- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
30 či 40 centimetrov? Aká je optimálna vzdialenosť pri čítaní a podľa čoho spoznáte u detí očnú vadu
Krátkozrakosť je najčastejšou očnou chybou, ktorá postihuje čoraz viac ľudí, vrátane detí. Dnes ňou trpí zhruba tretina populácie a Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že ich počet bude narastať.
-
Rožok s maslom a salámou? Čo by mala obsahovať vhodná desiata do školy
Školský rok neprináša povinnosti len deťom, ale aj rodičom. Mnohým pribudla každodenná otázka: Čo zajtra na desiatu? Nie je veru jedno, čo dieťa počas dňa zje.
-
Dostatok spánku je dôležitejší než si myslíte. 10 zásad, ako deťom pomôcť dobre sa vyspať
Dobre sa vyspať v týchto horúčavách nie je jednoduché, spánok je však pre deti veľmi dôležitý. Najmä teraz, keď sa začala škola a deti sú nútené ráno skoro vstávať. Tu je pár tipov, ako si pomôcť.
-
Čo by ste mali vedieť predtým, ako pustíte svoje dieťa na trampolínu
Trampolíny deti milujú, ako sú však zábavné, tak sú i nebezpečné. Najmä na verejných priestranstvách ako sú bufety či reštaurácie, kde sa zvykne na trampolínach stretnúť viacero detí naraz, v rôznom veku, ktoré sa ani nepoznajú.
-
Výnimočná operácia v Banskej Bystrici, Amálka dostala unikátnu platničku, ktorá jej pomáha dýchať a prehĺtať
Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Banskej Bystrici sa v auguste zaradila medzi zdravotnícke zariadenia, ktoré úspešne aplikovali palatinálnu platničku dievčatku s Pierre-Robinovým syndrómom. Je to vrodené ochorenie, ktorého najvýraznejšími príznakmi sú malá sánka (čeľusť), veľký jazyk či rázštep podnebia.
-
Ovocie a zeleninu dôkladne umývajte! Lekári varujú pred týmito ťažkosťami
Ovocia a zeleniny nie je v našom jedálničku nikdy priveľa, pozor však, aby boli všetky plody dôkladne umyté. Nečistoty na nich môžu totiž spôsobiť vážne ochorenia, varujú lekári.
-
„Od zúfalstva som si ľahla spať do vane...“ Horúčavy dávajú zabrať aj psychike, čo robiť, keď teplo zvyšuje úzkosť?
„Ach, skončí sa toto teplo niekedy?“ Horúčavy dávajú zabrať každému, zraniteľné sú najmä deti a starí ľudia, svoje si však zažívajú aj budúce mamičky, pre ktorých je toto obdobie tiež nesmierne náročné. Nielen fyzicky, mnohé tehotné ženy zažívajú pocity úzkosti.
-
Zubné kazy na mliečnych zuboch sú problém, dokonca veľký. TOTO sú prvé varovné signály
„Veď on aj tak vypadne, nič sa nedeje.“ Tiež si to myslíte o mliečnych zuboch? Možno ste sa s týmto názorom stretli dokonca v zubnej ambulancii, v skutočnosti však opak je pravdou.
-
Je pravda, že ak si zdriemnem cez deň, nebudem spať v noci? Sedem najčastejších mýtov o dobrom spánku, týkajú sa vás?
Dobre sa vyspať znamená veľmi veľa. Kvalitný spánok zlepšuje výkon mozgu, posilňuje imunitu, má vplyv i na psychické nastavenie človeka. Nerušene a dlho spať je pri malých deťoch skôr sen, ale neraz sa aj bez nich stáva, že vytúžený spánok nie a nie prísť. Čo pomáha a ktoré rady na rýchle zaspatie skôr situáciu zhoršujú?
-
Lekárnička na dovolenku. Čo v nej nesmie chýbať?
Balenie liekov na dovolenku berú mnohí na ľahkú váhu. Nepočítajú s tým, že by sa niečo mohlo stať, prípadne si povedia, že niečo proti teplote, hnačke či bolesti hrdla si kúpia aj tam. Odborníci však odporúčajú túto časť dovolenkovej výbavy nepodceňovať, nikdy neviete, kedy čo ako rýchlo budete potrebovať.
