- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Drogám sa v lete darí. Mladí preferujú marihuanu, boháči kokaín
Leto je nielen obdobím bezstarostného oddychu, prináša tiež zvýšené riziko užívania drog. Mladí hľadajú nové zážitky, majú veľa voľného času a ten bez dozoru dospelých využívajú aj na drogové experimenty.
-
Pozor na kliešte! Pribúda chorých aj komplikácií pri liečbe
Mierne počasie toto leto má tiež svoj podiel na tom, že kliešťová sezóna je v plnom prúde. Nemocnice hlásia zvýšené počty hospitalizovaných pre kliešťovú encefalitídu alebo boreliózu, a dokonca aj o niečo horší priebeh chorôb.
-
Letné patálie u detí. Ako riešiť úpal, spálenie, pichnutie hmyzom, odreniny…
Leto prináša deťom zážitky, žiaľ niekedy aj dosť nepríjemné. Viete, ako sa zachovať, ak si dieťa vyvrtne členok, odrie si nohu alebo sa spáli od slnka?
-
Pozor na letné drinky, pohár piva má viac alkoholu než pohárik tvrdého
Týka sa to rodičov a žiaľ, aj ich dospievajúcich detí. Orosený pohár piva v letnej horúčave alebo ľahký strik na osvieženie sú nápoje spoločensky tolerované dokonca tak, že sa o ne niektoré dospelí delia i so svojimi dorastajúcimi potomkami. Nehovoriac o teenageroch na samostatných výletoch bez rodičov.
-
Postrehy z Chorvátska. Ako to tam vyzerá, oplatí sa ísť na dovolenku?
V Chorvátsku je naozaj krásne, počasie nádherné, more fantasticky teplé a miestni nesmierne priateľskí. Pandémia koronavírusu sa odrazila aj na návštevnosti, takže pláže aj promenády sú navyše oveľa prázdnejšie než by boli za iných okolností o tomto čase. Napriek všetkým superlatívom však ak zvažujete, či sa ta vybrať s rodinou na dovolenku – necestujte.
-
Fyzioterapeutka Zuzana Hejduková: Nahé a bosé deti sú najspokojnejšie
Dieťa sa naučí chodiť aj bez chodítka, za ruky ho nevoďte, dbajte na to, aby ste ho jednostranne nepreťažovali, radí rodičom Zuzana Hejduková, vedúca fyzioterapeutka oddelenia rannej rehabilitácie v Adeli Medical Center v Piešťanoch.
-
Užívanie marihuany v tehotenstve spôsobuje u detí ospalosť
Matky, ktoré často užívali marihuanu, potvrdili, že u ich detí sa častejšie objavili príznaky ospalosti.
-
V zaparkovanom aute rýchlo stúpne teplota aj na 70 stupňov. Nenechávajte v ňom deti, hrozí im smrť!
Zo stojaceho auta so zatvorenými oknami sa na slnku stáva skleník, v ktorom veľmi rýchlo stúpa teplota vzduchu. Ten sa môže počas jednej hodiny prehriať na 60 až 70 stupňov Celzia.
-
Moderné detské kardiocentrum poskytne špičkovú starostlivosť
Na jeseň by malo otvoriť nové detské kardiocentrum v Bratislave.
-
Manuál kúpacej sezóny. Ako sa tento rok správať pri vode?
Hoci sa koronavírus podľa súčasných poznatkov neprenáša vodou, pri kúpaní je namieste maximálna opatrnosť.
-
Stratou rovnováhy môžu trpieť už i deti. Čo je príčinou a aké sú možnosti liečby?
Strácate rovnováhu? S týmto nepríjemným zdravotným problémom sa môžu stretnúť nielen dospelí, ale aj deti.
-
Krému proti slnku si nanášame primálo, nechráni. Koľko ho treba na jedno použitie?
Výskyt melanómu na Slovensku stúpa. Podľa dát z Národného centra zdravotníckych informácií bolo v starostlivosti odborníkov v roku 2017 takmer 16-tisíc mužov a 19-tisíc žien s rakovinou kože. V roku 2018 to bolo už takmer 17-tisíc mužov a 20-tisíc žien. Za rok teda pribudne približne dvetisíc nových onkologických kožných ochorení.
-
ROZHOVOR Odborníčka na kliešte Mária Kazimírová: Boreliózu môžete dostať 24 – 48 hodín po prisatí, encefalitídu aj hneď
„Po návrate z prírody je nutné sa vždy dôkladne prehliadnuť, kliešť pritom môže byť nielen na koži, ale na oblečení, po ktorom lozí, kým si nájde vhodné miesto na prisatie," radí v rozhovore Mária Kazimírová z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied.
-
Musia deti raňajkovať hneď po prebudení, ak sa im nechce? Radí nutričná špecialistka Judita Tkáčová
„Moja deväťročná dcéra ráno pred odchodom do školy odmieta raňajkovať. Vraj vôbec nemá chuť. A je jedno, čo pred ňu postavím na stôl. Či jogurt s jahodami, alebo chlieb so šunkou. Nechcem ju nútiť, ale trápi ma, že sa ráno poriadne nenaje,“ hovorí Katka z Trenčína.
-
Špargľa je chutná a veľmi zdravá, chráni srdce, znižuje depresiu. Vyskúšajte ju grilovanú
Špargľa, kedysi bežná zelenina, sa dnes do našich jedálničkov vracia len veľmi pozvoľna. Práve teraz jej sezóna vrcholí a ak ste ju ešte nemali na tanieri, máte skvelú príležitosť.
-
Stredomorská strava je ideál. Vzorový jedálniček aj recept na južanskú kapustnicu
Vedeli ste, že tradičná stredomorská strava je už rovných desať rokov súčasťou nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO?
-
Roztrúsená skleróza sa v začiatkoch prejavuje nenápadne. Únavou či očnými problémami
Najčastejšie ju diagnostikujú mladým ľudom okolo tridsiatky, ženám sa často objavuje po pôrode. Toto závažné neurologické ochorenie sa síce stále nedá liečiť, ale modernými liekmi ho možno dostať pod kontrolu.
-
Slovensko na chvoste, predbehol nás aj Afganistan. WHO porovnávala, ako štáty chránia ľudí pred reklamou na umelé mlieko
Viete, čo má na dojčenie najväčší vplyv? Reklama na umelé mlieko. Práve tá spôsobuje, že túto výživu používajú aj rodiny, ktoré ju nepotrebujú, a že pri problémoch s dojčením siahnu ženy práve po umelom mlieku, pretože v ňom vidia vyriešenie problémov. Ako ukázal najnovší monitoring Svetovej zdravotníckej organizácie, na Slovensku sa takejto reklame darí veľmi dobre.
-
Kliešte útočia! V ktorých častiach Slovenska vás nakazia boreliózou a encefalitídou?
Kliešte sú síce rozšírené po celom Slovensku, ale v niektorých lokalitách je väčšie riziko, že vás nakazia lymskou boreliózou alebo kliešťovou encefalitídou.
-
Deti mladšie než dva roky by rúška nosiť nemali, škodia ich zdraviu, tvrdia lekári
Deti mladšie než dva roky by nemali nosiť ochranné rúška, používané v súčasnosti na zamedzenie šírenia nového druhu koronavírusu, pretože im to sťažuje dýchanie a zvyšuje riziko zadusenia. Uviedla to japonská pediatrická spoločnosť, ktorá chce týmto spôsobom varovať rodičov, píše agentúra Reuters.