- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Žiaci prievidzského gymnázia sa budú učiť dištančne, sú na tom zle psychicky...
Školáci z Gymnázia Vavrinca Benedikta Nedožerského v Prievidzi sa budú budúci týždeň učiť dištančne. Škola tak reaguje na ich zhoršujúci sa psychický stav, pod ktorý sa podpísala najmä pandémia i aktuálny vývoj v spoločnosti. Problém s duševným zdravím detí a adolescentov nie je podľa gymnázia len lokálny, stretávajú sa s tým i na iných školách.
-
Školy a škôlky zatvárajú kvôli respiračným ochoreniam. Kto a kedy rozhoduje o chrípkových prázdninách?
Desiatky vzdelávacích zariadení už v týchto dňoch uzatvorili respiračné ochorenia. Riaditeľ školy môže v takom prípade rozhodnúť o učení na diaľku.
-
Kombinácia mrazu a vlhkosti môže z detského ihriska urobiť nebezpečné miesto
Von by deti mali chodiť v každom počasí, stačí ich len vhodne obliecť. Detské ihriská nemusíte v chladnom počasí obchádzať oblúkom, dávajte si však na nich o to väčší pozor.
-
Propolis, materská kašička, peľ... Čo dobrého prinesú zdraviu včelie produkty
Do čaju, keď sme prechladnutí. Či na chlieb, keď si chceme osladiť život. Med je najmä v zimnom období naším častým spoločníkom, nie je to však jediný včelí produkt, ktorý stojí za pozornosť. Prečítajte si o zdravotných benefitoch propolisu, materskej kašičky či peľu.
-
V Považskej Bystrici otvoria špecializované zariadenie pre deti s autizmom
V Považskej Bystrici otvoria po Novom roku špecializované zariadenie pre deti s autizmom, ktoré dovŕšili 15 rokov a ukončili povinnú školskú dochádzku.
-
Zhrnutie. Čo robiť, aby ste v zime udržali (nielen) deti zdravé
Kašeľ, nádcha, horúčka... Naplno vypukla sezóna respiračných ochorení. A hoci sa im nedá vždy zabrániť, môžete vhodným životným štýlom zmierniť ich priebeh. Prípadne obmedziť aj riziko vzniku. Odborníci z bratislavského Regionálneho úradu verejného zdravotníctva pripravili prehľad opatrení, ktoré deťom i dospelým posilnia obranyschopnosť.
-
Rodičia ťažko chorého dieťaťa odmietajú transfúziu, boja sa, že dostane krv očkovaného
Štvormesačné dieťa potrebuje urgentnú operáciu srdca, avšak chirurgický zákrok museli odložiť. Rodičia nechcú, aby dostalo krv, ktorá by mohla pochádzať od darcu očkovaného vakcínami mRNA.
-
Medzizubná kefka, zubná kefka, ústna sprcha? Aký je správny postup pri čistení zubov?
Je známe, že deti si samé nevedia zuby poriadne vyčistiť, stomatológovia odporúčajú, aby im s tým pomáhali rodičia, a to zhruba do desiatich rokov veku. Nič na tom nemení ani skutočnosť, že na trhu dnes množstvo pomocníkov, ktorí síce čistenie chrupu uľahčia, ale samotnú aktivitu nenahradia. Viete, v akom poradí ich používať?
-
Nepríjemný spoločník vši. Ako sa ich účinne zbaviť?
Vedeli ste, že vši sa vyskytujú viac v zime ako v lete? Príčinou je používanie čiapok a šálov. Ak si ich deti vymieňajú, prípadne sa vzájomne dotýkajú, vši sa ľahšie prenesú na nového hostiteľa.
-
Nie je čokoláda ako čokoláda. Na čo pozor pri výbere mikulášskych a vianočných cukroviniek pre deti!
Vyzerá to ako čokoláda, tvári sa to ako čokoláda, ale nie je to čokoláda. Čo je to? Náhrada čokolády. Žiaľ, dosť častá v našich obchodoch, zvlášť teraz v prichádzajúcom predvianočnom a predmikulášskom období. Ako ich rozoznať?
-
Dieťa má horúčku. Kedy treba utekať k lekárovi?
Rodičov, najmä tých menej skúsených, zvýšenie telesnej teploty u potomka často vydesí. Je preto dôležité vedieť, kedy sa nepríjemný stav dá zvládnuť doma a kedy je už nutné navštíviť detského lekára či priamo pohotovosť.
-
Pätnásť stupňov v triede nie je v poriadku. Na koľko treba vykurovať jednotlivé priestory školy a škôlky?
„Na strednej škole, ktorú navštevuje moja dcéra, klesá teplota bežne pod 15 stupňov a to už niekoľko týždňov. Deti tam sedia v zimných bundách… Polovica triedy chorá, ako to riešiť?“ sťažuje sa mamička stredoškoláčky. A hoci sa stále vo väčšine škôl kúri normálne, nie sú žiadnou výnimkou ani školské zariadenia, v ktorých je deťom jednoducho zima. Zmierovať sa s tým netreba.
-
Na akú teplotu zohrievať vodu a prečo by mala aspoň raz týždenne tiecť z každého kohútika v domácnosti
Viete, na akú teplotu je dobré nastaviť bojler v domácnosti? V rámci šetrenia energií dáva logiku ju zbytočne nenahrievať, napokon, veď už v 50 stupňovej vode ruku sotva udržíte. Zdravotníci však upozorňujú, že vysoká teplota v bojleri má svoj význam, a to nemalý.
-
Bojí sa dieťa lekárov? Ako ho zbaviť strachu z bielych plášťov
Rešpekt až strach pred návštevou lekára pociťuje nejeden dospelý. Netreba sa preto čudovať deťom, že ich zviera stres, keď musia vkročiť do ambulancie. Zo syndrómu bieleho plášťa možno vyrastú, no možno nie. To, ako ho zvládnu, záleží do veľkej miery od rodičov, lekára a od prostredia zdravotníckeho zariadenia.
-
Cigarety si na Slovensku kúpi aj žiak základnej školy, pravidelne fajčí štvrtina stredoškolákov
Na Slovensku fajčí zhruba pätina dospelých, z nich drvivá väčšina, 90 percent, začala už v tínedžerskom veku. A hoci má fajčenie u nás klesajúcu tendenciu, v prípade mládeže sú štatistiky alarmujúce.
-
Cukrovku u detí často diagnostikuje ako prvý očný lekár
Cukrovka je chronické metabolické ochorenie, ktoré môže ovplyvniť zrak prechodne, ale aj trvalo. Rozsah následkov primárnej diagnózy na oko pritom záleží od toho, ako dlho choroba trvá a či je hladina krvného cukru, teda glykémie, dobre kompenzovaná. Ťažkosti majú už aj deti.
-
Ak na vás ide nádcha, kedy pomôže zázvor a kedy mätový čaj? Úspešná lyžiarka prezradila svoje osvedčené postupy
Nádcha je u detí častý problém, najmä teraz v chladnejšom počasí. Aj keď nejde o vážne ochorenie – je dosť nepríjemné a niekedy deti núti zostať doma, keďže sa v kolektívoch obávajú, že nakazí ostatných. Ako prechladnutie rýchlo zastaviť?
-
Vo štvrtok je deň predčasniatok. Oblečiete sa tiež do purpurovej?
Na Slovensku sa ročne narodí okolo 55 tisíc detí, pričom každé 13. dieťa príde na svet predčasne, teda medzi 24. až 36. týždňom tehotenstva. Štandardné tehotenstvo trvá 40 týždňov. Dlhodobé zdravotné následky sa práve u predčasniatok vyskytujú 10-krát častejšie ako u donosených novorodencov a v celej Európe nedonosené deti predstavujú najväčšiu skupinu detských pacientov. Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
-
ROZHOVOR Potrebuje dieťa jesť mäso alebo môže byť vegetarián?
Je pre deti vhodná bezmäsitá strava alebo dokonca vegánska? Čo robiť, ak dieťa nechce jesť, resp. uprednosňuje iba určitý typ jedál a ako by mal vyzerať idálny jedálniček? Vysvetľuje MUDr. Zuzana Veisenpacherová, zástupkyňa primárky pediatrického oddelenia v Nemocnici Svet zdravia Spišská Nová Ves.
-
Sila prírody. 8 domácich bylinkových čajov, ktoré (nielen) deťom pomôžu pri bežných zdravotných problémoch
Bylinky dokážu zmierniť niektoré nezávažné zdravotné problémy. Nebojte sa ponúknuť čaje z nich aj deťom.