Nezvestných detí pribúda. Utekajú samé, alebo ich unesie druhý rodič

Patricia Poprocká, 28. októbra 2018 o 09:40

Koncom augusta to bolo 30 rokov, čo spred paneláku v Púchove zmizol pri hre za bieleho dňa päťročný Ľuboš Bednár. Hoci si jeho rodičia zmiznutie všimli okamžite, a prakticky okamžite sa rozbehlo aj pátranie, chlapec sa dodnes nenašiel. Tento záhadný prípad je našťastie u nás viac-menej ojedinelý.

Väčšinu detských zmiznutí sa dnes polícii darí objasniť.

Foto: shutterstock.com

Nezvestných detí síce podľa policajných štatistík každoročne pribúda, drvivú väčšinu sa objasniť aj podarí. Úspešnosť je 96 percent.

Najväčší nárast prípadov zaznamenala polícia vlani, takmer 2200 nezvestných detí, o päťsto viac než v roku 2016. Podľa záznamov šlo predovšetkým o úteky mladistvých z detských domovov a zariadení sociálnej kurately, kde je minimálny stupeň stráženia a deti teda môžu kedykoľvek svojvoľne opustiť zariadenie.

„Ďalšou príčinou nárastu počtu nezvestných detí je stúpajúca tendencia nahlasovaných rodičovských únosov, kedy dieťa nie je bezprostredne ohrozené na živote, keďže je v sprievode druhého rodiča, ale úlohou polície je čo najrýchlejšie dieťa vypátrať a zistiť, či je v poriadku,“ spresňuje Denisa Baloghová z Policajného prezídia.

Práve tieto prípady sa podľa nej objasňujú najťažšie. „Polícia dlhodobo nevie zistiť miesto pobytu nezvestného dieťaťa, resp. disponuje informáciou, kde sa dieťa zdržuje, napr. v zahraničí s rodičom, ale kým táto informácia nie je hodnoverne preverená zahraničnou policajnou zložkou, nie je možné ukončiť proces pátrania,“ dodáva.

Čo sa týka únosov, napríklad na detskú prostitúciu alebo obchod s orgánmi, polícia podľa nej takéto prípady zatiaľ neeviduje. Najčastejšie príčiny neohlásených útekov mladistvých boli skôr vyplývajúce z každodenného života. „Nezhody doma, strach z týrania, zlé vysvedčenie, problémy v škole a obava z rodičov, ale aj psychické výkyvy v puberte, rozvod rodičov, hľadanie dobrodružstva... Ojedinele ide o prípady detí, kedy sú obeťami násilných trestných činov alebo nešťastnej náhody,“ tvrdí Denisa Baloghová.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >