Nosenie nie je len módny trend, dáva deťom oveľa viac

pt, 30. októbra 2018 o 09:09

Ničí nosenie bábätku chrbticu? Skrútený chrbátik, vytočená hlávka... Predsudky voči noseniu má najmä staršia generácia, na pochybách sú však aj viaceré matky, ktoré prebrali názor, že bábätku je najlepšie v perinke, kde má vystretý chrbátik.

Nosenie je podľa expertov to najlepšie, čo môže dieťa v ranom veku dostať.

Foto: shutterstock.com
Obavy sú zbytočné, aj fyzioterapeuti dali noseniu zelenú, zdôrazňuje certifikovaná poradkyňa pri dojčení a poradkyňa nosenia detí v šatkách a ergonosičoch Adriana Kráľová. „Dieťa sa prirodzene rodí s chrbátikom v tvare písmena C. Až postupne prichádza prvé a druhé zakrivenie chrbtice a s týmto vývinom sa mení aj polohovanie dieťatka v nosiacej pomôcke,“ vysvetľuje Adriana Kráľová.

Nosenie je prospešné pre dieťa aj matku z každej stránky, odporúčajú ho psychológovia aj lekári. „Dieťa je v tesnom kontakte s matkou, dýcha dokonca pokojnejšie a mamina si je istá, že je všetko v poriadku. Dieťa je pod neustálou kontrolou, matka v princípe funguje ako monitor dychu. Keby sa niečo stalo, okamžite to pocíti,“ približuje Adriana Kráľová.

Ako však vraví, nepriateľov nosenia je zbytočné presviedčať. „Ideálne je byť jednoducho chodiacou reklamou. Akékoľvek obraňovanie či vysvetľovanie je kontraproduktívne.“ Pochybovači by podľa nej skôr zmenili názor, keby si nosenie skúsili.

Generácia našich rodičov nezažila kontaktný spôsob starostlivosti o dieťa, skôr ich viedli presne naopak: dieťa odkladať do kočíkov vo falošnej ilúzii, že ich naučia samostatnosti. Maličké bábätko však pre neskoršiu prirodzenú samostatnosť potrebuje v prvom roku predovšetkým blízkosť matky.

Prospešnosť nosenia podľa Adriany Kráľovej môžu starší ľudia lepšie pochopiť tak, že si skúsia na seba naviazať svoje vnúčatá. „Stačí len zavrieť oči a vnímať. Pochopia, keď to pocítia reálnou skúsenosťou a ešte aj zavoňajú hlávku svojho vnúčatka. Pomôže, ak sa vyrovnajú s tým, že za ich éry nezlyhali ako rodičia, ale sa len o deti starali iným spôsobom,“ hovorí poradkyňa.

Adriana Kráľová zdôrazňuje, že nosenie nie je len najnovší módny trend. Podstata nosenia je v tom, že ich dieťa v kontakte dostáva omnoho viac. „Najkrajšie na tom je, ak sa nosenie spojí s ďalšími nástrojmi vzťahovej výchovy ako sú dojčenie či spoločné spanie. Z empatického kontaktného vzťahového rodičovstva sa tak stane nástroj na vychovanie novej zdravšej generácie, kde budú mať miesto trvalo udržateľné vzťahy v našej spoločnosti. Ozdravme našu spoločnosť aj nosením,“ uzatvára.

Takto to robím ja - ďalšie články

 • Obrázok V Nórsku nezamykám. Život na severe Ivane vyhovuje

  V Nórsku nezamykám. Život na severe Ivane vyhovuje

  V cudzine - najprv je to forma adrenalínu, pocit všetkého nového, potreba prispôsobiť sa... Neskôr je to už tvoj druhý život. Dnes je pre mňa normálne, že odídem z domu a nezamknem, alebo že nechám pred obchodom otvorené či dokonca naštartované auto, pokojná, že sa nič nestane. Opisuje Ivana Draganová svoj život v Nórsku, kde žije s manželom a malým synom.

 • Obrázok Dcéru sme od začiatku brali ako zdravú

  Dcéru sme od začiatku brali ako zdravú

  Keď sa narodila, nikto by neveril, že z nej dnes bude to, čo je – päťdesiatročná žena, schopná variť, samostatne nakupovať, venčiť psa, a dokonca aj prežiť niekoľko dní sama doma. Táňa sa narodila s poruchou chromozómov – má Downov syndróm.

 • Obrázok Preč od mestského zhonu! Na lazoch si žijú svoje šťastie

  Preč od mestského zhonu! Na lazoch si žijú svoje šťastie

  Po večeroch u nich počuť ticho lesa, občas narušené štekaním psov. Les a príroda sú všade naokolo, s civilizáciou ich spája rozbitá asfaltová cesta. Najbližší sused je od nich asi kilometer, najbližšie mesto, Detva či Zvolen asi polhodina cesty. Ivanovi a Soni Rybanovcom to vyhovuje. Presne toto chceli. Žiť v prírode a v súlade s prírodou.

 • Obrázok Maťko má ťažkú poruchu sluchu. Od rovesníkov ho ale takmer nerozoznáte

  Maťko má ťažkú poruchu sluchu. Od rovesníkov ho ale takmer nerozoznáte

  „Maťko v pôrodnici prešiel skríningom sluchu, vyšetrenie prebehlo štandardne. Podľa výsledkov vyšlo, že počuje. Keď v roku nereagoval na meno, nadobudli sme podozrenie, že niečo nie je v poriadku,“ hovorí Ľubka Majtánová, mamička chlapčeka, ktorý má ťažkú poruchu sluchu, ale vďaka včasnej pomoci je dnes schopný komunikovať takmer tak dobre ako jeho spolužiaci zo škôlky.

 • Obrázok „Keď sa Tomáško narodil, vážil jeden kilogram. Dnes je to zdravý a šikovný chlapček.“

  „Keď sa Tomáško narodil, vážil jeden kilogram. Dnes je to zdravý a šikovný chlapček.“

  „Môj syn Tomáško sa narodil v 27. týždni úplne bezproblémového tehotenstva. Po narodení vážil 1100 gramov, čo je ale na tak skorý termín naozaj slušná váha," začína svoje rozprávanie Iveta Jančoková z Bratislavy.

 • Obrázok Dozadu sa už nepozerám, no občas mi napadne, aké by to bolo, keby...

  Dozadu sa už nepozerám, no občas mi napadne, aké by to bolo, keby...

  Pri otázke, koľko má detí, sa na chvíľu zarazí. Dve či tri? Prvé potratila v 20. týždni. Druhé sa jej narodilo predčasne. Až pri treťom bolo všetko v poriadku. Ten stres ani žiaľ nepraje nikomu. Dnes sa už cíti šťastná, aj keď sa občas zasníva, aké by to asi bolo, keby ich bolo o jedného viac.

 • Obrázok „Teraz som tvoja mamička.“ Príbeh vydarenej adopcie

  „Teraz som tvoja mamička.“ Príbeh vydarenej adopcie

  „Zo zdravotných dôvodov sme s manželom nemohli sme mať vlastné deti, hoci sme sa od lekárov nikdy nedozvedeli, v čom je problém. Nepomohlo ani umelé oplodnenie. Rodinu sme však chceli veľkú a cítili sme, že je už najvyšší čas,“ hovorí Simona, mama osemročného a päťročného syna.

Ďalšie články v rubrike >