- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Veľká neznáma: Môže návrat detí do škôl spôsobiť výrazný nárast epidémie?
Veľa rodičov už túži poslať potomkov do školy, aby zasa mohli vidieť svojich kamarátov a vzdelávať sa ako predtým. Sami tiež potrebujú do práce, pretože žiť z ošetrovného nie je bohviečo. V júni by sa možno mohli otvoriť školské zariadenia pre menšie deti, a tak vyvstáva logická otázka: Ako návrat detí do škôl ovplyvní slovenské štatistiky koronavírusu?
-
Vrodené chyby srdca u bábätiek. Čo na ne vplýva a ktoré možno vyliečiť?
Vrodené chyby srdca u bábätiek postihujú zhruba 0,8 percenta novorodencov a rozpoznať ich možno niekedy už v maternici. Niektoré vymiznú spontánne, iné treba operovať a sú aj také, kde lekári radšej odporúčajú umelé prerušenie tehotenstva. Na ich výskyt majú vplyv rôzne faktory – od genetických dispozícií cez akútne ochorenia matky či užívanie omamných látok v tehotenstve.
-
Aj deti môžu mať ťažký priebeh koronavírusu a skončiť v intenzívnej starostlivosti
Nie je pravdou, že koronavírus sa deťom celkom vyhýba. Hoci sa u nich objavuje menej často ako u dospelých, môže mať v niektorých prípadoch rovnako nebezpečný priebeh. Lekári vo svete zisťujú, že niektoré príznaky sú pre deti typickejšie ako pre ich rodičov či prarodičov. Často sa týkajú cievneho systému, odborníci však ešte nepoznajú príčinu, prečo je to tak.
-
ROZHOVOR Imunoalergologička Daria Buchvaldová: Alergiu už možno zistiť aj z krvi. Pribúda citlivých na peľ burín
Alergiou dnes trpí už každý tretí človek a odhaduje sa, že do roku 2025 to bude každý druhý. „V našej oblasti pribúdajú najmä alergie na peľ burín, čo sú paliny či ambrózie, a to najmä na juhozápade krajiny," vraví imunoalergologička Daria Buchvaldová.
-
Aké opatrenia máme dodržiavať počas predĺženého víkendu? Rodinné návštevy nie, do prírody len na odľahlé miesta
Hoci sa epidemiologická situácia vyvíja priaznivo, je nutné aj naďalej dodržiavať odporúčané preventívne opatrenia, ktoré bránia šíreniu ochorenia.
-
Aké živiny nesmú chýbať v jedálničku tehotných a dojčiacich žien? Bielkoviny, tuky, sacharidy, vitamíny...
Ako by mal vyzerať jedálniček tehotnej a dojčiacej mamičky? Prinášame vám základný prehľad, čo všetko je nutné konzumovať, aby sebe aj dieťatku dodala všetky potrebné živiny.
-
Riešte detskú skoliózu, kým nie je neskoro
Skolióza, teda vychýlenie chrbtice doľava či doprava a zároveň jej zaguľatenie, je u detí pomerne častým zdravotným problémom. Riešte ju včas.
-
Kefír, acidofilné mlieko, cmar, zákvas... Ako sa v nich vyznať a tipy na použitie v kuchyni
Kyslomliečne výrobky sú nielen lahodné, ale tiež zdraviu prospešné, zhodujú sa odborníci. Nemali by preto chýbať vo vyváženom jedálnom lístku a obľúbiť by si ich mali i deti. Viete, čím sa odlišujú a ako ich použiť v kuchyni?
-
Prežila agresívnu rakovinu, dnes pomáha ostatným pacientom: Po chemoterapii som ani nevládala vstať z postele
Mladá Levičanka Ivana Debrecéniová (36) ochorela agresívnou formou rakoviny hrubého čreva s metastázami. Diagnózu jej oznámili v deň 35. narodenín. Dostala sa z toho, vydala knihu básní a dnes pomáha onkologickým pacientom. „Napriek prognózam, ktoré vôbec nie sú optimistické, sa zatiaľ, kým môžem, snažím využiť každý deň na to, aby som robila to, čo mi robí radosť," hovorí.
