- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Šokujúce. Varenie na plyne môže u detí spôsobovať astmu
Znečistený vzduch, fajčenie, plesne, časté infekcie, práve to si spájame so vznikom astmy u detí. Avšak označiť za vinníka aj plynové sporáky? Americkí a austrálski vedci prišli s prekvapujúcim tvrdením, že viac ako desatinu všetkých prípadov detskej astmy spôsobuje obyčajná a na prvý pohľad neškodná vec, ako je varenie na plyne.
-
Jedia deti pomaly? Nesúrte ich, má to veľa výhod
„Rýchlo jedz, ponáhľame sa!“ Koľkokrát ste už túto vetu adresovali svojim potomkom, neraz nervózne kontrolujúc hodinky? Ak zbytočne, netrápte sa tým. Pomalé jedenie je totiž pre človeka prospešné a podľa vedcov by malo trvať minimálne 30 minút.
-
Do sauny môžu aj deti. Od akého veku a na čo dať pozor?
Sauna posilňuje obranyschopnosť, prispieva k väčšej odolnosti, pomáha odstraňovať toxíny z organizmu. Je však vhodná aj pre deti?
-
Angína alebo zápal hrdla? Takto ich rozoznáte
Angína si vyžaduje liečbu antibiotikami, no nie každá bolesť hrdla znamená hneď toto nepríjemné ochorenie.
-
Žiaci zmerajú znečistenie ovzdušia v okolí svojej školy. Za zlý stav môže hlavne mama taxi
Žiaci vybraných škôl budú zisťovať hodnoty oxidu dusičitého v okolí svojej školy, aby tak lepšie pochopili súvislosť medzi dopravou a kvalitou ovzdušia.
-
Potrebuje dieťa na žltý či zelený soplík vždy antibiotiká? Lekárka vyvracia častý mýtus
„Pani doktorka, dcérka má už tri dni zelené soplíky, mohli by ste jej predpísať antibiotické kvapky?“ s touto prosbou sa pediatri stretávajú vo svojich ordináciách veľmi často. Rodičia sa často domnievajú, že farebné hlieny vždy znamenajú prítomnosť bakteriálnej infekcie - a teda nutnosť nasadiť antibiotiká. Väčšinou to však nie je potrebné.
-
Aj slávny Pelé podporoval dojčenie
Vedeli ste, že najslávnejší futbalista sveta Pelé, ktorý zomrel pred niekoľkými dňami ako 82-ročný, bol aj propagátorom dojčenia? V rodnej Brazílii sa v 80-tych rokoch minulého storočia stal hlavnou tvárou kampane UNICEF na podporu dojčenia, vďaka ktorej v krajine výrazne vzrástol počet dojčených detí.
-
Aká dávka paracetamolu a ibuprofénu je ešte v poriadku? Pri predávkovaní hrozia až smrteľné komplikácie
Bežné lieky na zníženie horúčky a proti bolesti považujeme za bezpečné a deťom i sebe ich ordinujeme bez väčších obáv. Ak sa preparáty s obsahom paracetamolu či ibuprofénu užívajú správne, nemali by uškodiť. Veľmi ľahko však môže prísť k predávkovaniu, ktoré v tých najhorších prípadoch vedie až k smrti.
-
Objavte čaro chladu. Ako najlepšie začať s otužovaním a kedy sa mu radšej vyhnúť?
Aj keď vonku to skôr pripomína jar než januárovú zimu, aj takéto počasie na otužovanie stačí. Ak chcete začať, je dokonca vhodnejšie než veľké mrazy. Dôvodov, prečo to skúsiť, je hneď niekoľko.
-
Dievča bez reflexných prvkov vbehlo pod auto na diaľnici, pri prevoze zomrelo
Pri dopravnej nehode na diaľnici R1 v katastri obce Voznica v okrese Žarnovica prišlo v pondelok podvečer o život 14-ročné dievča.
-
S tínedžermi treba hovoriť o škodlivosti fajčenia, radí iniciatíva
Budujte si so svojimi tínedžermi otvorený vzťah a porozprávajte sa s nimi o škodlivosti fajčenia, radia odborníci iniciatívy Na veku záleží. Môže to pomôcť predísť tomu, aby deti a mládež začali fajčiť. Podľa odborníkov z iniciatívy je potrebné s nimi komunikovať otvorene, tráviť s nimi viac času a tiež sa s tínedžermi často rozprávať a prejavovať záujem.
-
Zázračná zimná trojica. Med, cesnak a orechy
Aké zdravotné benefity pre vás majú tri potraviny, ktoré si neodmysliteľne spájame so zimným obdobím?
-
Aj pri respiračných ochoreniach je stále nárok na pandemické OČR
Aj v súčasnosti, keď sa naplno rozbehli respiračné ochorenia, Sociálna poisťovňa vypláca rodičom chorých detí pandemické ošetrovné. Dávka môže pomôcť tým, ktorí sa o deti starajú doma alebo ak sa školáci budú učiť z domu on-line z dôvodu uzatvorenia školy či triedy kvôli chrípkovým prázdninám alebo epidémii Covid-19.
-
„Dôverovala som lekárom.“ Na Kramároch operujú deti s bolesťami kolien novou metódou
Lekári Národného ústavu detských chorôb začali operovať detských pacientov s dlhodobými bolesťami kolena novou metódou – nanoskoskopiou s výrazne menším priemerom operačných nástrojov. Na Ortopedickej klinike sa prvou operovanou pacientkou stala 16-ročná Rebecca s dlhodobými bolesťami kolena. Súčasne je aj prvým detským pacientom na Slovensku operovaným touto metódou.
-
Aké možnosti majú rodičia, keď nezoženú liek pre svoje dieťa?
Úplne bežné lieky pre deti, ktoré znižujú horúčku a pôsobia proti bolesti, v lekárňach kvôli výpadkom nie sú. Aké možnosti dnes rodičia majú, ak sa nechcú len bezmocne pozerať, ako sa ich dieťa trápi vo vysokých horúčkach?
-
„Pediatrička nás tri týždne odmietala, potom sa zhrozila, že dcérka má zápal priedušiek...“
Dostať sa dnes k pediatrovi? To je často veľmi ťažká úloha. Do mnohých ambulancií detských lekárov už nemôžete len tak prísť, ako to bolo bežné pred pandémiou. Treba získať termín priamo od lekára, inak sa ordinuje len cez elektronickú poštu či telefón - ak sa vám podarí dovolať sa. Na nové poriadky doplatila s maličkou dcérou aj Bratislavčanka Daniela Vidová.
-
Vianoce môžu byť aj eko. Ako na to?
Na Vianoce by mali ľudia uprednostniť prírodné materiály, kúpiť si živý stromček v kvetináči, alebo si naaranžovať vetvičky do vázy. Odporúča to organizácia zodpovednosti výrobcov Envi-Pak.
-
Naučte deti, ako rozlíšiť zvuky sirén. Kedy ide o skúšku a kedy o ohrozenie?
Tak, ako by mali deti vedieť, že policajti majú číslo 158 a záchranka 155, k všeobecným znalostiam patrí aj rozpoznanie zvukových signálov sirén.
-
Rybia kosť v krku? Pomôže jeden šikovný trik
Viete, čo robiť pri zapichnutej kosti v krku, aká je prvá pomoc pri dusení sa jedlom alebo ako pomôcť pri popáleninách?
-
Matka týrala štvorročného synčeka, hrozí jej dlhoročné väzenie
Vulgárne malému synovi nadávala aj ho bila. Nehodnej matke z Nového Mesta nad Váhom hrozí trest odňatia slobody na sedem až pätnásť rokov.