- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Má poradie, v akom sme sa narodili, vplyv na našu povahu?
Ovplyvňuje povahu dieťaťa poradie, v akom sa narodilo? Je pravda, že najviac zabudnuté býva prostredné dieťa a že tie najstaršie to majú najťažšie? O súrodeneckých konšteláciách a ich vplyve na náš život rozpráva sociálna pedagogička Katarína Winterová, poradkyňa portálu mamedeti.sk.
-
Stačilo kriku! Štyri skvelé tipy, ako deti hravo utíšiť
Hluk a deti akosi neodmysliteľne patria k sebe, je však úplne normálne, ak dospelí majú toho už plné zuby. Namiesto večného (a často zbytočného) opakovania „Buďte konečne chvíľu ticho!“ si možno chvíľku ticha dopriať aj pohodlnejšie. Zahrajte sa s deťmi na ticho. Okrem stíšenia decibelov získate oveľa viac.
-
Napätie stúpa, linky dôvery lámu rekordy. „Odložme na chvíľu konflikty,“ vyzýva psychológ z terénu
Narastajúce čísla nakazených koronavírusom, rozhádaní politici, chaotické vyhlásenia plné arogancie a nenávisť šíriaca sa sociálnymi sieťami i spoločnosťou oberajú o psychickú pohodu čoraz väčšie množstvo ľudí. Psychológovia na krízových linkách zaznamenávajú rekordné počty klientov, ktorí toto napätie už nezvládajú. Ako z toho von? Tu sú odporúčania toho najpovolanejšieho priamo z terénu, psychológa Mareka Madra.
-
„Hlavne si o sebe veľa nemysli!“ Čitatelia spomínajú, ktoré vety ich v detstve ranili na celý život
Aj nevinná poznámka môže niekedy dieťa zraniť, dokonca na celý život, povedala v júlovom rozhovore pre ahojmama.sk renomovaná psychiatrička a psychoterapeutka Natália Kaščáková. Niekedy stačí naozaj málo – jedno vyčítavé slovko, znevažujúce hodnotenie, posmešná poznámka a rana na detskej duši je vpísaná. Stalo sa také niečo vám? Opýtali sme sa dnešných rodičov.
-
Stop jesennej depresii! Aktivity, ktorými si môžete zvýšiť hladinu hormónov šťastia
Mnohí milujú jeseň, jej nádherné farby, príjemné ochladenie i kvapky dažďa na oknách, pre iných je však toto obdobie ťažkou skúškou nervov. Málo slnka, kratšie dni, do toho ešte koronavírus ak nespôsobujú rovno depresiu, na nálade nepridávajú. Ak patríte k ľuďom náchylným na jesenný smútok, prinášame tipy na aktivity, po ktorých sa budete cítiť šťastnejší.
-
Väčšina dievčat zažila obťažovanie na internete
Väčšina dievčat a mladých žien po celom svete zažila obťažovanie na internete. Vyplýva to z novej štúdie mimovládnej organizácie Plan International zameranej na práva detí a rodovú rovnosť.
-
Chlapec šil rúška pre spolužiakov, tí ho vysmiali. „Si frajer,“ vystrúhala mu poklonu ministerka
Bol smutný, pretože spolužiaci odmietli nosiť rúška, ktoré pre nich s láskou ušil. Jeho mamička to nenechala len tak a vďaka jej iniciatíve je dnes trinásťročný Jirka v susednom Česku hrdinom.
-
ROZHOVOR Psychológ Marek Madro: Deti dnes už nie sú samé sebou ani medzi kamarátmi
V minulosti sa hovorilo o združovaní v kolektíve, dnes o socializácii. Potreba socializovať sa je najčastejší argument, prečo dávať deti do škôlok a škôl. Je to naozaj nevyhnutné? Kedy deti naozaj potrebujú byť s rovesníkmi a čo s nežiaducimi vplyvmi, ktoré socializácia na dieťa niekedy má? V rozhovore vysvetľuje psychológ PhDr. Marek Madro, PhD., programový riaditeľ internetovej poradne pre mladých IPčko.sk.
-
Nech po sebe upracú! Niekoľko pravidiel, pomocou ktorých naučíte deti poriadku
Je poriadkumilovnosť vrodená alebo ju možno vštepiť každému? Vzťah k poriadku zväčša preberá dieťa po rodičoch. Ak si otec nechá tričko prevesené cez stoličku v kuchyni, ťažko žiadať od syna, aby si to svoje odkladal. V zásade ale nejde o nič iné než zvyk. Ako ho vypestovať v deťoch?
-
Chcete byť šťastnejší? Skúste každý večer urobiť túto jednoduchú vec
„Dnes som mal zlý deň!“ Ako zareagujete, keď si takto povzdychne vaše dieťa? Áno, je to signál na konverzáciu, je skvelé, že sa vám potomok chce zveriť. Ďalší scenár závisí už, samozrejme, od toho, čo trápi jeho dušičku – či vážny problém alebo drobné nezdary. V každom prípade, aby dieťa nešlo spať s myšlienkami na trápenia, ale na niečo krajšie, zaveďte si na konci dňa rituál Päť pozitív. Alebo pre začiatok aspoň tri.
