Nosenie nie je len módny trend, dáva deťom oveľa viac

pt, 30. októbra 2018 o 09:09

Ničí nosenie bábätku chrbticu? Skrútený chrbátik, vytočená hlávka... Predsudky voči noseniu má najmä staršia generácia, na pochybách sú však aj viaceré matky, ktoré prebrali názor, že bábätku je najlepšie v perinke, kde má vystretý chrbátik.

Adriana Kráľová.

Foto: archív Adriany Kráľovej
Obavy sú zbytočné, aj fyzioterapeuti dali noseniu zelenú, zdôrazňuje certifikovaná poradkyňa pri dojčení a poradkyňa nosenia detí v šatkách a ergonosičoch Adriana Kráľová. „Dieťa sa prirodzene rodí s chrbátikom v tvare písmena C. Až postupne prichádza prvé a druhé zakrivenie chrbtice a s týmto vývinom sa mení aj polohovanie dieťatka v nosiacej pomôcke,“ vysvetľuje Adriana Kráľová.

Nosenie je prospešné pre dieťa aj matku z každej stránky, odporúčajú ho psychológovia aj lekári. „Dieťa je v tesnom kontakte s matkou, dýcha dokonca pokojnejšie a mamina si je istá, že je všetko v poriadku. Dieťa je pod neustálou kontrolou, matka v princípe funguje ako monitor dychu. Keby sa niečo stalo, okamžite to pocíti,“ približuje Adriana Kráľová.

Ako však vraví, nepriateľov nosenia je zbytočné presviedčať. „Ideálne je byť jednoducho chodiacou reklamou. Akékoľvek obraňovanie či vysvetľovanie je kontraproduktívne.“ Pochybovači by podľa nej skôr zmenili názor, keby si nosenie skúsili.

Generácia našich rodičov nezažila kontaktný spôsob starostlivosti o dieťa, skôr ich viedli presne naopak: dieťa odkladať do kočíkov vo falošnej ilúzii, že ich naučia samostatnosti. Maličké bábätko však pre neskoršiu prirodzenú samostatnosť potrebuje v prvom roku predovšetkým blízkosť matky.

Prospešnosť nosenia podľa Adriany Kráľovej môžu starší ľudia lepšie pochopiť tak, že si skúsia na seba naviazať svoje vnúčatá. „Stačí len zavrieť oči a vnímať. Pochopia, keď to pocítia reálnou skúsenosťou a ešte aj zavoňajú hlávku svojho vnúčatka. Pomôže, ak sa vyrovnajú s tým, že za ich éry nezlyhali ako rodičia, ale sa len o deti starali iným spôsobom,“ hovorí poradkyňa.

Adriana Kráľová zdôrazňuje, že nosenie nie je len najnovší módny trend. Podstata nosenia je v tom, že ich dieťa v kontakte dostáva omnoho viac. „Najkrajšie na tom je, ak sa nosenie spojí s ďalšími nástrojmi vzťahovej výchovy ako sú dojčenie či spoločné spanie. Z empatického kontaktného vzťahového rodičovstva sa tak stane nástroj na vychovanie novej zdravšej generácie, kde budú mať miesto trvalo udržateľné vzťahy v našej spoločnosti. Ozdravme našu spoločnosť aj nosením,“ uzatvára.

Mgr. Adriana Kráľová je certifikovaná poradkyňa pri dojčení a poradkyňa nosenia detí v šatkách a ergonosičoch. Je majiteľkou e-shopu Kengurka, autorkou projektu Materský raj, knihy Návody na viazanie a trojnásobnou matkou na plný úväzok, ktorá všetky svoje deti dojčila a nosila, a to dokonca tandemovo. Splnila si svoj sen a v roku 2014 začala prevádzkovať e-shop www.kengurka.sk, ktorý priamo odráža to, čím Adriana žije: vzťahovú výchovu. Ako poradkyňa pri dojčení navrhuje podávanie umelého mlieka dojčaťu až po vyčerpaní všetkých alternatív (odborná pomoc poradkyne pri dojčení, mlieko od darkyne). Ďalej neodporúča používanie umelých náhrad prsníka (cumlík, fľaša, klobúčik). Vo svojej práci dodržiava Medzinárodný kódex WHO o marketingu náhrad materského mlieka, publikuje a podporuje dojčenie bez nároku na honorár. V priemysle detskej umelej výživy nemá žiadne záujmy.Ukážka z projektu Materský raj Adriany KráľovejPridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTakto to robím ja - ďalšie články

 • Obrázok Ušetrite na Vianoce. 10 rád, ako minúť menej na darčekoch, výzdobe aj jedle

  Ušetrite na Vianoce. 10 rád, ako minúť menej na darčekoch, výzdobe aj jedle

  Vianoce sú sviatkami radosti, každý chce dopriať sebe i druhým to najlepšie, tak sa zvyčajne nehľadí na výdavky. Aj v predvianočnom čase sa však možno zastaviť, popremýšať a bezbreho nemíňať. Vyskúšajte týchto našich desať tipov.

