Ako v zime obliekať deti a kedy je pre ne mráz už nebezpečný?

gb, 4. januára 2019 o 10:43

Novorodenci ešte nemajú vyvinutú správnu termoreguláciu, ich pokožka a sliznice sú na nízke teploty veľmi citlivé, preto nie je vhodné chodiť s nimi počas mrazov na prechádzky, varuje Úrad verejného zdravotníctva SR. Osobitnú starostlivosť pred nízkymi teplotami potrebujú aj dojčatá a batoľatá.

V zime vo áno, ale opatrne.

Foto: Shutterstock.com

Pri holomraze je podľa slovenských úradov teplotná hranica pre pobyt dojčaťa, čo je dieťa do dvanástich mesiacov veku, -3 stupne Celzia. Ak je nasnežené, tak -5 stupňov Celzia.

Zdravé dieťa by malo stráviť vonku každý deň minimálne dve hodiny počas celého roka. ,,V mrazivom počasí obmedzte dĺžku pobytu batoľaťa (dieťa vo veku jeden až tri roky) vonku maximálne na hodinu dopoludnia a hodinu popoludní. Dôležité je, aby bolo dostatočne oblečené, do viacerých vrstiev odevov. Ak sa k mrazu pridá aj silný vietor, s batoľaťom radšej von nechoďte,“ hovorí docentka Jana Hamade, vedúca odboru hygieny detí a mládeže Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Doktorka pripomína, že rodičia by nemali zabúdať na vhodné nepremokavé oblečenie, obuv a na ošetrenie pokožky tváre a rúk ochranným krémom ani pri starších deťoch. ,,Holomráz pod mínus 10 stupňov Celzia, respektíve kombinácia mrazu a silného vetra môže deťom spôsobiť omrzliny alebo podráždiť sliznice dýchacích ciest a spôsobiť tak respiračné ochorenie,“ dodáva odborníčka.

Vrstvite oblečenie a chráňte pokožku

Či dieťaťu nie je zima, zistíte podľa studených rúk, líc alebo chladnej pokožky na záhlaví. ,,Pri obliekaní dodržiavajte jednoduchú zásadu – vrstvenie. Priamo na telo je najvhodnejšie obliecť jemnú bavlnenú bielizeň, potom odev z flísu, najvrchnejšia vrstva by mala byť vlnená. Na ňu dieťaťu oblečte bundu. Nezabudnite na čiapku primeranej hrúbky a teplé rukavice. Do kočíka vložte ako izolačnú vrstvu teplú deku, na ňu fusak so zapínaním na zips. Najvrchnejšiu vrstvu má tvoriť nepremokavá prikrývka,“ vraví docentka Jana Hamade.

V mrazivom počasí dostáva zabrať aj pokožka dieťaťa. ,,Väčšmi stráca vodu, vysychanie pokožky môže urýchliť aj prechod medzi vykúrenými miestnosťami do vonkajšieho prostredia. Dieťa preto potrebuje mastnejšie krémy, ktoré pomáhajú dopĺňať lipidy (tuky). Tvár natrite dieťaťu pätnásť až tridsať minút pred odchodom z domu, aby sa krém dostatočne vstrebal. Na pery použite kvalitné, špeciálne balzamy pre deti.“

Pozor na inverziu

Najvhodnejší čas pre pobyt dieťaťa vonku je napoludnie, kedy teplota dosahuje najvyššie hodnoty. ,,Najmä vo väčších mestách môže byť problémom aj inverzia, rodičia by mali sledovať informácie o rozptylových podmienkach. Ak sa smogová situácia zhorší, je lepšie nechodiť s malým dieťaťom von a výrazne obmedziť či upraviť aj vetranie,“ pripomína docentka Jana Hamade.

Chrípkové vírusy mrazy milujú
Deti patria počas chrípkovej sezóny k najcitlivejším skupinám. ,,Sú náchylnejšie na ochorenia, pretože imunita sa u nich ešte len vyvíja, majú inú bakteriálnu flóru ako dospelí,“ prízvukuje docentka Jana Hamade. Vírusy chrípky dobre prežívajú práve v mrazoch, v suchom vzduchu sa rozbíjajú na menšie časti a zostávajú v ňom dlhšie. V zime sa okrem toho cievy na sliznici dýchacích ciest sťahujú a vírusy do organizmu preniknú ľahšie.
Komentáre k článku:
  • používateľ nemá avatarEdop 4. januára 2019 o 12:10

    Dobrý deň. Chcem prosím upozorniť na jednu našu ťažko získanú skúsenosť. Kým dieťa ešte leží v kočíku, vážne mu v zime hrozí podchladenie od chrbta. Našej dcérke sme samozrejme kúpili špičkový kočík, fusak, dupačky, proste všetko naj. Chodili sme s ňou na dlhé prechádzky. Bola vždy krásne zababušená. Keď som ju rukou kontroloval, mal som pocit že je až príliš zababušená. Opakovane však mávala zápaly močových ciesť, raz dokonca až zápal obličiek, ktorý si vyžiadal hospitalizáciu. Príčinou bolo podchladenie chrbáta dieťaťa. Všetky izolačné vrstvy, teda drahý fusak, dupačky a odev izolujú účinne len vtedy, kým v sebe zadržiavajú izolačnú vrstvu vzduchu. Keď sa však tieto hmotnosťou dieťaťa stlačia, na chrbte strácajú schopnosť udraž teplo. S poklesom hrúbky izolačnej vrstvy jej stlačením sa výrazne zníži jej tepelný odpor. Dieťa sa tak dlhé hodiny dotýkalo chrbátikom chladné dna kočíka. Samotné dno kočíka tvorí obyčajný, tenký, lisovaný plast alebo kartón. Ak mi neveríte, skúste sa teplo obliecť a opierajte sa dlhší čas svojou hmotnosťou napríklad o chladné sklo. Po chvíli pocítite chlad, aj napriek teplému oblečeniu. My sme si to žiaľ neuvedomovali plne. Stratu izolačnej schopnosti stlačených vrstiev sme podcenili. Dieťa bolo opakovane choré. Od kedy sme kočík vybavili aj hrubou ovčou kožušinovou podložkou, všetko je v poriadku. Píšem, aby som upozornil ostatných. Je to síce triviálna fyzika, ale ľahko sa dá podceniť rozsah a závažnosť opísaného javu. Prajem všetko dobré. Edo
    @zareaguj


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >