Biely rožok síce zavrie deťom ústa, ale zdraviu škodí. Čím ho nahradiť

Gabriela Bachárová, 27. októbra 2018 o 19:06

Obyčajný biely rožok. Keď potrebujete utíšiť plačúce dieťa alebo odviesť jeho pozornosť, nie je nič jednoduchšie, ako mu ho vložiť do rúk.

Biely rožok nie je zdravá výživa.

Foto: Gabriela Bachárová

Úspech je zaručený, a mamička si môže v pokoji nakúpiť alebo vybaviť niečo na úrade. „Služieb“ rožku ale nevyužívajte príliš často. Na trhu je viac možností, čím ho úspešne nahradiť.

Mama dvojročného Paľka hovorí: „Keď som ešte nemala dieťa, vždy ma poburovalo, koľko detí žužľalo v ústočkách práve biely rožok. To ich nevedia rodičia zabaviť či upokojiť inak? Vnímala som to ako výraz rodičovskej bezradnosti. A teraz? Síce sa za to trochu hanbím, ale musím priznať, že rožok ma už veľakrát zachránil, keď som potrebovala, aby bol malý chvíľu ticho.“ S týmto konštatovaním by súhlasilo veľa ďalších rodičov.

Deti rožky nevýslovne milujú. Sú akurát do ruky, drobci sa tak tešia zo svojej samostatnosti a toho, že ich vedia zjesť bez pomoci. Chutia im, sú chrumkavé, hoci nie všetky. Je to však nutrične prakticky bezcenná potravina, bez vitamínov i minerálov. Vyrába sa totiž z múky, ktorá bola zbavená všetkých živín.

Je v nich soľ, cukor (áno, prekvapujúco aj ten), zbytočné prídavné látky, nezdravé tuky. Zďaleka neplatí, že rožky sa vyrábajú klasickou cestou len z múky, vody, droždia, soli a ešte prípadne oleja. Nájdete v nich desiatky ďalších nadbytočných látok, napríklad regulátory kyslosti, kypriace látky či enzýmy, ktoré urýchľujú výrobný proces.

Na výsledku je to poznať. Rožky sú už krátko po kúpe ako guma, nedajú sa krájať. Je to dôsledok snahy vyrobiť čo najviac produktov v čo najkratšom čase, a to sa musí na kvalite odraziť.

Rožok patrí k potravinám s obsahom takzvaných jednoduchých cukrov, a má tak vysoký glykemický index. To znamená, že energia po jeho konzumácii rýchlo a v podstate neprirodzene stúpne, ale potom čoskoro klesá.

To sa prejaví útlmom, nervozitou a tiež chuťou zjesť okamžite niečo podobné. A začarovaný kruh sa uzatvára. Na podobnom princípe fungujú aj ďalšie pochutiny s obsahom jednoduchých cukrov, hlavne sladkosti, ktoré sú obviňované z nárastu detskej hyperaktivity a nepozornosti.

Čím rožok nahradiť?
Ponúknite mu toto a ani nespozná rozdiel.

Neslané kukuričné chrumky

Veľkou výhodou chrumiek je, že vypadajú ako zmenšené rožky, deťom sa preto budú páčiť. Kukurica je zdravá potravina, obsahuje vitamíny skupiny B, železo či horčík.

Pohánkové chrumky
Snáď ešte lepší variant. Pohanka obsahuje hodnotné bielkoviny, nenasýtené mastné kyseliny. Posilňuje imunitu, nervový systém a má priaznivý vplyv i na činnost čriev.

Kukuričné, pohánkové či iné plátky
Veľmi šikovná náhrada bieleho rožku. Len sa po nich zapráši.

Naopak, pre deti do troch rokov nie sú vhodné celozrnné rožky, pretože obsahujú vlákninu, ktorá malým deťom zaťažuje tráviacu sústavu.
Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

 • Obrázok Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Covid dráma v košickej pôrodnici: Kde zostala ľudskosť?

  Víkendový prípad z košickej pôrodnice ukázal, do akých krajností až môžu zájsť vybičované vášne, ktoré lomcujú našou spoločnosťou dlhé týždne. Rodiaca mamička, ktorá odmietla testovanie na koronavírus a štátne inštitúcie, ktoré sa jej snažili silou-mocou nanútiť dodržiavanie pravidiel ešte viac rozdelili ľudí. Tí, ktorí sa nechcú podrobiť nariadeniam proti tým, ktorí ich za to nenávidia. Komu to prospieva?

 • Obrázok Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu

  Narastajúce čísla nakazených koronavírusom, rozhádaní politici, chaotické vyhlásenia plné arogancie a nenávisť šíriaca sa sociálnymi sieťami i spoločnosťou oberajú o psychickú pohodu čoraz väčšie množstvo ľudí. Psychológovia na krízových linkách zaznamenávajú rekordné počty klientov, ktorí toto napätie už nezvládajú. Ako z toho von? Tu sú odporúčania toho najpovolanejšieho priamo z terénu, psychológa Mareka Madra.

 • Obrázok Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Laxný prístup mnohých Slovákov, ktorí zľahčujú pandémiu a odmietajú rešpektovať opatrenia, vytočil učiteľku prvého stupňa na základnej školy, ktorá momentálne s nákazou sama bojuje. Adresovala im tvrdé slová.

 • Obrázok „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  „Bojovala som o každý nádych, popieračom by som dala pár faciek.“ Mladá mamička si nákazou prešla s celou rodinou

  Koronavírusu sa snažili vyhnúť, ako sa len dalo. Nakoniec ochorela celá rodina. Mladá mamička (32) mala ťažký priebeh a ani po viacerých týždňoch nie je stále v poriadku. „Chorobu neprajem ani najväčšiemu popieračovi epidémie, ale pár faciek áno a k tomu exkurziu na najbližšiu JIS-ku, a to bez rúška!" vraví.

 • Obrázok ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  ROZHOVOR Michal Holáň: Strážca sŕdc nenarodených detí

  Zakladateľ prenatálnej kardiológie na Slovensku Michal Holáň išiel na medicínu takpovediac proti svojej vôli. A kardiológia detí pred narodením ho definitívne chytila za srdce, keď vyšetroval opičku, ktorú jeho kolega-lekár prepašoval z Thajska v lietadle pod svetrom. Prečo je také dôležité skontrolovať plodu pred narodením srdce? Ako oznámiť budúcim rodičom zlú správu? Nie je fotografovanie a filmovanie budúceho dieťaťa pre odborníka strata času? Vysvetľuje v rozhovore.

 • Obrázok Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  Petra Slezáková radí: Tipy a triky, ako neplytvať potravinami a správne ich skladovať

  „Buď kreatívny pri varení, aby si využil všetky zbytky a odrezky. Zo zbytkov zeleniny urob rizoto alebo polievku, prípadne rôzne zbytky zapeč s cestovinami a syrom," radí našim čitateľom Petra Slezáková, propagátorka bezodpadového života a zakladateľka iniciatívy Zero Waste Slovakia. Toto je jej prvý príspevok v našej nedeľnej rubrike Tento týždeň píšem ja.

 • Obrázok Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo dostať čo najmenšiu dávku

  V boji proti chorobe Covid-19 nie ste bezbranní. Ak budete dodržiavať zopár jednoduchých, ale účinných opatrení, môžete riziko, že sa nakazíte, výrazne obmedziť.

Ďalšie články v rubrike >