- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Užívanie marihuany v tehotenstve spôsobuje u detí ospalosť
Matky, ktoré často užívali marihuanu, potvrdili, že u ich detí sa častejšie objavili príznaky ospalosti.
-
V zaparkovanom aute rýchlo stúpne teplota aj na 70 stupňov. Nenechávajte v ňom deti, hrozí im smrť!
Zo stojaceho auta so zatvorenými oknami sa na slnku stáva skleník, v ktorom veľmi rýchlo stúpa teplota vzduchu. Ten sa môže počas jednej hodiny prehriať na 60 až 70 stupňov Celzia.
-
Moderné detské kardiocentrum poskytne špičkovú starostlivosť
Na jeseň by malo otvoriť nové detské kardiocentrum v Bratislave.
-
Manuál kúpacej sezóny. Ako sa tento rok správať pri vode?
Hoci sa koronavírus podľa súčasných poznatkov neprenáša vodou, pri kúpaní je namieste maximálna opatrnosť.
-
Stratou rovnováhy môžu trpieť už i deti. Čo je príčinou a aké sú možnosti liečby?
Strácate rovnováhu? S týmto nepríjemným zdravotným problémom sa môžu stretnúť nielen dospelí, ale aj deti.
-
Krému proti slnku si nanášame primálo, nechráni. Koľko ho treba na jedno použitie?
Výskyt melanómu na Slovensku stúpa. Podľa dát z Národného centra zdravotníckych informácií bolo v starostlivosti odborníkov v roku 2017 takmer 16-tisíc mužov a 19-tisíc žien s rakovinou kože. V roku 2018 to bolo už takmer 17-tisíc mužov a 20-tisíc žien. Za rok teda pribudne približne dvetisíc nových onkologických kožných ochorení.
-
ROZHOVOR Odborníčka na kliešte Mária Kazimírová: Boreliózu môžete dostať 24 – 48 hodín po prisatí, encefalitídu aj hneď
„Po návrate z prírody je nutné sa vždy dôkladne prehliadnuť, kliešť pritom môže byť nielen na koži, ale na oblečení, po ktorom lozí, kým si nájde vhodné miesto na prisatie," radí v rozhovore Mária Kazimírová z Ústavu zoológie Slovenskej akadémie vied.
-
Musia deti raňajkovať hneď po prebudení, ak sa im nechce? Radí nutričná špecialistka Judita Tkáčová
„Moja deväťročná dcéra ráno pred odchodom do školy odmieta raňajkovať. Vraj vôbec nemá chuť. A je jedno, čo pred ňu postavím na stôl. Či jogurt s jahodami, alebo chlieb so šunkou. Nechcem ju nútiť, ale trápi ma, že sa ráno poriadne nenaje,“ hovorí Katka z Trenčína.
-
Špargľa je chutná a veľmi zdravá, chráni srdce, znižuje depresiu. Vyskúšajte ju grilovanú
Špargľa, kedysi bežná zelenina, sa dnes do našich jedálničkov vracia len veľmi pozvoľna. Práve teraz jej sezóna vrcholí a ak ste ju ešte nemali na tanieri, máte skvelú príležitosť.
-
Stredomorská strava je ideál. Vzorový jedálniček aj recept na južanskú kapustnicu
Vedeli ste, že tradičná stredomorská strava je už rovných desať rokov súčasťou nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO?
-
Roztrúsená skleróza sa v začiatkoch prejavuje nenápadne. Únavou či očnými problémami
Najčastejšie ju diagnostikujú mladým ľudom okolo tridsiatky, ženám sa často objavuje po pôrode. Toto závažné neurologické ochorenie sa síce stále nedá liečiť, ale modernými liekmi ho možno dostať pod kontrolu.
-
Slovensko na chvoste, predbehol nás aj Afganistan. WHO porovnávala, ako štáty chránia ľudí pred reklamou na umelé mlieko
Viete, čo má na dojčenie najväčší vplyv? Reklama na umelé mlieko. Práve tá spôsobuje, že túto výživu používajú aj rodiny, ktoré ju nepotrebujú, a že pri problémoch s dojčením siahnu ženy práve po umelom mlieku, pretože v ňom vidia vyriešenie problémov. Ako ukázal najnovší monitoring Svetovej zdravotníckej organizácie, na Slovensku sa takejto reklame darí veľmi dobre.