 • Obrázok Od začiatku som tušila, že môj syn už nežije... Záhadná tragédia trápi matku aj po siedmich rokoch

  Od začiatku som tušila, že môj syn už nežije... Záhadná tragédia trápi matku aj po siedmich rokoch

  Smrť vlastného dieťaťa je strašná pre každého rodiča, ešte ťažšie sa s ňou zmieruje, ak nevedia, prečo prišlo o život. Anna Bogricová z Medzilaboriec si túto otázku kladie už sedem rokov. Jej syn Róbert zomrel za záhadných okolností a hoci polícia prípad uzavrela ako samovraždu, dodnes s tým nie je celkom zmierená.

 • Obrázok Keď chlad a tma majú svoje čaro. 10 výnimočností života v Škandinávii

  Keď chlad a tma majú svoje čaro. 10 výnimočností života v Škandinávii

  Diaľka prestáva hrať úlohu, do Škandinávie chodí čoraz viac Slovákov za prácou, štúdiom, športom alebo na výlet. Život na severe má čaro a osobitné zvyklosti. Najmä v zime, pri vysokých mrazoch a množstve snehu v menších mestečkách sa človek cíti ako naozaj v inom svete. Tu je 10 najväčších rozdielov.

 • Obrázok Otvorená spoveď alkoholičky: Je jedno, že vám plače dieťa, brániť si budete len svoj chľast

  Otvorená spoveď alkoholičky: Je jedno, že vám plače dieťa, brániť si budete len svoj chľast

  „Prvý raz som sa opila na výlete v deviatej triede. A hneď ako kôň! Už vtedy sa vlastne ukázalo, že neviem piť normálne, čo však ešte nik takto nebral. Ani ja.“ Bratislavčanka Vanda Vavrová si prepila najlepšie roky mladosti. Za osem rokov dosiahla najťažší, štvrtý stupeň alkoholizmu, už chýbali len „biele myšky“. „Ale aj na to by došlo,“ nešetrí sa vyštudovaná biologička, neskôr novinárka, ktorá nepije už 28 rokov.

 • Obrázok Iva Sikulová prežila pád lavíny, dnes je záchranárkou: Splácam dlh, že som mala viac šťastia ako iní

  Iva Sikulová prežila pád lavíny, dnes je záchranárkou: Splácam dlh, že som mala viac šťastia ako iní

  Keď ju pri skialpinistickom výstupe v Bulharsku zmietla lavína, vo valiacej sa mase snehu sa už v duchu lúčila so životom. Ivana Sikulová však mala šťastie, zastavila sa síce doráňaná, ale na povrchu. Tento pád pred 13 rokmi mladú geologičku obľubujúcu lezenie a extrémne lyžovanie zmenil. Stala sa z nej záchranárka, ktorá pomáha ľuďom, a učí ich, ako v núdzi pomáhať aj ostatným. Je to aj akýsi dlh voči mojim priateľom, ktorí sa nevrátili z hôr, vraví.

 • Obrázok Dcéra legendárneho horolezca Vladka Tatarková: Netreba vychovávať, len pekne žiť. Dieťa sa pridá

  Dcéra legendárneho horolezca Vladka Tatarková: Netreba vychovávať, len pekne žiť. Dieťa sa pridá

  Dcéra horolezeckej legendy, manželka horského vodcu a lekára, matka dvoch malých detí. Život Vladky Tatarkovej je celý spätý s horami. Doviedol ju tam jej otec, ona teraz s nimi zoznamuje svoje dcéry – prváčku Hanku a škôlkarku Terezku. Už majú za sebou dokonca aj prvé vylezené cesty. „Je pre mňa prirodzené viesť naše deti k tomu, čo robíme my, čo nás baví. Ale snažím sa držať v sebe aj možnosť, že ich to baviť nemusí, môžu mať iné záujmy,“ hovorí Vladka Tatarková v rozhovore pre ahojmama.sk.

 • Obrázok Dvojaký meter na ženské telo. Dojčenie poburuje, pózovanie pred kamerou už nie

  Dvojaký meter na ženské telo. Dojčenie poburuje, pózovanie pred kamerou už nie

  Waaau, prekrásna! Nádherná! To je telo, kočka! Smajlíky, pusinky, emotikony od výmyslu sveta. Takto ľudia na sociálnych sieťach reagujú na fotografie, kde celebrity predvádzajú svoje najnovšie šaty, make up, vyšportovanú postavu, sexi pózu, alebo všetko naraz. Pri fotografiách, kde ženy dojčia svoje deti, to už ale také jednoznačné nie je. Prečo dvojaký meter?

Ďalšie články v rubrike >