Pripravte si za hodinku zázračnú kvasenú zeleninu. Pickles, to je hotová vitamínová bomba

Gabriela Bachárová, 3. januára 2019 o 12:38

Kvasiť nemusíte len tradičnú kapustu. Pickles je označenie pre rôzne druhy kvasenej zeleniny, ktorá sa pre vás a vaše deti stane v zime vítaným zdrojom sily. Skúste cibuľu, mrkvu, červenú repu či karfiól. Bude to vítané osvieženie a odľahčenie jedálnička po vianočnom hodovaní.

Nechať skvasiť môžete veľa druhov zeleniny.

Foto: Shutterstock.com

Vitamíny sú v zime nedostatkovým tovarom. Môžete si síce v obchode kúpiť paradajky či uhorky, ale ruku na srdce, chutia mdlo, pretože nie je ich sezóna. Navyše sú často plné chémie, ktorá sa používa nielen na ich vypestovanie, ale aj na prepravu zo vzdialených krajín a uchovávanie v skladoch. O čo lepšie bude, vyrobiť si vitamínovú bombu doma.

Kvasená zelenina pickles je na zimné obdobie veľmi vhodná. Má schopnosť zahrievať organizmus, zatiaľ čo letná zelenina ho ochladzuje. Veľa ľudí s príchodom chladnejšieho obdobia úplne inštinktívne prechádza zo šopského šalátu práve na kvasenú kapustu. Neobmedzujte sa však len na ňu.

Ako si vyrobiť chutné a zdraviu prospešné pickles? Skúste tento jednoduchý recept, ktorý vo svojej knihe Biokuchařka predstavila známa česká propagátorka zdravej stravy Hana Zemanová. Vezmite kilo zeleniny, ktorá je vhodná na kvasenie: mrkva, cibuľa, kapusta, karfiól, červená repa, brokolica, na jar sú vhodné ešte aj napríklad reďkvička či kaleráb, v lete uhorka. Ďalej budete potrebovať pätnásť až dvadsať gramov morskej soli. Pripravte si tiež asi štvorlitrovú keramickú, drevenú či sklenenú nádobu, do ktorej pickles uložíte. Kúpiť sa dajú aj špeciálne pickles súdky.

Kapustu nakrájajte najemno, cibuľu na tenké polmesiačiky, mrkvu a červenú repu nahrubo, karfiól a brokolicu natrhajte na malé časti. Zmiešajte dohromady, pridajte soľ. Možno pridať aj rôzne korenie podľa chuti, fantázii sa medze nekladú, vhodné sú napríklad kmín, tymián. Miešajte tak dlho, kým zelenina nepustí trochu vody. Vtedy ju poriadne natlačte do nádoby. Na zeleninu je potom nutné položiť závažie podobne ako v prípade kvasenej kapusty. Poslúži na to napríklad veľká sklenená fľaša od minerálky naplnená vodou, pieskom či kamienkami. Pickles súdky už závažie obsahujú. Celý proces prípravy zaberie tak hodinku.

Nádobu umiestnite napríklad na kuchynskú linku (nie k radiátoru či na priamo slnko) a nechajte tri až päť dní kvasiť. Môže sa stať, že z nádoby bude vytekať kvasená šťava, postavte ju preto na hlboký tanier. Keď je zelenina hotová (poznáte to tak, že je v nej veľa šťavy), preložte ju do fliaš na zaváranie. Dbajte na to, aby zelenina bola ponorená do šťavy. V chladničke vám pickles vydrží aj niekoľko mesiacov.

Dajte však pozor, aby pickles v priebehu kvasenia nesplesnivelo, napríklad vinou špinavého uzáveru nádoby. V tom prípade ho vyhoďte. Ak sa vám pickles na prvý pokus nepodarí, skúste nabudúce do surovej zeleniny pridať trochu pickles kúpeného v ochode lebo kvasenej kapusty. Tento malý trik naštartuje proces kvasenia a výsledok bude určite lepší.

Podporuje trávenie aj imunitu
Pickles získate vďaka takzvanému mliečnemu kvaseniu, čo je kvasenie bez prístupu vzduchu, pri ktorom baktérie vyrábajú z jednoduchých cukrov kyselinu mliečnu.

„Vďaka mliečnemu kvaseniu si zelenina uchováva obsah vitamínov, u niektorých sa ich množstvo ešte zvyšuje. Podporuje trávenie, udržuje zdravú črevnú mikroflóru, posilňuje krv a imunitu. Do tela totiž prináša veľa enzýmov, ktoré regenerujú bunky," píše v knihe Hana Zemanová. Obsahuje vitamíny B, C či K, z minerálov draslík či horčík.

Pickles môžete pridať ku skoro každému hlavnému jedlu, do šalátov či ho jesť len tak. Nikdy ho však tepelne neupravujte.Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Narastajúce čísla nakazených koronavírusom, rozhádaní politici, chaotické vyhlásenia plné arogancie a nenávisť šíriaca sa sociálnymi sieťami i spoločnosťou oberajú o psychickú pohodu čoraz väčšie množstvo ľudí. Psychológovia na krízových linkách zaznamenávajú rekordné počty klientov, ktorí toto napätie už nezvládajú. Ako z toho von? Tu sú odporúčania toho najpovolanejšieho priamo z terénu, psychológa Mareka Madra.

 • Obrázok Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Laxný prístup mnohých Slovákov, ktorí zľahčujú pandémiu a odmietajú rešpektovať opatrenia, vytočil učiteľku prvého stupňa na základnej školy, ktorá momentálne s nákazou sama bojuje. Adresovala im tvrdé slová.

 • Obrázok „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  Koronavírusu sa snažili vyhnúť, ako sa len dalo. Nakoniec ochorela celá rodina. Mladá mamička (32) mala ťažký priebeh a ani po viacerých týždňoch nie je stále v poriadku. „Chorobu neprajem ani najväčšiemu popieračovi epidémie, ale pár faciek áno a k tomu exkurziu na najbližšiu JIS-ku, a to bez rúška!" vraví.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  „Buď kreatívny pri varení, aby si využil všetky zbytky a odrezky. Zo zbytkov zeleniny urob rizoto alebo polievku, prípadne rôzne zbytky zapeč s cestovinami a syrom," radí našim čitateľom Petra Slezáková, propagátorka bezodpadového života a zakladateľka iniciatívy Zero Waste Slovakia. Toto je jej prvý príspevok v našej nedeľnej rubrike Tento týždeň píšem ja.

 • Obrázok Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  V boji proti chorobe Covid-19 nie ste bezbranní. Ak budete dodržiavať zopár jednoduchých, ale účinných opatrení, môžete riziko, že sa nakazíte, výrazne obmedziť.

Ďalšie články v rubrike >