Bude z neho šampión? Alebo ako vychovať druhú Petru Vlhovú

pt, 27. októbra 2018 o 14:05

Chcete doma vychovať druhú Petru Vlhovú či ďalšieho Petra Sagana? Aj keď máte s dieťaťom tie najvyššie ambície, nemá zmysel drezúrovať ho od najútlejšieho veku, ani ho hneď špecializovať na vami vybraný šport.

Petra Vlhová s fanúšikom na vlaňajších majstrovstvách Slovenska.

Foto: archív Miriam Poprockej

K pohybu ho viesť treba, to áno, nezabezpečíte tým však, že z vášho potomka raz bude šampión. Či na to dieťa má fyzické a osobnostné predpoklady, sa spravidla ukáže až o niekoľko rokov neskôr. Ako rodič ich môžete rozvíjať a podporovať, ak ich však dieťa raz nemá, zázrak neurobíte.

V každom prípade, skúsiť to treba. Krok číslo jeden je zoznamovať dieťa so športovým prostredím tak skoro, ako je to možné. „Aj keď je ešte maličké, a určite nezvládne napríklad lyžovať, plávať či hrať futbal, je dobré ho brávať na športoviská so sebou, práve nech si zvyká na prostredie telocvične, bazénov, lyžiarskych svahov. Môže sa tam hrať, pozorovať ostatných a šport sa tak postupne stáva súčasťou jeho života,“ hovorí trénerka 4. kvalifikačného stupňa v zjazdovom lyžovaní Miriam Poprocká, ktorá trénuje slovenské juniorské reprezentantky.

Gymnastika, plávanie, lopty


Dieťa po čase spravidla samé začne napodobňovať, čo vidí, a bude si chcieť aktivity aj vyskúšať. V predškolskom veku však preňho ešte špecializácia nemá zmysel, skôr naopak. „Treba v ňom rozvíjať všestrannosť, najlepšia je gymnastika, športové hry a plávanie. Každý nový pohyb, ktorý sa dieťa naučí, pomáha rozvíjať jeho pohybovú zručnosť. Tá je nevyhnutným predpokladom pre ďalší športový rast, “ spresňuje trénerka. Spomínané tri športy u detí rozvíjajú koordinačné schopnosti, rýchlosť, pohyblivosť.

„Samozrejme, ak chcete z dieťaťa hokejistu alebo lyžiara, musíte ho stavať aj na korčule a lyže, nie je však dobré, ak sa dieťa venuje iba tomuto športu. Všeobecne platí, že čím väčšiu pohybovú zručnosť dieťa získa v nižšom veku približne do 10 rokov, tým väčšia šanca na jeho športový rozvoj vo vybranom športovom odvetví,“ vysvetľuje Miriam Poprocká. Navyše, ak skúša dieťa viac športov, pri týchto aktivitách sa môže ukázať, že má väčší talent na niečo iné, než na čo ho práve zamýšľajú špecializovať rodičia.

Napríklad lyžiarky Martina Dubovská a Barbara Kantorová začínali ako gymnastky, podobne aj bývalá slovinská zjazdárska hviezda Tina Maze. Hokejista Miroslav Šatan zasa trénoval sprvu futbal.

Kedy na preteky, rozhodne tréner


Preháňať to netreba ani s pretekaním. Spravidla je dobré počkať, kým je dieťa na preteky zrelé. Často sa to prejaví tým, že sa pretekania samé začne dožadovať. Rozhodnúť o tom, kedy ho prihlásiť na súťaž by mali tréneri, dôkladne znalí povahy a fyzickej pripravenosti dieťaťa.

„Každé dieťa je iné, nedá sa povedať, kedy je vhodný vek na súťaženie. Niekto chce a môže pretekať už v siedmich rokoch, niekomu je lepšie počkať ,“ vysvetľuje Miriam Poprocká. Prihliadať treba aj na mentalitu. „Pre tých, ktorí majú sklony myslieť si o sebe, že sú už veľké hviezdy, stačí, keď sa trocha pousilujú, sú vhodné náročnejšie preteky v ťažšej konkurencii. Naopak, pre dieťa, ktoré sa snaží na tréningoch zo všetkých síl, sú vhodnejšie ľahšie preteky, kde môže uspieť, aby videlo, že tvrdý prístup k tréningu sa vypláca,“ dodáva.

Podporovať dieťa v dobrom i zlom


A aká je úloha rodiča pri pretekoch? V každom prípade by mal byť pozitívny, dieťa podporovať, a nebrať súťaž príliš vážne. Pripraviť mu psychickú pohodu v tom zmysle, že sa dieťa ide porovnať s ostatnými, ako má natrénované, nič viac. „Ak náhodou neuspeje, určite nehodnotiť, nekritizovať. To, čo je potrebné, preberie dieťa s trénerom. Rodič je ten, čo ľúbi, a keď sa niečo nepodarí, dieťa ešte viac potrebuje cítiť podporu, aby našlo silu ísť do toho znova. Potrebuje sa naučiť, že v športe sa neprehráva, nevydarená súťaž len ukazuje, v čom sa máme zlepšiť, kde máme ešte rezervy a čo musíme lepšie dotrénovať,“ hovorí trénerka. Preteky by mali byť pre deti výzvou, hrou, nie hodnotením so zbytočným nervákom.

Rodič je ten, čo ľúbi, a keď sa niečo nepodarí, dieťa ešte viac potrebuje cítiť podporu, aby našlo silu ísť do toho znova. Potrebuje sa naučiť, že v športe sa neprehráva, nevydarená súťaž len ukazuje, v čom sa máme zlepšiť.


Keď sa ukáže, že dieťa má na šport pohybový talent aj hlavu, teda že má vôľu pracovať na sebe, drieť a posúvať svoje hranice, rodičia by mu mali vytvárať podmienky na rozvoj. To znamená vybrať trénera, ktorému dôverujú rodičia aj dieťa, úzko s ním spolupracovať a zhodnúť sa na životnej aj športovej filozofii. Na jej základe potom pomáhať dieťaťu pri dodržiavaní zvolenej životosprávy, starať sa o jeho zdravotný stav, zladiť školské a tréningové povinnosti.

A hlavne – poznať svoje dieťa, naučiť ho úprimne hovoriť o všetkom, byť mu oporou vo chvíľach, keď sa darí i keď sa nedarí. Vrcholový šport je beh na dlhé trate.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >