- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Všetky články
-
názor: Treba deťom hračky?
Deti sa chcú a potrebujú hrať. Koľko pomôcok k tomu naozaj potrebujú?
-
Nosenie nie je len módny trend, dáva deťom oveľa viac
Ničí nosenie bábätku chrbticu? Skrútený chrbátik, vytočená hlávka... Predsudky voči noseniu má najmä staršia generácia, na pochybách sú však aj viaceré matky, ktoré prebrali názor, že bábätku je najlepšie v perinke, kde má vystretý chrbátik.
-
Prestaň, nefňukaj, vymažte zo slovníka. Zázračným slovkom je „Áno“
Predstavte si plačúce dieťa. Čo urobíte? Väčšina sa asi ako prvé pokúsi dieťa utíšiť. Tá menšina? „Dám mu jednu po zadku, čo má čo vyvreskovať,“ položartom odpovedá Michal, otec dvoch synov. A čo dieťa potrebuje predovšetkým? Potvrdiť pocity.
-
Petra Škrdlíková: Nebuďte dokonalým rodičom. Chyby sú vo výchove žiaduce
„Ak má dieťa nedokonalých rodičov, potom môže i svoje vlastné chyby vnímať ako niečo prirodzeného,“ hovorí Petra Škrdlíková, špeciálna pedagogička, riaditeľka materskej školy a spoluautorka knihy Dost dobří rodiče aneb Drobné chyby ve výchově dovoleny.
-
Múdrejší ustúpi. Kedy je lepšie sa s dieťaťom nehádať
Presviedčate ho, dohovárate, vysvetľujete, a všetko zbytočne? Dieťa si aj tak trvá na svojom, a ak náhodou ustúpi, tak na vás prinajmenšom zazerá. Sú situácie, kedy je lepšie nehádať sa a ustúpiť. Niektoré veci skrátka dieťa musí vyskúšať na vlastnej koži, neuchránite ho. Skôr či neskôr si aj tak urobí po svojom. Navyše sa naučí spoznávať dôsledky svojich činov a niesť za ne zodpovednosť.
-
Sú tu prázdniny a vy nemáte voľno. Kam s deťmi?
Deti majú síce tento týždeň jesenné prázdniny, ale veľa rodičov si voľno kvôli práci vziať nemôže. Teraz už asi máte situáciu vyriešenú, ale ani sa nenazdáte a budú tu vianočné sviatky a s nimi ďalšie prázdniny.
-
V chudobe žije na Slovensku viac ako 62-tisíc detí
V hmotnej núdzi sa u nás nachádza vyše 62-tisíc detí, dobrou správou ale je, že v porovnaní s koncom septembra minulého roka ich počet klesol o desaťtisíc.
-
Mami, a ešte rozprávku... Ako vybrať dobrú detskú knihu
Deťom sa odporúča čítať aspoň dvadsať minút denne, ale aké knihy by mali rodičia zvoliť? Trh situáciu veľmi neuľahčuje, pretože chrlí jeden titul za druhým. Ponúkame vám pár tipov, ako sa v ponuke detskej literatúry orientovať a ako potomkovi čítať.
-
Dojčenie na verejnosti – tabu aj tridsať rokov po páde totality?
Aj keď sú všade plné stránky o tom, aké je dojčenie dôležité a pre bábätko úplne to najlepšie, čo môže byť, keď vidíme naživo dieťatko prisaté k prsníku, mnohých to pobúri.
-
Žiadne „zaspal naveky“. O strate blízkeho hovorte deťom jasne a stručne
Páliť sviečky na hroboch počas Dušičiek berú najmä menšie deti ako zábavu. Horšie to býva, keď sa ich smrť bytostne dotkne. Ako im oznámiť, že stratili mamu, otca či súrodenca?
-
Skríning novorodencov. Aké vyšetrenia absolvuje vaše dieťatko krátko po narodení?
Novorodenecký skríning predstavuje súbor vyšetrení, ktoré najčastejšie prebiehajú na tretí až štvrtý deň po narodení. Ich cieľom je odhaliť čo najskôr vážne ochorenia, ktoré by neliečené mohli až nezvratne poškodiť zdravie dieťatka.
-
Vstávaj, nestihneme to! Mamy radia, ako deti dostať z postele bez protestov
Keď deti ráno vstávajú do škôlky či školy, je už tma. A tak sa im celkom prirodzene nechce. Rodičia ich nervózne ťahajú za nohy z postele, decká sú rozospaté a nevrlé.
-
Nezvestných detí pribúda. Utekajú samé, alebo ich unesie druhý rodič
Koncom augusta to bolo 30 rokov, čo spred paneláku v Púchove zmizol pri hre za bieleho dňa päťročný Ľuboš Bednár. Hoci si jeho rodičia zmiznutie všimli okamžite, a prakticky okamžite sa rozbehlo aj pátranie, chlapec sa dodnes nenašiel. Tento záhadný prípad je našťastie u nás viac-menej ojedinelý.
-
Disciplínu od bábätka nežiadajte, radšej sa mu prispôsobte
Aký má režim? Kedy papká? Kedy spinká? Nemá žiaden? Treba ho naučiť, nech si zvyká... Snaha čokoľvek bábätko v prvom roku života nasilu naučiť, nie je podľa odborníkov na prospech dieťaťa.
-
Biely rožok síce zavrie deťom ústa, ale zdraviu škodí. Čím ho nahradiť
Obyčajný biely rožok. Keď potrebujete utíšiť plačúce dieťa alebo odviesť jeho pozornosť, nie je nič jednoduchšie, ako mu ho vložiť do rúk.
-
Tehotenskú cukrovku porazí zdravá strava a pohyb
Aj celkom zdravá žena môže počas gravidity dostať tehotenskú cukrovku. Pod kontrolou ju väčšinou udrží diéta s minimálnym obsahom cukrov a dostatok pohybu. Nie je to však banálne ochorenie, ale napríklad rizikový faktor vzniku preeklampsie.
-
Koľko našej pozornosti deti naozaj potrebujú
Je dôležitejšie množstvo času, ktoré strávime s deťmi, alebo skôr jeho kvalita? Ukazuje sa, že to prvé.
-
V počítači či na papieri? Pri učení vyhrávajú staré dobré vlastné zápisky
Hoci vo voľnom čase nepustia mobil z ruky, a ich životné udalosti sa často merajú predovšetkým množstvom lajkov na sociálnych sieťach, predsa len pri učení dnešní teenageri nedajú dopustiť na staré dobré poznámky na papieri.
-
Bude z neho šampión? Alebo ako vychovať druhú Petru Vlhovú
Chcete doma vychovať druhú Petru Vlhovú či ďalšieho Petra Sagana? Aj keď máte s dieťaťom tie najvyššie ambície, nemá zmysel drezúrovať ho od najútlejšieho veku, ani ho hneď špecializovať na vami vybraný šport.
-
Vedia si vaše deti umyť ruky? Uchráni ich to od chorôb
Umývať si často ruky, to je najlepšia prevencia pred infekciami. Pod tečúcu vodu si ich automaticky vkladáme celý život, ale robíme to tak, aby sme sa pred chorobami naozaj ochránili?