- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Pomoc, neviem dýchať! Keď stres prerastá cez hlavu, môže prísť tetánia
Aneta zmaturovala na čisté jednotky, preto bolo pre okolie prekvapením, že sa neprihlásila na žiadne ďalšie štúdium. Kým jej známi dodnes krútia hlavou nad tým, že je už pol roka doma a nerobí nič, jej najbližší jej doprajú pokoj. Vedia, čo ju stálo vysvedčenie so samými výbornými, maturita pre ňu predstavovala neúnosný stres, ktorý u nej spustil kŕče a záchvat. Lekári jej diagnostikovali tetániu.
-
Ako sa cez sviatky zbytočne neprejedať
Ako prežiť vianočné sviatky bez bolestí brucha? Hýbte sa a neprejedajte. Pri množstve dobrôt, ktoré si ľudia nachystajú do zásoby, aby netrávili voľné dni za sporákom, sa to nie vždy darí. Tu je niekoľko odporúčaní, ako sa aj počas nezdravého hodovania aspoň trocha zdravo stravovať.
-
Bolesť bruška u detí nepodceňujte, hovorí pediatrička. Čo za ňu môže najčastejšie?
Na bolesť bruška sa deti sťažujú pomerne často. Kedy spozornieť a radšej navštíviť lekára? Pediatrička Marta Špániková hovorí: „Zapisujte si, kedy k bolestiam dochádza a podľa toho postupujte.“
-
Určite vyskúšajte! Účinný medový zábal zbaví dieťa kašľa
Medový zábal dokáže výrazne stíšiť silný kašeľ a pomáha aj pri odstraňovaní hlienov. Tí, ktorým sa osvedčil, hovoria, že účinky sa prejavia už po prvom použití.
-
Monitory dychu dostanú všetky novorodenecké oddelenia nemocníc na Slovensku
Všetky novorodenecké oddelenia nemocníc na Slovensku chce Nadácia Križovatka vybaviť monitormi dychu, ktoré dokážu zachytiť problémy s dýchaním u bábätiek a predísť tak nečakanému úmrtiu. V posledných dňoch bolo obdarovaných päť slovenských nemocníc.
-
Pohár vína alebo radšej vodu? Treba sa pri dojčení zriecť alkoholu?
Alkohol a deti? V žiadnom prípade! Tehotná žena by nemala vypiť ani kvapku alkoholu, lebo to môže spôsobiť bábätku vážne problémy. Ale čo pri dojčení? Platí taký istý striktný zákaz, alebo si môže dať príležitostne aspoň prípitok?
-
Kuly z Desmodu dával predčasne narodeným deťom chobotničky, pripomínajú pupočnú šnúru
Na neonatologickom oddelení nitrianskej fakultnej nemocnice mali v piatok oneskoreného Mikuláša. Bol ním spevák skupiny Desmod Mário Kuly Kollár, ktorý predčasne narodeným deťom rozdával hračky, ktoré im majú pomôcť pri liečbe.
-
Kedy treba vybrať nosnú mandľu a ako prebieha operácia? Vysvetľuje primár Ján Sopko z popradskej nemocnice
Treba odstrániť nosnú mandľu! Túto vetu si v lekárskych ordináciách vypočuje veľa rodičov. Otázok, ktoré v tejto súvislosti padajú, je veľa. Odpovedal na ne MUDr. Ján Sopko, primár oddelenia ORL Nemocnice v Poprade.
-
V Brazílii sa narodilo prvé dieťa z darovanej maternice zomretej ženy
V juhoamerickej Brazílii prišlo na svet prvé dieťa, ktorého matke transplantovali maternicu od mŕtvej darkyne. Zdravé dievčatko sa narodilo vlani v decembri v meste Sao Paulo po cisárskom reze v 36. týždni tehotenstva a vážilo 2,5 kilogramu.
-
Toto sa deje v 21. storočí. Vo svete musí nútene pracovať vyše 150-miliónov detí
Nie je to ani trochu pekná vizitka ľudstva. Aj začiatkom 21. storočia sú vo svete milióny detí, ktoré namiesto hier či učenia musia tvrdo pracovať.
-
Deťom dajte do mikulášskeho balíčka sušené ovocie a orechy, čokoládové napodobneniny nie! Rodičom to radia zdravotníci
Slovenské úrady majú starosť, aby deti dostali od rodičov do mikulášskeho balíčka zdraviu prospešné sladkosti. Úrad verejného zdravotníctva dokonca vydal odporúčanie, aké by malo byť jeho zloženie: ,,Dajte si záležať na zložení i kvalite pochúťok do mikulášskeho balíčka pre deti. Vložte doň viacero druhov ovocia, orieškov, čokoládu s vyšším obsahom kakaa či zdravšie druhy keksíkov."
-
Dojímavé video. Pozrite si, ako dedko dobrovoľník tíši v nemocnici bábätká
Úžasnú náplň svojich dní si našiel 82-ročný David Deutschman, takzvaný JIS-kový deduško. V nemocnici v Atlante chová v náručí choré bábätká, čím im pomáha k uzdraveniu.
-
Vypadávajú vám vlasy či sa lámu nechty? Kedy sa treba obrátiť na lekára
Podráždená, unavená, často spotená... Spozná sa v tom mnoho čerstvých mamičiek, ktorých organizmus sa postupne zotavuje po narodení dieťatka. Do akej miery je to normálny stav, ktorý sám pominie, a kedy to už naznačuje možné problémy so štítnou žľazou?
-
Skvelé! Zubár sa prezliekol za pandu, aby mohol ošetriť chlapca s autizmom
Takýto prístup sa u lekárov nevidí tak často. Český zubár sa spolu s manželkou obliekol do kostýmov zábavných zvierat, aby mohol ošetriť autistického chlapca. Fotka z ambulancie sa teraz ako lavína šíri na sociálnych sieťach.
-
Čo je dôležité pri detskom stravovaní. Osem dobrých rád
Cukrík, piškótu alebo čokoládu? Aj keď si mnohí myslia, že deti a sladkosti patria k sebe, nie je to tak. Detská strava môže byť chutná a zdravá zároveň, je len na rodičoch, čo deťom naservírujú na tanier. Dôležité je začať od samotného začiatku, ešte keď sa ešte ako bábätká oboznamujú s prvými jedlami.
-
Najviac bábätiek sa na Slovensku rodí v auguste a v utorok. Hádajte, v ktorom mesiaci a dni najmenej!
Dlhé zimné večery zvádzajú k plodeniu detí. Najviac bábätiek sa totiž na Slovensku narodí v auguste. Naopak, v lete ľudia zjavne uprednostňujú iné akvitity, najmenej detičiek totiž prichádza na svet v apríli.
-
Žena na fotografii má HIV. Jej dieťa od vírusu ochránili Slováci z organizácie Magna
Prenos vírusu HIV z matky na dieťa sa darí zastaviť až v 98 percentách prípadov. Slovenská humanitárna organizácia Magna pomáha v Kambodži. Svetový deň boja proti AIDS je každý rok práve dnes, 1. decembra.
-
Kniha Prvé príkrmy poradí aj o iných veciach než len o jedle
Zavádzanie príkrmov môže byť cesta na ozdravenie vlastného jedálnička. Hovoria to autorky knihy Prvé príkrmy Anetta Vaculíková, Eva Blaho a Katarína Ovečková Medveďová, ktorá prichádza na trh.
-
Na Kramároch vedia vďaka moderným prístrojom lepšie odstrániť močové kamene u detí. Viete, ako sa prejavujú?
Močové kamene dokážu potrápiť už najmenšie deti, vrátane novorodencov. Na Klinike pediatrickej urológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Národného ústavu detských chorôb potrebuje kamene odstrániť ročne takmer 20 detí. S novými prístrojmi, urologickým holmiovým laserom a flexibilným ureteroskopom, sú tieto zákroky jednoduchšie pre pacientov aj lekárov.
-
Deti si v školách samé vyrábajú desiate. A vravia, že im chutia viac ako tie z domu!
Najobľúbenejšou aktivitou detí v rámci celoštátneho projektu Pestrá strava je príprava vlastných desiat, keď si samy nakupujú suroviny, študujú recepty, miešajú si nátierky a cestovinové šaláty a vymýšľajú aj ich prezentáciu a obal.