Koľko našej pozornosti deti naozaj potrebujú

Gabriela Bachárová, 27. októbra 2018 o 17:09

Je dôležitejšie množstvo času, ktoré strávime s deťmi, alebo skôr jeho kvalita? Ukazuje sa, že to prvé.

Pozornosť venovaná dieťaťu je preň veľký dar.

Foto: Shutterstock.com

Súčasní rodičia veľmi veľa pracujú, majú povinnosti v zamestnaní aj doma. Na deti im veľa priestoru nezostáva. A tak sa utešujú tým, že stačí, ak s potomkom strávia síce menej času, ale o to intenzívnejšie a kvalitnejšie. To znamená spoločná hra, zážitky, rozprávanie sa. Skrátka plná pozornosť venovaná dieťaťu.

Psychologička Pavla Koucká ale hovorí, že rodičia by nemali spoliehať na to, že dieťaťu stačí k spokojnosti polhodina „kvalitne“ stráveného času denne. Upozorňuje, že velmi dôležité je aj celkové množstvo času, ktoré mu darujeme.

Nie je pritom nutné venovať sa potomkovi vkuse a robiť len to, čo sám chce. Do spoločného času sa počíta napríklad aj cesta do škôlky či školy, spoločné varenie, upratovanie, stolovanie. A dokonca aj to, keď s dieťaťom priamo nekomunikujete, pretože napríklad niečo robíte v inej miestnosti bytu. Ste mu ale stále nablízku.

„Ak chceme byť deťom vzorom a životnou istotou, musíme s nimi tráviť veľa času. Zvlášť to platí u malých detí. Veľmi dôležité je, aby si dieťa vytvorilo bezpečnú, istú väzbu na takzvanú primárnu osobu, ktorá sa oň stará, najčastejšie ide o matku. Táto väzba sa utvára hlavne v priebehu prvého roka a je dôležitá pre pocit bezpečia. Jej kvalita ovplyvňuje zakotvenie človeka vo svete a jeho spokojnosť celoživotne,“ píše Pavla Koucká vo svojej knihe Uvoľnené rodičovstvo.

Na vytvorenie bezpečnej väzby nie je podľa nej nutné, aby bola matka s dieťaťom neustále, ale trávila s ním väčšinu času, a to aspoň do troch rokov života.

Sme s nimi málo, staráme sa príliš


„I v minulých dobách boli ľudia zaneprázdnení, oproti dnešku však s jedným na prvý pohľad drobným rozdielom: boli pritom deťom nablízku. Deti videli svojich rodičov obrábať pole, obstarávať zvieratá a starať sa o domácnosť. Boli však dostupní. Ak nastal problém, mama alebo otec prácu prerušili a venovali sa dieťaťu,“ hovorí Pavla Koucká.

A to je v dnešnej rýchlej a zaneprázdnenej dobe, kedy rodičia a deti trávia podstatnú časť dňa na iných miestach, nejde. „Nedostatok času tráveného s deťmi kompenzujeme často nadmierou starostlivosti. Prílišnou aktivitou však pripravujeme potomkov o samostatnosť. Obmedzujeme ich v získavaní sociálnych schopností, vnímaní a vyhodnocovaní telesných pocitov a v spoliehaní sa sami na seba,“ uvádza psychologička.

Deti si naviac prehnanú rodičovskú starostlivosť ani neužívajú, skôr ich obmedzuje a otravuje. A rodičia sa prílišným nasadením vyčerpávajú a rodičovstvo ich prestáva baviť a naplňovať.

Riešenie? Nie je jednoduché. Mnoho matiek sa kvôli peniazom vracia do práce ešte pred dovŕšením tretieho roku dieťaťa. Rodina sa doma stretáva len večer, ktorý je naplnený domácimi a školskými povinnosťami, únavou z celého dňa a nervozitou. O domácej „pohode“ sa často nedá vôbec hovoriť.

Predsa sa však dá urobiť mnoho. Robiť bežné domáce práce spolu s deťmi, obmedziť sociálne siete a internet, nájsť si spoločné aktivity. A hlavne myslieť na to, že množstvo spoločne stráveného času sa všetkým bohato vráti.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >