- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
7 tipov, ako dostať do detí zeleninu. Budú ju milovať
S príchodom jari sa na náš tanier stále častejšie dostáva zelenina. Deti však majú na jej prítomnosť vo svojich bruškách často iný názor ako rodičia. Ako do nich zeleninu dostať bez odporu?
-
Uvarte si z receptov našich predkov. Ako chutí demikát, ako podplameník?
Demikát mnohí poznajú len z riekaniek a rozprávok a tí mladší možno ani takto nie. Demikát je však v skutočnosti niečo ako polievka či kaša, ktorú naši predkovia označovali za „národnie jedlo, ktoré by malo byť časté i na panských stoloch, lebo je zdravý, záživný, zvlášte pre slabších na večeru“.
-
Aspoň cez fotografiu uvidia rodičia svoje deti, ktoré museli po pôrode zostať v nemocnici
Jednotky vysokošpecializovanej starostlivosti a jednotky resuscitačnej starostlivosti o novorodencov spustili iniciatívu, ktorá pomôže rodičom zabezpečiť pravidelnejší kontakt s ich bábätkami. Rodičia dostanú prostredníctvom zdravotníkov fotografiu a správu o dieťati.
-
Má to zmysel! 7 dôvodov, prečo je dôležité nosiť rúška
Svetová zdravotnícka organizácia síce pred pár dňami vyhlásila, že nevidí úžitok vo všeobecnom nosení rúšok, nemá však celkom pravdu. Aj keď rúška naozaj pred koronavírusom SARS-CoV-2 bezprostredne neochránia, ich nosenie určite význam má a prispieva k pomalšiemu šíreniu nákazy.
-
Očkovať bábätká v čase pandémie?
Pôvodné nariadenie bolo vzhľadom na pandémiu koronavírusu pozastaviť všetky očkovania aj preventívne prehliadky, zákaz však trval iba krátko. Dnes už majú pediatri opäť zelenú na povinné očkovania (okrem tzv. živej MMR vakcíny) a to aj v prípade najmenších bábätiek. Názory, či je to správny krok, sa rôznia.
-
Stop úzkosti! 6 techník, ako sa v dnešnej dobe upokojiť
Udržať si psychickú vyrovnanosť nie je v dnešnej dobe jednoduché. Žijeme v obavách o zdravie, prácu či o to, ako bude náš svet vyzerať v budúcnosti. Aby sme však mohli fungovať, je nutné dať sa psychicky dohromady. Ponúkame vám zopár tipov, ako toho môžete dosiahnuť.
-
Psychologička Dagmar Šimkovicová: Nestresujte sa kvôli koronavírusu zbytočne
„Aj v kríze potrebujeme pociťovať príjemné emócie, zamestnať sa bežnými aktivitami a sústrediť sa na činnosti dňa,“ hovorí o súčasnej pandémii psychologička Dagmar Šimkovicová z Via Clinic v Bratislave.
-
Môže sa dojčiť s horúčkou, treba izolovať chorú matku od dieťaťa? Všetko, čo potrebujete vedieť o dojčení počas pandémie
Na dojčení záleží, v čase svetovej pandémie koronavírusu COVID – 19 zvlášť. Materské mlieko chorým deťom pomáha bojovať s chorobou, zdravým posilňuje imunitu. Existujú pri dojčení nejaké obmedzenia? Je materské mlieko nakazenej matky bezpečné? Prinášame vám 10 otázok a odpovedí na tému Koronavírus a dojčenie.
-
Ústav detskej psychológie zriadil kvôli koronavírusu Linku podpory pre rodičov a učiteľov
Výskumný ústav detskej psychológie a patopsychológie (VÚDPaP) prišiel v súvislosti s koronavírusom s e-mailovou aj telefonickou podporou pre rodičov, ale aj pedagógov.
-
Môžeme s deťmi von? Ako sa tam správať?
Von s deťmi na prechádzku do parku či lesa môžete, to zakázané nie je. A je to aj dôležité kvôli dobrému psychickému stavu všetkých členov rodiny. Musíte však dodržiavať určite opatrenia.
-
10 zásad, ako proti koronavírusu bojovať doma. Čo a ako dezinfikovať a prať
Nosenie rúšok a obmedzenie sociálneho kontaktu nestačí. Do boja s koronavírusom sa dajte aj doma!
-
Rúška z trička a šatky takmer bez práce. Plus zásady manipulácie s rúškami
Ak si ešte chcete vyrobiť rúško a nie ste manuálne veľmi zruční, tu sú superjednoduché návody, ako na to.
-
Slovenka žijúca v Miláne: Taliani situáciu tragicky podcenili. Neopakujme rovnakú chybu
„V Taliansku situáciu s koronavírusom veľmi podcenili už na začiatku. A opatrenia neboli premyslené,“ vraví v rozhovore Slovenka Marcela Šulková, ktorá žije v Miláne. Včera úrady oznámili, že za deň zomrelo rekordných 475 ľudí a počet nakazených presiahol 28 700 ľudí.
-
K pediatrovi len po telefonickej dohode. Očkovanie aj prevencia odložené
Hrozba koronavírusovej nákazy zmenila život v celej krajine, pediatri sa tiež prispôsobili novej situácii. Na očkovanie sa k nim nedostanete, na vyšetrenie často až po telefonickej dohode.
-
FOTONÁVOD Ako si doma ušiť rúško za 15 minút
Chcete si doma ušiť rúško na ochranu seba aj ostatných pred koronavírusom? Prinášame vám návod, ako na to. Za štvrť hodinku máte hotovo.
-
10 dôležitých potravín, ktoré by v dnešných časoch nemali v jedálničku chýbať
Istotu, či sa nenakazíme koronavírom nemáme, riziko však môžeme zmierniť. Okrem toho, že obmedzíme kontakt s ostatnými ľuďmi, je dôležitá aj strava, ktorá má veľký vplyv na imunitu a kondíciu organizmu. Čo by vo vašom momentálnom jedálničku nemalo chýbať?
-
VIDEÁ Ako si doma za minútu vyrobiť rúško
Ešte pred pár dňami sa tvrdilo, že rúška nemajú v ochrane pred koronavírusom takmer žiadne opodstatnenie, teraz ale odborníci menia názor. Rúška však nie sú na trhu k dispozícii alebo len v obmedzenom množstve, a tak jedinou možnosťou, ako sa k nim dostať, je domáca výroba.
-
Koronavírus a deti. 10 dôležitých otázok a odpovedí
Deti síce koronavírus ohrozuje len minimálne, ale často sú bezpríznakovými nosičmi nákazy. Ako ich, ale aj ostatných chrániť v dobe novej choroby?
-
Mala príznaky koronavírusu, lekári nad tým mávli rukou: „Pod kontrolou nemáme nič a správame sa k sebe hrozne.“
S testovaním na koronavírus má veľmi zlé skúsenosti, okrem zdravotníkov ju šokovali aj reakcie ľudí, keď si išla v gumených rukaviciach rýchlo nakúpiť do obchodu, alebo keď poslala dcéru s rúškom na tvári vyniesť smeti.
-
Čisté ruky sú základ. Recepty na výrobu domácej dezinfekcie a mydla
Čisté ruky sú dôležité, zvlášť teraz počas koronavírusovej epidémie na ne kladú dôraz všetci odborníci. Viete, že účinnú dezinfekciu si môžete vyrobiť aj doma, za pár minút a minimálnych nákladov?