COVID-19 a deti. Rodičia nájdu všetky potrebné informácie na novom webe Národného ústavu detských chorôb

TASR, gb, 26. apríla 2020 o 04:50

Tím odborníkov z Národného ústavu detských chorôb v Bratislave pripravil stránku pre rodičov www.covid.nudch.eu, na ktorej sa dozvedia všetky informácie týkajúce sa ochorenia COVID-19 a detí.

Boj s koronavírusom ešte nie je vyhratý, pomáha proti nemu aj dostatok informácií.

Foto: Alissa Eckert, MS; Dan Higgins, MAM

„Nechceme robiť paniku, chceme ešte viac pomôcť rodičom zdravých, ale aj chorých detí, ktorí potrebujú mať všetky relevantné informácie na jednom mieste," vysvetlil rozhodnutie pripraviť špeciálny web generálny riaditeľ ústavu Ladislav Kužela.

Web obsahuje otázky a odpovede o novom type koronavírusu predovšetkým v súvislosti s deťmi. Rodičia sa dozvedia, ako sa vírus u detí prejavuje alebo či možno dojčiť dieťa, ak je matka na COVID-19 pozitívna. Tiež na portále nájdu informácie, ako v súčasnosti funguje detská nemocnica a aké obmedzenia v nej možno čakať.

Ďalej tam rodičia nájdu videosekciu so všetkými videami, ktoré nemocnica urobila špeciálne pre rodičov (ako sa s deťmi baviť o chorobe, psychologická poradňa), ale aj pre deti (ako si umyť ruky, ako si nasadiť rúško). Plus špeciálne číslo Doktoronovín venované vírusu. Nemocničný časopis, ktorý sa tentoraz venuje iba téme ochorenia COVID-19, je špeciálne prispôsobený deťom, ide o komiks.

Web ponúka na stiahnutie aj aplikáciu, ktorú nemocnica vyvinula pre rodičov. Jej cieľom je aj včasné varovanie, predovšetkým pri náhlej zmene zdravotného stavu dieťaťa, a obsahuje aj návody na základné poskytnutie prvej pomoci.

„Naša práca nie je len o medicínskych postupoch, rodičia aj naši pacienti nám veria, preto vhodná forma informovania v konečnom dôsledku pomáha aj nám zdravotníkom," hovorí Kužela. „Správne edukovaná verejnosť je presne to, čo v tejto situácii pomôže, aby sa nešírila panika, ale aj aby sa nerobili zbytočné chyby v procese boja proti tomuto vírusu," doplnil.

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >