- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Vo Francúzsku sa rodia deti s chýbajúcimi či znetvorenými rukami. Môžu za to jedy v pôde?
Francúzsko začalo vyšetrovať, prečo v niektorých jeho regiónoch prichádza v posledných rokoch na svet viac detí bez rúk alebo so znetvorenými hornými končatinami. V podozrení sú hlavne jedy v pôde. Výsledky vyšetrovania by mali byť známe do troch mesiacov.
-
Vši musia z vlasov preč! Ako s nimi zatočiť
Vážení rodičia, v škole sa objavili vši, pozrite deťom hlavu. Takáto správa od učiteľky nepoteší, čaká vás zdĺhavé vyčesávanie nepozvaných návštevníkov. Dobrá správa ale je, že moderné prostriedky sú obvykle dostatočne účinné, a vlásky už strihať netreba.
-
Nebojte sa Downovho syndrómu. Tieto deti obohacujú život
Približne jedno zo sedemsto detí sa narodí s Downovým syndrómom. Postihnutie stále budí obavy, ale títo ľudia sú priateľskí, majú zmysel pre humor a sú schopní sa aj vzdelávať.
-
V chudobe žije na Slovensku viac ako 62-tisíc detí
V hmotnej núdzi sa u nás nachádza vyše 62-tisíc detí, dobrou správou ale je, že v porovnaní s koncom septembra minulého roka ich počet klesol o desaťtisíc.
-
Skríning novorodencov. Aké vyšetrenia absolvuje vaše dieťatko krátko po narodení?
Novorodenecký skríning predstavuje súbor vyšetrení, ktoré najčastejšie prebiehajú na tretí až štvrtý deň po narodení. Ich cieľom je odhaliť čo najskôr vážne ochorenia, ktoré by neliečené mohli až nezvratne poškodiť zdravie dieťatka.
-
Biely rožok síce zavrie deťom ústa, ale zdraviu škodí. Čím ho nahradiť
Obyčajný biely rožok. Keď potrebujete utíšiť plačúce dieťa alebo odviesť jeho pozornosť, nie je nič jednoduchšie, ako mu ho vložiť do rúk.
-
Vedia si vaše deti umyť ruky? Uchráni ich to od chorôb
Umývať si často ruky, to je najlepšia prevencia pred infekciami. Pod tečúcu vodu si ich automaticky vkladáme celý život, ale robíme to tak, aby sme sa pred chorobami naozaj ochránili?
-
Chutne, zdravo, lacno. Tipy, ako ušetriť a zvýšiť kvalitu jedla
Zdravé, kvalitné, a ešte k tomu lacné. Základné potraviny, aj deťmi obľúbené lahôdky môžete mať byť v bio kvalite a za pár drobných. Dajú sa pripraviť doma, vcelku jednoducho a najmä s prehľadným zložením.
-
Posun času vplýva najmä na školákov, bábätkám neprekáža
Posun času, keď si v nedeľu posunieme hodinky o hodinu dozadu, bude možno jeden z posledných. Európska komisia nevidí opodstatnenie striedania letného a zimného času, rovnako ani väčšina obyvateľov Európskej únie, tak chce Európskemu parlamentu navrhnúť, aby od budúcej jari platil už len jeden čas.
-
Spí vaše dieťa dosť? 5 prekvapujúcich dôvodov, prečo by malo večer skoro do postele
Namiesto odporúčaných ôsmich spí mnoho dospelých kvôli návalu povinností o hodinu či dokonce dve menej. Výsledkom je únava a podráždenosť. A čo deti? Dbajte na to, aby sa poriadne vyspali. Spánok je pre ne rovnako dôležitý ako výživa alebo psychická vyrovnanosť.
