- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Zdravie
-
Cigarety si na Slovensku kúpi aj žiak základnej školy, pravidelne fajčí štvrtina stredoškolákov
Na Slovensku fajčí zhruba pätina dospelých, z nich drvivá väčšina, 90 percent, začala už v tínedžerskom veku. A hoci má fajčenie u nás klesajúcu tendenciu, v prípade mládeže sú štatistiky alarmujúce.
-
Cukrovku u detí často diagnostikuje ako prvý očný lekár
Cukrovka je chronické metabolické ochorenie, ktoré môže ovplyvniť zrak prechodne, ale aj trvalo. Rozsah následkov primárnej diagnózy na oko pritom záleží od toho, ako dlho choroba trvá a či je hladina krvného cukru, teda glykémie, dobre kompenzovaná. Ťažkosti majú už aj deti.
-
Ak na vás ide nádcha, kedy pomôže zázvor a kedy mätový čaj? Úspešná lyžiarka prezradila svoje osvedčené postupy
Nádcha je u detí častý problém, najmä teraz v chladnejšom počasí. Aj keď nejde o vážne ochorenie – je dosť nepríjemné a niekedy deti núti zostať doma, keďže sa v kolektívoch obávajú, že nakazí ostatných. Ako prechladnutie rýchlo zastaviť?
-
Vo štvrtok je deň predčasniatok. Oblečiete sa tiež do purpurovej?
Na Slovensku sa ročne narodí okolo 55 tisíc detí, pričom každé 13. dieťa príde na svet predčasne, teda medzi 24. až 36. týždňom tehotenstva. Štandardné tehotenstvo trvá 40 týždňov. Dlhodobé zdravotné následky sa práve u predčasniatok vyskytujú 10-krát častejšie ako u donosených novorodencov a v celej Európe nedonosené deti predstavujú najväčšiu skupinu detských pacientov. Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
-
ROZHOVOR Potrebuje dieťa jesť mäso alebo môže byť vegetarián?
Je pre deti vhodná bezmäsitá strava alebo dokonca vegánska? Čo robiť, ak dieťa nechce jesť, resp. uprednosňuje iba určitý typ jedál a ako by mal vyzerať idálny jedálniček? Vysvetľuje MUDr. Zuzana Veisenpacherová, zástupkyňa primárky pediatrického oddelenia v Nemocnici Svet zdravia Spišská Nová Ves.
-
Sila prírody. 8 domácich bylinkových čajov, ktoré (nielen) deťom pomôžu pri bežných zdravotných problémoch
Bylinky dokážu zmierniť niektoré nezávažné zdravotné problémy. Nebojte sa ponúknuť čaje z nich aj deťom.
-
Pozor na toto umelé mlieko, obsahuje nevyhovujúce mikróby, hygienici ho sťahujú z trhu
Hygienici našli v umelom mlieku pre najmenšie bábätká nevyhovujúce mikróby. Spotrebiteľov varujú, aby výrobok nepoužívali a vrátili tam, kde ho kúpili. Ide o počiatočnú dojčenskú mliečnu výživu Naše mléko 1 českého výrobcu Goldim.
-
Ďalšia daň covidovej pandémie: Alkoholizmus mládeže trhá rekordy
Slovenská mládež nie je na tom dobre, čo sa týka psychického stavu. Popri výraznom náraste prípadov vyhorenia, depresií, sebapoškodzovania či pokusov o samovraždu teraz odborníci zaznamenávajú ďalší fenomén – nadmerné pitie alkoholu. Nemalý podiel má na tom pandémia COVID-19, ale nielen ona.
-
Čo robiť, keď dieťa odmieta jesť?
Že dieťa nechce jesť, riešia rodičia často. Dobrá správa je, že len v desiatich percentách prípadov za to môže nejaký zdravotný problém. V istých obdobiach dieťa jedlo prirodzene odmieta. Je to najmä počas prechodu z materského mlieka na príkrmy. Inokedy stoja za odmietaním jedla nevhodné návyky, napríklad naučenosť len na sladké alebo to, že sa z obsahu taniera robí v rodine ústredná téma a zdroj problémov.
-
Ako správne vetrať v zime? Vyvarujte sa častých chýb, môžu vám spôsobiť až plesne
Zimné vetranie nie je nič ťažkého, veľa ľudí však v ňom robí stále chyby, ktoré ich môžu stáť nielen peniaze minuté v dôsledku riešenia vzniknutých plesní, ale aj zdravie, keďže plesne môžu za vznik viacerých chronických ochorení, ako sú astma či kožné problémy.
-
„Nie som veriaca, no asi som sa modlila.“ Príbehy detí, ktorým covid nič nedaroval
Alex Slávik z Kysuckého Nového Mesta skončil kvôli covidu na jednotke intenzívnej starostlivosti, mal zápal srdca, bojoval s trombózami. Bratislavčanovi Maťkovi Majtánovi zhoršila infekcia sluch a prechodne prestal počuť. Maličkému Filipovi rovnako z hlavného mesta diagnostikovali po covide vážny zápal pľúc. V spoločnosti sa však napriek dôkazom, že aj deti môže covid vážne poškodiť, presadil názor, že pre ne nepredstavuje takmer žiadne nebezpečenstvo.
-
Problémy so spánkom má tretina ľudí. Ako čo najľahšie zaspať?
Keď sa človek dobre vyspí, hneď je deň krajší. Čo ale v prípade, že sa spať nedá? Problémy so spánkom má zhruba tretina ľudí. Niektoré sú ukazovateľom ďalších chorôb, iné skôr psychického charakteru, no všetky dokážu poriadne znepríjemniť život.
-
Do hôr sa vybral sám. Po stratenom chlapcovi (16) pátrali záchranári
Aby horskí záchranári pátrali po dieťati, ktoré sa samo vybralo na turistiku do vysokohorského prostredia, nie je veľmi časté. V noci z nedele na pondelok im vrásky na čele narobil 16-ročný turista, ktorý sa nevrátil domov z turistiky v Západných Tatrách. Matka zalarmovala záchranárov, pretože jeho mobil nebol dostupný.
-
Detská psychiatrička: „Zmenilo dieťa náhle svoje správanie? Možno je závislé na nikotínových vrecúškach.“
Po užití nikotínových vrecúšok majú deti veľa energie či výbornú náladu. Efekt samozrejme netrvá dlho a prichádzajú nepríjemné vedľajšie účinky. Aby ich závislý odohnal, neustále zvyšuje dávky. Mení sa mu správanie, rodičia svoje dieťa nepoznávajú a ženú ho k pediatrovi, špecialistom či aj k psychiatrovi. Často si myslia, že ide o následky covidu, príčinou je však nadužívanie nebezpečných nikotínových vrecúšok.
-
ADHD alebo traumatická úzkosť? Príznaky sú dosť podobné, takto ich ale odlíšite
Neobsedí, nedáva pozor, nič nedokončí... Povieme si, veď také sú deti, odborníci ale v týchto prejavoch vedia rozpoznať aj psychickú poruchu. Najčastejšou diagnózou dneška je ADHD, teda porucha pozornosti s hyperaktivitou. Veľmi ľahko si to však možno zameniť aj s inou diagnózou, a to traumatickou úzkosťou. Prejavy sú dosť podobné, ak sa však neodlíšia, deťom sa nedostane potrebnej pomoci.
-
Deti a mladí do 18 rokov si už nebudú môcť v obchode len tak kúpiť škodlivé nikotínové vrecúška
Predaj nebezpečných nikotínových vrecúšok, ktoré užívajú už deti na základných školách, nebol doteraz regulovaný. Parlament schválil zákon, podľa ktorého ich už deťom a mladým do 18 rokov nebude možné predávať. Zároveň ich budú mať zakázané užívať.
-
Sirup treba najskôr pretrepať. Farmaceutka Lívia Peštová upozorňuje, aké chyby robia rodičia pri podávaní liekov deťom
Lieky pre dospelých nepatria do detských úst, ani keď ich rozpolíte. Ak potomok užíva antibiotiká, dbajte na to, aby sa tak dialo v intervaloch, ktoré určil lekár. Pri podávaní liekov proti horúčke striedajte produkty s rôznou účinnou látkou, aby nedošlo k predávkovaniu. Lívia Peštová, farmaceutka z lekární Dr.Max, v rozhovore vymenúva ďalšie časté chyby, ktorých sa rodičia pri liečbe chorého dieťaťa dopúšťajú.
-
Babské rady, ktoré perfektne fungujú na kašeľ
Sezóna respiračných ochorení je znovu tu. Keď nastúpi kašeľ, pomôcť môžu aj prírodné postupy. Skúsite tymianový čaj, horúcu sprchu alebo si vyberiete z ďalších možností?
-
Jednoduchým umytím rúk si deti znižujú riziko vzniku hnačky takmer o polovicu
Ak si deti umyjú ruky mydlom po toalete alebo pred jedlom, znižujú riziko vzniku hnačky o viac ako 40 percent a akútnych respiračných infekcií až o 20 percent, zistilo americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb.
-
Vedci našli mikroplasty v materskom mlieku. „Dojčite ďalej bez obmedzení,“ odkazujú ženám
Sú všade! Vo vode, vzduchu, potravinách, krvi, placente, najnovšie výskyt mikroplastov potvrdili vedci aj v materskom lieku. Vzhľadom na obrovskú mieru znečistenia životného prostredia to vlastne nie je nič nečakané a pri otázke, čo s tým – dojčiť alebo radšej nie, majú tiež jednoznačnú odpoveď.