Vianoce môžu byť aj eko. Ako na to?

TASR, 20. decembra 2022 o 03:50

Na Vianoce by mali ľudia uprednostniť prírodné materiály, kúpiť si živý stromček v kvetináči, alebo si naaranžovať vetvičky do vázy. Odporúča to organizácia zodpovednosti výrobcov Envi-Pak.

Vianoce môžu byť aj eko.

Foto: shutterstock.com

„Za zváženie stojí kúpa izbového ihličnanu, ktorý je krásny po celý rok. Originálny a jedinečný stromček sa dá vyrobiť z konárov alebo kníh, ktoré je možné spestriť ozdobami alebo osvetlením,” uviedla organizácia. Ozdoby a vianočné dekorácie môžu byť podľa nej vyrobené napríklad z prírodných materiálov - dreva, ihličia, šišiek, šípok, škorice, sušeného ovocia.

Blízkych možno obdarovať aj vlastnoručne vyrobeným darčekom či ekologickou kozmetikou. Vhodnou alternatívou sú nehmotné darčeky v podobe zážitkov ako vstupenka do divadla, fitness centra, jazykový kurz či wellness pobyt. „Ak sa už rozhodnete pre hmotný darček, kúpte namiesto množstva drobností jednu skutočne užitočnú vec, ktorá bude mať dlhodobejšie využitie,” poukázal Envi-Pak.

Pred nákupom potravín organizácia odporúča spraviť si zoznam a nakupovať len to, čo človek naozaj spotrebuje. Radí tiež vyberať trvanlivejšie potraviny a uprednostniť lokálne výrobky alebo bezobalové potraviny. Ľudia by tiež mali nakupovať s vlastnou opakovane použiteľnou taškou a vreckami.

Darček sa dá podľa Envi-Paku zabaliť do recyklovaného papiera, možno tiež použiť papier a tašky z minulého roka. Namiesto klasických papierových vianočných pozdravov sa dajú poslať smsky, e-maily i správy cez sociálne siete.


Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saZdravie - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >