Špeciálna pedagogička: Neberte deťom agresívne hračky, pištole či zúrivé dinosaury majú miesto v izbičke

Gabriela Bachárová, 4. novembra 2020 o 04:22

Túži váš syn po detskej pištoli a dcéra by rada masku zombíka, ale vy si myslíte, že v nich tieto hračky môžu podporovať nežiaducu agresivitu? „Pravda o agresívnych hračkách nie je nikdy čierno-biela,,“ vraví špeciálna pedagogička Soňa Pekarovičová, ktorá v nich naopak vidí celý rad výhod.

Pavúci, s ktorými sa hrá dcéra Sone Pekarovičovej.

Foto: archív Sone Pekarovičovej

Takzvané agresívne hračky nemajú dobrú povesť. Zatiaľ čo my sme si ako deti sami vyrábali praky a luky a nikto nám ich nebral z rúk, pretože by sa bál, že nám uškodia, dnešná generácia vyrastá s pocitom, že hračky, ktoré evokujú agresivitu, sú nepatričné. Niektorí rodičia s nimi narábajú len veľmi opatrne a držia od nich deti ďalej.

Dievčatku teda skôr kúpia plyšovú hračku ako strigu a chlapcovi autíčko, nie tigra s vycerenými zubami. Rodičovskou snahou je pestovať v deťoch vlastnosti, ktoré vedú k slušnému správaniu a predovšetkým k tomu, aby nehnevali a boli ticho.

Agresívne hračky sú však pre deti veľmi dôležité a je chybou celkom sa im vyhýbať. „Sú dobrým spôsobom, ako umožniť deťom vyjadriť pocity hnevu, smútku, strachu, krivdy, sklamania, vyrovnať sa s nespravodlivosťou či zvládnuť nepríjemné situácie,“ vraví špeciálna pedagogička Soňa Pekarovičová. Jej dve deti sa s nimi bežne hrajú a využíva ich aj v práci so svojimi klientami.

„Agresívne hračky majú svoje pevné miesto v herničke pri terapii hrou, tiež v krabici takzvaných špeciálnych hračiek u rodičov, ktorí sú v kurze filiálnej terapie,“ vraví odborníčka, ktorá služby svojho CentraDys ponúka v Novom Meste nad Váhom. Filiálna terapia sa zameriava na rozvoj rodičovských schopností a jej cieľom je napríklad pochopiť emócie detí a správne na ne reagovať, posilňovať detské sebavedomie, viac používať vo výchove empatiu alebo vedieť stanoviť deťom rozumné hranice.

V súlade s rodičom

Ale pozor, ak rodič agresívne hračky z princípu odmieta, ale rozhodne sa, že ich svojim deťom predsa len zabezpečí, nemusí to byť správny prístup. Výchova by mala byť v súlade s tým, čo rodič cíti a aký je.

„Diskusia o agresívnych hračkách počas kurzu filiálnej terapie je vždy veľmi zaujímavá. Je to priestor pracovať s rodičovskými hodnotami a hľadať kompromis. Odporúčam rodičom, aby deti mali prístup k takýmto hračkám. Ale k takým, ktoré rodičia zvládnu mať doma a tolerujú, ak sa s nimi dieťa hrá,“ prízvukuje špeciálna pedagogička. Skúste preto pátrať vo svojom vnútri, čo je pre vás akceptovateľné a akú hranicu už nebudete vedieť prekročiť. Výchova má vyhovovať obom, dieťaťu aj rodičovi.

„Počas diskusií o detských zbraniach je v skupine rodičov zastúpená vždy široká škála názorov. Dovolím si tvrdiť, že vychádzajú z našich postojov a hodnôt. A práve tie môžeme chrániť. Často rodičia zakážu používanie zbraní a považujú vec sa vybavenú. Avšak treba si uvedomiť, že deti prežívajú svoje ja na symbolickej úrovni," uvádza Soňa Pekarovičová. Znamená to, že ak si dieťa vytvorí pištoľ z prstov rúk alebo z paličky a strieľa takouto „zbraňou" do ľudí, je to pre neho to isté, akoby to robilo detskou pištoľou.

„Ak je hodnotou rodiča postoj „Na ľudí sa nestrieľa", tak by mal zakročiť a zdieľať ho s dieťaťom. Moja skúsenosť s detskými zbraňami je, že umožňujú rodičom lepšie komunikovať svoje hodnoty, pretože majú príležitosť zadávať hranice. Nie je nutné dávať deťom zbraň, ak s tým nesúhlasíte. Ale je nutné sprostredkovať deťom postoje, na ktorých nám ako rodičom záleží," je presvedčená odborníčka.

Okrem samej prítomnosti agresívnych hračiek v detskej izbičke je podstatný ešte jeden aspekt. „Ak chcete umožniť deťom vyjadriť emócie, nezasahujte do detskej hry, ak nemusíte. Nemeňte ju, nevkladajte do nej vlastné obsahy. Zastavujte len nevhodné správanie - napríklad ničenie vecí, strieľanie do ľudí a zvierat a podobne,“ radí Soňa Pekarovičová s tým, že hra je pre deti to, čo je rozhovor s priateľmi pre dospelých. „Deti ju potrebujú ," dodáva. Aj tú agresívnu.

Medzi agresívne hračky podľa Sone Pekarovičovej patria napríklad:
- agresívne zvieratá ako hady, žraloky, pavúky, tigre s vycerenými zubami, dravé dinosaury,
- maňušky ako čerti, strašidlá, draci,
- plastové figúrky ako vojaci, rytieri, bojovníci,
- detské zbrane ako kuše, pištole, meče, nože,
- masky bojovníkov, čarodejníc, zombíkov.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >