- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Všetky články
-
Očkovanie proti chrípke je zadarmo, na Slovensku ale populárne nie je
Očkovanie proti chrípke bude aj tento rok bezplatné. Najvhodnejším obdobím sú mesiace október a november.
-
Liečba chlapca s mukopolysacharidózou stojí ročne skoro 800-tisíc eur
Trinásťročný chlapec z Trnavského kraja od malička bojuje s geneticky podmieneným ochorením mukopolysacharidózou, ktoré vinou chýbajúceho enzýmu poškodzuje srdce, mozog, pečeň či slezinu. Za desať rokov sa na jeho liečbu vynaložilo takmer šesť miliónov eur, len minulý rok to bolo 789-tisíc eur.
-
Projekt „Záložka do knihy spája školy“ vedie deti k čítaniu
Žiaci, ktorí sa zapoja do projektu nazvaného Záložka do knihy spája školy, si vyrobia záložky a vymenia si ich so školákmi z pridelenej partnerskej školy. Cieľom je priviesť deti k čítaniu a rozvinúť spoluprácu medzi školskými zariadeniami.
-
Viac ako piatim miliónom detí v Jemene hrozí vyhladovanie
Medzinárodná organizácia Save the Children varovala, že do konca tohto roka môže v Jemene, kde prebieha vojnový konflikt, zomrieť vyše 36-tisíc detí. Vyhladovanie hrozí 5,2 miliónu detí.
-
Školy v Liptovskom Mikuláši usilujú o vznik dažďových záhrad
Vo viacerých školách v Liptovskom Mikuláši by už na jar budúceho roka mohli vzniknúť záhrady bohaté na rastlinstvo, vtáctvo a hmyz. Mesto sa rozhodlo zapojiť do projektu na vytváranie takzvaných dažďových záhrad.
-
Vo Zvolene majú detské ihrisko pre deti na vozíčku
Pieskovisko či prevažovacia hojdačka upravené špeciálne pre deti na vozíčku sú súčasťou nového bezbariérového ihriska vo Zvolene. Navštevovať ho samozrejme môžu aj zdravé deti, ktoré tak dostanú jedinečnú možnosť poznať, že ich vrstovníci s hendikepom sú rovnako veselí a hraví.
-
Tie deti len tak nenechám! Riaditeľ školy chce dať šancu hendikepovaným
Jeho škola začala v tomto školskom roku ako prvá zo stredných škôl na Slovensku prijímať aj žiakov s ľahkým mentálnym postihnutím.
-
Dojčite tak, ako vám to vyhovuje
Konečne ste sa dočkali, po deviatich mesiacoch držíte bábätko v náručí a z každej strany sa hrnú dobre mienené rady... Čo s nimi? Verte hlavne svojim inštinktom a robte tak, aby ste sa cítili komfortne.
-
Potratov na Slovensku pribudlo, chodia k nám Poľky
Stáva sa Slovensko cieľom potratových turistiek? Čísla to naznačujú. Kým predvlani u nás lekári umelo prerušili tehotenstvo len trom ženám, ktoré tu nemajú trvalý pobyt, vlani ich bolo 1394.
-
Detí, ktoré riešia problémy samovraždou, je čoraz viac
Trápenie v škole a rodinné problémy sa pre deti a teenagerov stávajú viac a viac neriešiteľné. Až do takej miery, že čoraz častejšie siahajú po najkrajnejšom riešení. Odborníci vidia pomoc v linkách dôvery, ktoré však u nás nefungujú, a v liečbe. Na tú zas chýbajú lekári aj lôžka v nemocniciach.
-
Čo všetko si musíte vybojovať v pôrodnici
Každá budúca matka si to predstavuje tisíckrát – aké to bude, keď sa dieťatko konečne vypýta na svet, keď ho konečne zovrie v náručí... A u takmer každej je realita zväčša úplne iná.
-
Rodiť za hranice chodí stále viac žien
Priviesť dieťa na svet v zahraničí sa rozhodne každoročne viac a viac žien. Potvrdzujú to štatistiky zdravotných poisťovní.
-
Prečo ženy neľutujú peniaze za pôrod v zahraničí
Máte krátko pred pôrodom a zvažujete, kde priviesť dieťa na svet? Ak máte predstavu, ako by ste chceli rodiť, väčšiu šancu, že vám to umožnia, máte v pôrodniciach za hranicami – v Rakúsku alebo aj vo vybraných zariadeniach v Česku. Ak sa zasa chcete vyhnúť papierovačkám a ušetriť na poplatkoch, zostaňte doma.
-
Materské je čoraz vyššie, prekročilo 630 eur
Ženy na materskej dovolenke dostávajú od štátu čoraz viac peňazí. Výrazne vzrástlo najmä materské, ktoré dostávajú matky zo Sociálnej poisťovne počas prvých 34 týždňov. Hore šiel aj rodičovský príspevok, ten však v tomto roku viac menej symbolicky.
-
Vitajte na stránke ahojmama.sk
Milé čitateľky a čitatelia, Pravda pre vás pripravila túto novú internetovú stránku, ktorú si práve prezeráte.
-
Angličtina či iný jazyk? Školy dostanú od budúceho roka na výber
Angličtina na základných školách by od budúceho školského roka nemala byť povinná. Ministerka školstva Martina Lubyová (nominantka SNS) chce dať totiž školám na výber, aby sami rozhodli, aký svetový jazyk svojim žiakom ponúknu.
-
Škola doma dáva deťom slobodu
Najznámejšou domácou žiačkou je od tohtoročných olympijských hier v Pchongjangu česká snowboardistka a zjazdárka Ester Ledecká. Jej rodičia patria u našich susedov v tejto oblasti medzi priekopníkov, a doteraz na domáce vzdelávanie nedávajú dopustiť.
-
Autistov pribúda, stále sa však nevie, prečo
Autistov je medzi nami čoraz viac. Kým pred 43 rokmi pripadla diagnóza poruchy autistického spektra na jedno z päťtisíc detí, v roku 2012 to trpelo postihnutím už jedno dieťa z 59 v Spojených štátoch, a v Európe jedno zo sto.