-
Kupovať v zime ovocie a zeleninu? Skúste si uskladniť vlastnú
Ovocie a zelenia by mali tvoriť veľkú časť detského jedálnička. V lete to ide, no v zime? Pulty v obchodoch síce ponúkajú všeličo – od paradajok, šalátu, reďkoviek až po maliny, jahody, či dokonca melóny. Rodičia za nich platia nemalé peniaze, v dobrej viere, že dieťa dostáva vitamíny v prírodnej forme. Čo všetko však obsahujú plody, ktoré sa dopestovali umelo, prípadne museli prejsť polovicu zemegule?
-
Predčasne narodené deti budú mať 17. novembra v Košiciach festival
Prvý ročník Purpurového festivalu pre najmenších bojovníkov sa uskutoční v sobotu 17. novembra v Košiciach. Je určený rodinám, ktorým sa dieťa narodilo predčasne, ale aj odborníkom venujúcim sa tejto problematike. Na Slovensku sa predčasne rodí už každé deviate dieťa.
-
K zubárovi už v jednom roku. Nie je to zbytočné
Prvú návštevu u zubára by malo dieťa absolvovať už po dovŕšení jedného roku. Zúbky sú síce v tomto veku ešte väčšinou v poriadku, ale aj tak má vyšetrenie zmysel.
-
S dieťaťom sa rozlúčte, ako to cítite, nehľaďte na to, čo sa má
Posledná rozlúčka so zosnulým dieťaťom je bolestná, predsa len však znamená krok vpred v tomto ťažkom období. Rodičom dáva príležitosť precítiť, že v žiali nie sú sami a zároveň poďakovať dieťaťu za to, čo im do života prinieslo.
-
Človek nie je vinný za to, čo nevedel ovplyvniť, hovorí Mária Jasenková
Smrť vlastného dieťaťa je jedna z najhorších vecí, ktorú môže človek zažiť. Vyrovnať sa s tým je náročné a závisí od množstva faktorov. Iné je, keď dieťa zomrie náhle pri nehode, iné, keď po ťažkej chorobe, iné, keď spácha samovraždu. Rodičov okrem žiaľu však spravidla vždy trápi rovnaká otázka – mohol som niečo urobiť inak, lepšie?
-
Dcérkina smrť mi ukázala, koľko sme schopní uniesť kvôli vlastnému dieťatku
Ivanka bola vytúžené dieťa, o ktoré sa rodičia dlho snažili. Žiaľ, narodila sa s ťažkou srdcovou vadou, ktorá sa nedala vyliečiť. Boli to neskutočne ťažké tri roky – pre ňu, jej rodičov, všetkých.
-
Pediatri tvrdia: Slovenské batoľatá sa stravujú nezdravo
Nadbytok cukru a soli v strave, málo ovocia a zeleniny, zbytočný príjem zdraviu škodlivých údenín. To sú podľa prieskumu Výživa detí – pohľad z ambulancie pediatra časté nedostatky v stravovaní batoliat.
-
Má zdravé oči? Zistiť poruchy zraku u predškolákov je ťažké
Vidí vaše dieťatko dobre? Zistiť, či má zrak naozaj v poriadku, je pre rodičov predškolákov často ťažké, keďže detské oko sa do šiestich rokov vyvíja a dokáže si samé korigovať nedostatky, dokonca až v rozsahu štyroch dioptrií.
-
Oslabená motorika? Okrem Vojtovej môžete skúsiť aj Bobathovu metódu
Keď má dieťatko zhoršený psychomotorický vývoj, ako prvá pomoc sa v našich podmienkach používa rehabilitačná Vojtova metóda. Nie je to však jediná možnosť. Menej známe cvičenie podľa Bobatha môže byť niekedy vhodnejšie.
-
Máte pocit, že vaše dieťa horšie počuje? Neváhajte s návštevou odborníka
Každý rok sa na Slovensku narodí asi dvesto detí s poruchou sluchu. Až 90 percent z nich počujúcim rodičom. Väčšina z nich má šancu znova počuť a naučiť sa rozprávať. Včasná diagnostika, vhodná rehabilitácia ideálne v domácom prostredí a správna kompenzácia poruchy sluchu sú v týchto prípadoch základom úspechu a rozvoja komunikácie.