-
Voda v mori, jazere i bazéne dráždi detské očká. Je nebezpečnejšia sladká či slaná?
Teplé dni sa najlepšie zvládajú pri vode, no kým sa dieťa naučí plávať, veľakrát sa vody napije, dostane sa mu do nosa aj do očí. Kontakt tváre s vodou je ale nevyhnutný, pretože základný krok pri správnom učení sa plávať je ponoriť hlavu do vody a naučiť sa vydychovať. Voda by sa nemala dostať do očí ani uší.
-
Detské urgenty majú aj cez prázdniny plné ruky práce. S čím chodia deti najčastejšie? Úrazy to nie sú
Leto, to nie sú len radovánky pri vode či v lese, ako každé prázdniny, i tieto musia zdravotníci riešiť rôzne úrazy a komplikácie. S čím prichádzajú deti najčastejšie? Tentoraz je to o čosi iné než po iné roky.
-
Nebezpečné horúčavy. V meste, prírode či pri mori, TOTO majte na pamäti vždy!
Akoby to nikdy nemalo skončiť! Horúčavy udierajú v plnej sile, ťažko ich znášajú najmä tí najmladší a najstarší. Ako prežiť s dieťaťom horúci deň?
-
ROZHOVOR S alkoholom začala po narodení dcéry. „Pitie som už nedokázala zastaviť,“ vraví Michaela Duffková
O svoj príbeh sa podelila s naším portálom pred piatimi rokmi. Dnes cestu Michaely Duffkovej alkoholovým peklom môžu sledovať diváci v kinách. Film Zápisník alkoholičky žne v úspechy. „Piť som začala tri mesiace po narodení dcéry a myslím, že hlavným dôvodom bolo veľa životných zmien,“ povedala v rozhovore, ktorý doteraz nestratil na aktuálnosti. Čo jej pomohlo dostať sa späť a čo bolo pre ňu najťažšie?
-
Dovolenka s deťmi. Prečo by malé deti nemali cestovať lietadlom a od akého veku je vhodná exotika?
Predstava rodinnej dovolenky niekde pri mori či exotike je krásna, aby ste si čas s deťmi naozaj vychutnali a namiesto spoznávania nových miest nebehali po nemocniciach či lekárňach, pripravte sa radšej vopred.
-
Česká vláda chce zaviazať nemocnice, aby pomáhali ženám s dojčením, pripúšťa dokonca tresty. A čo na Slovensku?
Počet výhradne dojčených detí pri odchode z pôrodnice klesá, preto sa české ministerstvo zdravotníctva rozhodlo zakročiť. Chce, aby nemocnice viac pomáhali ženám s dojčením a chránili ich pred marketingovými praktikami výrobcov umelého mlieka, cumlíkov a iných produktov.
-
Prečo umývať melón a prečo nejesť studenú polievku. Päť zásad bezpečnosti pre jedení a skladovaní potravín
V horúčavách jedlo príliš nechutí, ešte k tomu sa aj rýchlo kazí. Konzumácia kontaminovaných potravín môže spôsobiť nepríjemné zdravotné komplikácie, zvlášť deťom hnačky, zvracanie či teploty. Na čo pri príprave a skladovaní potravín dbať, aby ste sa tomu vyhli?
-
Nebezpečné sinice. Či sa v jazere môžete kúpať, rozpoznáte podľa tohto jednoduchého testu
Kúpanie vo vode je v teplých letných dňoch azda najpríjemnejším osviežením. Slovensko je na vodné plochy pomerne bohaté, nie vo všetkých je však zaručená kvalita vody. Nebezpečné sú najmä sinice, dobrou správou však je, že ich prítomnosť možno vo vode zistiť úplne jednoduchým testom.
-
Prečo je v lete dobré jesť paradajky, mrkvu a melóny?
V teplých letných dňoch síce príliš jesť nechutí, je to však potrebné. Ako by mal vyzerať vhodný jedálniček?
-
Zbavte detí strachu zo zubára, tu je pár užitočných tipov
Nejeden dospelý cíti úzkosť, keď stláča kľučku na dverách zubnej ambulancie, ak chceme, aby takto neskončili aj naše deti, treba ich už teraz naučiť, že sa tam niet čoho báť. Ako?