-
Kliešte útočia! V ktorých častiach Slovenska vás nakazia boreliózou a encefalitídou?
Kliešte sú síce rozšírené po celom Slovensku, ale v niektorých lokalitách je väčšie riziko, že vás nakazia lymskou boreliózou alebo kliešťovou encefalitídou.
-
Deti mladšie než dva roky by rúška nosiť nemali, škodia ich zdraviu, tvrdia lekári
Deti mladšie než dva roky by nemali nosiť ochranné rúška, používané v súčasnosti na zamedzenie šírenia nového druhu koronavírusu, pretože im to sťažuje dýchanie a zvyšuje riziko zadusenia. Uviedla to japonská pediatrická spoločnosť, ktorá chce týmto spôsobom varovať rodičov, píše agentúra Reuters.
-
Autisti obohacujú svoje okolie, im samotným pomáhajú aj vycvičené psy
Na Slovensku žije šesť až 18 tisíc detí a mladých ľudí s autizmom. V máji prebieha kampaň Budúcnosť je pre mňa..., ktorá chce priblížiť svet ľudí s poruchou autistického spektra a ich rodín a zvýšiť verejné povedomie o tejto téme.
-
Oslavujeme svetový deň klokankovania aj rodiny. Pomôžete tým, čo kvôli pandémii spadli do chudoby?
Na 15. mája pripadajú dva významné dni. Oslavujeme svetové dni rodiny aj klokánkovania, čo je kontakt koža na kožu u predčasne narodených detí.
-
Mamičku Zuzku nepustia kvôli pandémii za dieťaťom do nemocnice: „Posielajú mi fotky. Slabá náplasť.“
Extrémne ťažké obdobie zažívajú v posledných týždňoch rodičia malých detí, ktorí nemajú kvôli koronakríze možnosť navštíviť ich v nemocnici. Nedobrovoľné odlúčenie od svojho predčasne narodeného dieťaťa prežíva aj mamička Zuzka, ktorá sa nám zverila so svojím príbehom: „Snažíte sa o nejaký denný režim, zamestnávate ruky, ale myseľ je stále inde, s vaším malým bojovníkom v inkubátore.“
-
Mamička to vyjadrila zostra: „Ozaj sú tí, čo poctivo nosia rúško aj na ulici, úbožiaci a ovce? To myslíte vážne?“
V posledných dňoch sa hlavne na sociálnych sieťach, ale nielen tam rozbehol výsmech a doslova znevažovanie ľudí, ktorí stále poctivo nosia rúško na verejnosti. Máte ju nasadenú aj na ulici? „Vraj ste ovca, ktorá slepo poslúcha nezmyselné rozkazy a páči sa jej žiť v totalite. Oni si ho už ale nenasadia a nikto im nebude prikazovať, čo majú robiť. Cítia sa ako novodobí hrdinovia a úplne ignorujú fakt, že nosenie rúšok je stále povinné," nepáči sa mamičke Katke z Bratislavy, ktorá nám do redakcie poslala svoj názor.
-
Úrady povolili, rodičia už môžu za deťmi do nemocnice. Ako je to s návštevami dospelých?
Hoci sú návštevy v lôžkových zariadeniach kvôli pandémii nového typu koronavírusu zakázané, neznamená to, že svojho blízkeho, ktorý v nich musí ležať, nesmiete vôbec vidieť. Rodičia môžu sprevádzať potomka počas hospitalizácie i držať ho za ruku v posledných chvíľach jeho života, ak je vážne chorý.
-
Opakovanie je matkou múdrosti. Ako si dokonale umyť a vydezinfikovať ruky?
Dôkladná hygiena rúk je účinná prevencia voči veľkej časti infekčných ochorení, vrátane COVID-19. V súčasnosti, keď celý svet bojuje s pandémiou koronavírusu, je mimoriadne dôležité, aby hygienu rúk dodržiaval každý, vrátane malých detí.