-
Nie ste zlý rodič! 10 vecí, ktoré si vo výchove nemusíte vôbec vyčítať
Tiež sa vám niekedy zdá, že každý naokolo má „normálne“ deti, akurát to vaše neustále vyrába nejaký problém? Kričí, klame, neposlúcha... Nebojte, nie je to vaša chyba. Predstava tichého, poslušného dieťaťa je naozaj len predstavou, ktorá nemá s prirodzeným vývojom dieťaťa nič spoločné. Čo všetko je normálne, hoci sa nám to na prvý pohľad nezdá? A čo všetko si vo výchove nemusíte vyčítať?
-
Prieskum: Rodičov počas pandémie desí hrozba straty príjmu a zatvorené školy
Pre rodičov s deťmi do 18 rokov je najväčším strašiakom opatrenie štátu s dosahom na zamestnanie a uzavretie školských zariadení.
-
Na všetko sama? Ľahká pomoc, dohodnite sa s ostatnými rodičmi na vzájomnej výpomoci
Už nevládzem, hovoríte si často? Zamysleli ste sa ale niekedy nad tým, ako veľmi si môžete uľahčiť, ak poprosíte o pomoc ľudí vo svojom okolí?
-
Hneváte sa na svoje dieťa? Predstavte si ho v nemocnici na prístrojoch
Čítať to je rozhodne ľahšie než praktizovať, čím skôr si to však ako rodičia osvojíme, tým lepšie. Ako zareagovať a nevybuchnúť, keď naše dieťa urobí niečo z nášho pohľadu neprijateľné? Klinická psychologička Lýdia Adamcová ponúka praktický návod, ako to zvládnuť, a to aj v naozaj kritických situáciách, keď napríklad dieťa predáva drogy, klame, chodí poza školu alebo sa neustále háda.
-
Čo sa v skutočnosti skrýva za hnevom či strachom vášho dieťaťa? Odhaľte to s pomocou šikovnej nápovedy
Stále hnevá! Je ako motorová myš, neobsedí! Je príliš citlivá, hneď sa rozplače! Bojí sa, večne sa schováva za maminou sukňou!
-
Ideál krásy podľa slovenských teenageriek: štíhlosť až vychrtlosť
Celé detstvo som od mamy počúvala, že by mala schudnúť, lebo je tučná. Svoje kilogramy riešila aj moja o šesť rokov staršia sestra, ktorá bola pre mňa veľkým vzorom, takže som to po nich prebrala aj ja. Svoju váhu som si strážila priam úzkostne, po šiestej večer som nič nejedla, čo ako hladná som bola, a hoci mi všetci vraveli, že som štíhla, nikdy sa mi to nezdalo dosť...
-
Sedem zlých vzorov, ktoré filmy dávajú rodičom za normálne
Kto nemá rád filmy? Či chceme alebo nie, hrané príbehy na filmovom plátne nás ovplyvňujú, na konanie hrdinov si spomíname najmä v situáciách, kedy si s niečím nie sme istí, prípadne si nevieme rady. Preto je dôležité, čo pozeráme, a aké vzory nám filmy podsúvajú.
-
ROZHOVOR Detský psychiater Peter Pöthe: Deti sú dnes krehké a nepripravené na život
„Platí, že ak rodina uspokojí potreby dieťaťa, bude si oveľa ochotnejšie umývať zuby, upratovať si izbu a prestane byť neustále v opozícii,“ vraví v rozhovore o detskej duši uznávaný detský psychiater a psychoterapeut Peter Pöthe, ktorému nedávno vyšla nová kniha. „Sila nevysloveného“ rozpráva päť príbehov, s ktorými sa stretol vo svojej psychoterapeutickej praxi.
-
Máte plaché dieťa? 9 dobrých rád, ako mu uľahčiť život
„Prečo nejdeš k ostatným? Choď!“ Aj keď vidíte, že vaše dieťa túžobne pozerá na skupinu hrajúcich sa detí, no zostáva pri vás, držiac sa vás za ruku, nenúťte ho. Nie je každý šouman, stredobod spoločnosti, nie každý sa okamžite spriatelí či dokonca preberá velenie v kolektíve. A ani nemusí.
-
10 viet, ktoré dospievajúcim deťom nehovorte
Nekritizovať, neporovnávať, nevysmievať sa. Základné pravidlá komunikácie s deťmi sa oplatí dodržiavať vždy, v teenagerskom veku je to však možno ešte dôležitejšie. Pri krehkej psychike dospievajúceho dieťaťa niekedy naozaj stačí jediné slovo od blízkeho človeka, aby sa mu zdravé vnímanie seba samého obrátilo naruby.