- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
K zubárovi už v jednom roku. Nie je to zbytočné
Prvú návštevu u zubára by malo dieťa absolvovať už po dovŕšení jedného roku. Zúbky sú síce v tomto veku ešte väčšinou v poriadku, ale aj tak má vyšetrenie zmysel.
-
S dieťaťom sa rozlúčte, ako to cítite, nehľaďte na to, čo sa má
Posledná rozlúčka so zosnulým dieťaťom je bolestná, predsa len však znamená krok vpred v tomto ťažkom období. Rodičom dáva príležitosť precítiť, že v žiali nie sú sami a zároveň poďakovať dieťaťu za to, čo im do života prinieslo.
-
Človek nie je vinný za to, čo nevedel ovplyvniť, hovorí Mária Jasenková
Smrť vlastného dieťaťa je jedna z najhorších vecí, ktorú môže človek zažiť. Vyrovnať sa s tým je náročné a závisí od množstva faktorov. Iné je, keď dieťa zomrie náhle pri nehode, iné, keď po ťažkej chorobe, iné, keď spácha samovraždu. Rodičov okrem žiaľu však spravidla vždy trápi rovnaká otázka – mohol som niečo urobiť inak, lepšie?
-
Dcérkina smrť mi ukázala, koľko sme schopní uniesť kvôli vlastnému dieťatku
Ivanka bola vytúžené dieťa, o ktoré sa rodičia dlho snažili. Žiaľ, narodila sa s ťažkou srdcovou vadou, ktorá sa nedala vyliečiť. Boli to neskutočne ťažké tri roky – pre ňu, jej rodičov, všetkých.
-
Pediatri tvrdia: Slovenské batoľatá sa stravujú nezdravo
Nadbytok cukru a soli v strave, málo ovocia a zeleniny, zbytočný príjem zdraviu škodlivých údenín. To sú podľa prieskumu Výživa detí – pohľad z ambulancie pediatra časté nedostatky v stravovaní batoliat.
-
Má zdravé oči? Zistiť poruchy zraku u predškolákov je ťažké
Vidí vaše dieťatko dobre? Zistiť, či má zrak naozaj v poriadku, je pre rodičov predškolákov často ťažké, keďže detské oko sa do šiestich rokov vyvíja a dokáže si samé korigovať nedostatky, dokonca až v rozsahu štyroch dioptrií.
-
Oslabená motorika? Okrem Vojtovej môžete skúsiť aj Bobathovu metódu
Keď má dieťatko zhoršený psychomotorický vývoj, ako prvá pomoc sa v našich podmienkach používa rehabilitačná Vojtova metóda. Nie je to však jediná možnosť. Menej známe cvičenie podľa Bobatha môže byť niekedy vhodnejšie.
-
Máte pocit, že vaše dieťa horšie počuje? Neváhajte s návštevou odborníka
Každý rok sa na Slovensku narodí asi dvesto detí s poruchou sluchu. Až 90 percent z nich počujúcim rodičom. Väčšina z nich má šancu znova počuť a naučiť sa rozprávať. Včasná diagnostika, vhodná rehabilitácia ideálne v domácom prostredí a správna kompenzácia poruchy sluchu sú v týchto prípadoch základom úspechu a rozvoja komunikácie.
-
Na podvýživu ročne zomrie 3,5 milióna detí
Akútna podvýživa je vo svete najčastejšou príčinou úmrtnosti detí mladších ako päť rokov. V dôsledku nedostatočnej výživy zomrie ročne približne 3,5 milióna detí.
-
Láska s bruškom. Milovanie si užívajte aj v tehotenstve
Niektorí muži odmietajú spať so svojou tehotnou partnerkou. Tvrdia, že by mohli nenarodenému dieťaťu ublížiť. Veľa žien naopak počas tehotenstva zažíva také slastné pocity, aké nikdy predtým nemali. Sexuálny život je v tomto období iný. Nemusí to znamenať horší.
-
Viete deťom nakvapkať do nosa? Je to malá veda!
Na prvý pohľad sa zdá, že nič na svete nie je jednoduchšie, ako kvapnúť deťom do nošteka. V skutočnosti je potrebné dodržiavať niekoľko dôležitých a pre niekoho nie tak známych pravidel, aby mal liek požadovaný účinok.
-
Býva často choré? Pátrajte, čo ho trápi na duši
Býva vaše dieťa často choré? Sú prípady, kedy je na uzdravenie potrebná naozaj dôkladná liečba. Niekedy sa však možno stačí zamyslieť, čo nám dieťa chorobami chce povedať a vyjsť mu v ústrety na duševnej úrovni.
-
Bez vitamínu D sa deti nezaobídu
Vitamín D je dôležitý pre zdravé kosti a správne fungovanie obranyschopnosti. Na Slovensku ho pediatri predpisujú deťom od druhého týždňa do jedného roka vo forme kvapiek.
-
5 tipov, ako na jeseň podporiť detskú imunitu
Začína obdobie detských infekcií, nemusíte ale bezbranne čakať, čo váš potomok zasa chytí v škôlke alebo škole. Jeho imunitu máte do veľkej miery vo vlastných rukách.
-
Čo so soplíkmi? Nádcha u detí je bežná aj desaťkrát do roka
Opäť soplí... Môže do škôlky alebo musí zostať doma? Prechladnutie býva najčastejšou detskou chorobou, a predsa je okolo neho najviac mýtov. Treba lieky, či stačia čaje? Izolovať dieťa v teple, alebo môže von? Ísť k lekárovi, keď má nádchu príliš často?
-
Deti sa potrebujú vylietať. 4 tipy, ako im k tomu vytvoriť podmienky
Keď je dieťa často umrnčané, zlostí sa či nechce počúvať, nehľadajte za tým hneď svoje výchovné zlyhanie. Čo ak má len nedostatok pohybu?
-
Vyšli príbehy detských pacientov Najkrajšie víťazstvá
Nová kniha Najkrajšie víťazstvá prináša príbehy malých pacientov najväčšej slovenskej detskej nemocnice, ktoré mali dobrý koniec. Autorkou nevšednej publikácie je hovorkyňa bratislavskej Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou Dana Kamenická.
-
Zaočkovanosť detí klesá. Lekári zisťujú, či je kolektívna imunita dostatočná
Či je slovenská populácia imúnna proti šiestim infekčným ochoreniam, to v súčasnosti testujú lekári. Do konca roku bude známe, či je očkovanie proti osýpkam, mumpsu, ružienke a vírusovým hepatitídam typu A, B a C dostatočne účinné.
-
Pediatri môžu i bez súhlasu rodičov hlásiť úradom, či dieťa bolo očkované. Protiprávne, hovorí právnička
Ak chce pediater oznámiť štátnym úradom, či dieťa prešlo povinným očkovaním, musí požiadať rodičov o súhlas so spracovaním osobných údajov, inak je to porušenie ochrany súkromia. Tvrdí to právnička Katarína Tomková. Ministerstvo zdravotníctva SR odpovedá, že lekári môžu hlásiť údaje bez ohľadu na postoj rodičov.
-
Deti v materských školách pijú priveľa sladkého. Situácia je podľa zubárov alarmujúca
Deťom v predškolských zariadeniach podávajú priveľa sladených nápojov. Tie majú v spojení s nedostatočnou ústnou hygienou za následok vysoký výskyt pokazených a plombovaných zubov. Slovenskí zubári bijú na poplach.