oblastiach rozumovo vynikajú.

Veľký problém pri diagnostike predstavujú nenápadné odchýlky od normálu, ktoré často unikajú pozornosti. Dieťa sa síce pri učení trápi, ale navonok problém nevyzerá dramaticky a nikoho z dospelých nenapadne, že je za ním niečo viac ako nesústredenosť.

O tom, či ide alebo nejde o poruchu, rozhoduje centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie. „Cieľom vyšetrenia je stanovenie úrovne vedomostí a schopností, konkrétnych výkonov, percepčných (pozn.: ako dieťa vníma) a kognitívnych (pozn.: rozumových) funkcií, osobnostných charakteristík a podobne,“ píše vo svojej práci Špecifické vývinové poruchy učenia a reči špeciálna pedagogička Silva Papalová.

„Na kvalitnej komplexnej diagnostike sa zväčša zúčastňujú odborníci viacerých profesií, ako sú psychológ, špeciálny pedagóg, logopéd, sociálny pracovník či odborní lekári,“ dodáva.

Ak sa problém potvrdí, škola by dieťaťu mala venovať zvýšenú pozornosť. Umožniť mu napríklad pomalšie tempo, vzdelávať ho pomocou individuálneho štúdijného programu či mu prideliť asistenta. Dieťa môže navštevovať aj psychológa či psychiatra, kde ho naučia napríklad to, ako emočne zvládať záťaž spojenú s poruchou učenia.

Toto všetko je dys...
Dyslexia: dieťa zle číta
Dysgrafia: nie je schopné naučiť sa písať písmená
Dysortografia: má veľké problémy s pravopisom
Dyskalkulia: postihnuté dieťa nedokáže zvládnuť matematické operácie
Dyspraxia: prejavuje sa poruchou koordinácie pohybov, dieťa sa javí ako nešikovné
Dysmúzia: nevie si osvojiť hudobné schopnosti
Súvisiace články:


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saŠkola - ďalšie články

 • Obrázok Slovenskí rodičia dávajú deťom vreckové priemerne 22 eur mesačne

  Slovenskí rodičia dávajú deťom vreckové priemerne 22 eur mesačne

  Deti dostávajú od rodičov každý mesiac priemerne 22 eur ako vreckové. Najčastejšie ho minú na jedlo a sladkosti, tretina si peniaze odkladá na väčšiu investíciu do budúcnosti.

 • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

  Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

  Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

 • Obrázok Možnosti štúdia v zahraničí priblíži víkendový veľtrh škôl

  Možnosti štúdia v zahraničí priblíži víkendový veľtrh škôl

  Študenti, ktorí by radi študovať v zahraničí, môžu o možnostiach získať lepší prehľad tento víkend. V Bratislave a v Košiciach bude totiž StudyFest – veľtrh zahraničných vysokých a stredných škôl.

 • Obrázok Deti na Horehroní budú súťažiť o najlepšie video, ako prilákať dovolenkárov

  Deti na Horehroní budú súťažiť o najlepšie video, ako prilákať dovolenkárov

  Školáci z Horehronia sa môžu s pomocou triednych učiteľov zapojiť do súťaže, v ktorej budú vytvárať videopozvánky na prilákanie domácich i zahraničných turistov do regiónu.

 • Obrázok Pije vaše dieťa málo? Čo tak skúsiť zopár trikov

  Pije vaše dieťa málo? Čo tak skúsiť zopár trikov

  Ako len doňho dostať tekutiny? Touto otázkou sa trápi veľa rodičov. Deti si neuvedomujú dôležitosť pitného režimu, smäd veľmi necítia, a tak niekedy za deň vypijú sotva dva poháriky vody či čaju.

 • Obrázok Čo mu dnes obliecť... Na uniformách možno ušetriť

  Čo mu dnes obliecť... Na uniformách možno ušetriť

  Tričko Under Armour, Gant alebo Hillfiger, tenisky Nike alebo aspoň najnovší model conversov... Počúvate toto doma často? Ako z toho vykľučkovať, aby netrpel rodinný rozpočet, a ani dušička dieťaťa túžiaceho vyrovnať sa bohatšiemu kámošovi v škole?

 • Obrázok Nechce sa mu po prázdninách do školy? Čo je vtedy najlepšie urobiť

  Nechce sa mu po prázdninách do školy? Čo je vtedy najlepšie urobiť

  Dlhé či krátke, hlavne, že sú. Prázdniny deti milujú a vedia prečo. Relax má pre nich význam, nezáleží na tom, či trvajú pár dní alebo dva mesiace. Do školy sa po nich chce málokomu, niektoré deti sú však z toho vážne vystresované. To je pre rodičov signál, že treba niečo zmeniť.

Ďalšie články v rubrike >