-
COVID-19 a deti. Rodičia nájdu všetky potrebné informácie na novom webe Národného ústavu detských chorôb
Tím odborníkov z Národného ústavu detských chorôb v Bratislave pripravil stránku pre rodičov www.covid.nudch.eu, na ktorej sa dozvedia všetky informácie týkajúce sa ochorenia COVID-19 a detí.
-
Vyrobte si domáci jogurt, čerstvý syr či ricottu. Je to prekvapujúco jednoduché
Ušetríte a stanete sa sebestačnejšími. Naučte sa vyrobiť si doma jogurt, čerstvý syr či ricottu.
-
Kravské mlieko deťom? Najvhodnejšie je kyslé
Kravské mlieko deťom áno či nie? Zástancovia hovoria o jeho nenahraditeľných prínosoch vo forme vápnika a bielkovín, odporcovia zasa o záťaži na tráviaci systém, alergiách a oslabovaní imunity. Kompromisom sa môže zdať jeho kyslá forma – či už nápoj alebo výrobky ako jogurty alebo tvaroh.
-
Významná štúdia: Rúška zastavia až sto percent vydýchnutých koronavírusov
Povinné nosenie rúšok sa na Slovensku stalo symbolom boja proti novému koronavírusu, hoci viacerí o ich zmysle pochybujú. Teraz sa však ukazuje, že azda nie je dôležitejší spôsob ochrany pred nákazou.
-
Obeťami domáceho násilia sú v čase koronakrízy hlavne deti
Najzraniteľnejšou obeťou domáceho násilia sú jednoznačne deti, a to zvlášť v čase šírenia nového koronavírusu. Upozorňuje na to prokurátorka a špecialistka trestného odboru Generálnej prokuratúry Barbora Hubertová.
-
7 tipov, ako dostať do detí zeleninu. Budú ju milovať
S príchodom jari sa na náš tanier stále častejšie dostáva zelenina. Deti však majú na jej prítomnosť vo svojich bruškách často iný názor ako rodičia. Ako do nich zeleninu dostať bez odporu?
-
Uvarte si z receptov našich predkov. Ako chutí demikát, ako podplameník?
Demikát mnohí poznajú len z riekaniek a rozprávok a tí mladší možno ani takto nie. Demikát je však v skutočnosti niečo ako polievka či kaša, ktorú naši predkovia označovali za „národnie jedlo, ktoré by malo byť časté i na panských stoloch, lebo je zdravý, záživný, zvlášte pre slabších na večeru“.
-
Aspoň cez fotografiu uvidia rodičia svoje deti, ktoré museli po pôrode zostať v nemocnici
Jednotky vysokošpecializovanej starostlivosti a jednotky resuscitačnej starostlivosti o novorodencov spustili iniciatívu, ktorá pomôže rodičom zabezpečiť pravidelnejší kontakt s ich bábätkami. Rodičia dostanú prostredníctvom zdravotníkov fotografiu a správu o dieťati.
-
Má to zmysel! 7 dôvodov, prečo je dôležité nosiť rúška
Svetová zdravotnícka organizácia síce pred pár dňami vyhlásila, že nevidí úžitok vo všeobecnom nosení rúšok, nemá však celkom pravdu. Aj keď rúška naozaj pred koronavírusom SARS-CoV-2 bezprostredne neochránia, ich nosenie určite význam má a prispieva k pomalšiemu šíreniu nákazy.
-
Očkovať bábätká v čase pandémie?
Pôvodné nariadenie bolo vzhľadom na pandémiu koronavírusu pozastaviť všetky očkovania aj preventívne prehliadky, zákaz však trval iba krátko. Dnes už majú pediatri opäť zelenú na povinné očkovania (okrem tzv. živej MMR vakcíny) a to aj v prípade najmenších bábätiek. Názory, či je to správny krok, sa rôznia.
-
Stop úzkosti! 6 techník, ako sa v dnešnej dobe upokojiť
Udržať si psychickú vyrovnanosť nie je v dnešnej dobe jednoduché. Žijeme v obavách o zdravie, prácu či o to, ako bude náš svet vyzerať v budúcnosti. Aby sme však mohli fungovať, je nutné dať sa psychicky dohromady. Ponúkame vám zopár tipov, ako toho môžete dosiahnuť.