- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Je vaše dieťa ľavák alebo pravák? Podľa tohto to najľahšie rozoznáte
Jasné to môže byť od najútlejšieho veku a rodičia to nemusia vôbec riešiť. Ľavorukosť nie je hendikep, môže sa ním ale stať, ak by ľaváka chcel niekto pretvárať na praváka. To môže viesť k tikom, zajakaniu, pomočovaniu či poruchám učenia.
-
Smútok za letom? Ako čo najhladšie preladiť deti z prázdnin do školského kolotoča, radí psychologička
Posledný týždeň prázdnin je tu. Ako si ho nepokaziť a zároveň sa citlivo naladiť na blížiacu sa školu a s tým spojené povinnosti? Radí psychologička z Alma centra pre zdravý vývin Dana Comas.
-
Čo sa stane, ak vypnete deťom televízor?
Bez televízie si deti poradia, skôr sú to dospelí, kto ju potrebuje, aby svojich potomkov na chvíľu „vypol“ a získal chvíľu pre seba. Obrazovka deti fascinuje, bez ohľadu na to, či rozumejú tomu, čo na nej vidia alebo nie, dokážu ju sledovať pomerne dlhú dobu.
-
Štyri najčastejšie chyby dnešných rodičov vo výchove. Robíte ich tiež? Ako sa ich vyvarovať?
Neomylný nie je nikto. Chýb sa dopúšťame, či chceme alebo nie. Vyčítať si ich je zbytočné, dôležitejšie je, aby sme ich vedeli napraviť, prípadne sa ich vyvarovať do budúcnosti. Súčasná rýchla, komerčná online doba je špecifická a rodičom kladie nemalé výzvy.
-
„Pozri na Sofinku, ako sa pekne správa.“ Porovnávať deti medzi sebou je cesta do pekla
V jednej firme zaviedli verejné hodnotenie zamestnancov. Každý týždeň si mohli všetci prečítať, kto z pracovníkov najlepšie plní zadané úlohy. Cieľom zamestnávateľa bolo zvýšiť zdravú súťaživosť a zlepšiť výkony. Výsledok? Stal sa pravý opak.
-
Liek na detské hádky? Vyskúšajte Stôl uzmierenia
Hádajú sa vaše deti? Aj keď je najlepšie do sporov nezasahovať, pretože každý má „tú svoju“ pravdu, prispieť k zmiereniu môžete. Napríklad pomocou Stolu uzmierenia.
-
Na Deň narcisov prispejte online alebo formou sms, vyzýva k tomu aj prezidentka
Pre pandémiu koronavírusu sa tohoročná zbierka počas Dňa narcisov na podporu ľudí s onkologickým ochorením nemohla konať v uliciach miest, ako je každoročne zvykom, ale prebieha v online prostredí zaslaním ľubovoľnej sumy na účet alebo formou sms správy.
-
ROZHOVOR Dieťa je ako „malá špongia“, ktorá nasáva všetko okolo
Najväčším vzorom pre dieťa sú rodičia, ktorých zo začiatku nekriticky kopíruje. Od nich najmä závisí, aké ďalšie vzory si vpustí do života. O tom, ako dieťa usmerniť v nástrahách médií a dnešného sveta rozpráva psychologička Zora Hudíková.
-
Svadba? Slováci sa do nej veľmi nehrnú
Slovákom a Slovenkám sa do manželstva veľmi nechce, ako o tom svedčia aj najnovšie štatistiky. Páry sa navyše k tomuto vážnemu životnému kroku odhodlávajú stále neskôr.
-
Detstvo pred monitorom? Väčšina detí trávi nad elektronikou dve hodiny denne
Dve hodinky vonku, potom zhruba rovnaký čas pred televízorom, za počítačom alebo na sociálnych sieťach. Tak nejako vyzerá trávenie voľného času u troch štvrtín slovenských detí od 6 do 18 rokov.
-
Aké vysoké bude v dospelosti moje dieťa? Vypočítajte si!
Každého rodiča zaujíma nielen to, či jeho dieťa v tejto chvíli správne rastie, ale i to, aká bude jeho konečná výška v dospelosti. Existuje vzorec, ktorý vám to napovie. Pracujú s ním i odborníci na poruchy rastu.
-
ROZHOVOR Aj nevinná poznámka môže dieťa zraniť, vraví psychoterapeutka Natália Kaščáková
Dieťa má zažiť aj určitú mieru nepohody, ale pozor na extrémy. Psychiatrička a psychoterapeutka MUDr. Natália Kaščáková, PhD. v rozhovore hovorí o tom, ako traumy prežité v detstve ovplyvňujú náš život, zdravie i vzťahy. Vysvetľuje tiež, čoho by sa mali rodičia voči deťom vyvarovať, a že ak sa človek nenaučí v detstve upokojiť kontaktom s blízkou osobou, neskôr hľadá náhradu napríklad i v drogách.
-
5 hlúpych viet, ktoré deťom radšej nehovorme
Rozprávať sa s malými deťmi je dobré a potrebné, treba však dávať pozor, čo kedy hovoríme. Niektoré vety síce myslíme dobre, ale aj tak je lepšie sa ich vyvarovať. Sú to totiž frázy, ktorými dieťa aj tak nepresvedčíme a niekedy sú naozaj jednoducho hlúpe.
-
Cesta do hlbín detskej duše. Odhaľuje ju nová kniha psychoterapeuta Petra Pötheho, užitočná pre všetkých rodičov
Aký je vnútorný svet dieťaťa, ako mu najlepšie porozumieť a pomôcť s problémami, ktoré rieši vo svojej hlávke? Ak sa zaoberáte týmito otázkami, bude vám užitočná nová kniha psychoterapeuta Petra Pötheho Sila nevysloveného.
-
Buď safe online. Nový projekt učí deti, ako sa bezpečne správať na internete
Cieľom projektu Buď safe online je vzdelávať deti a ich rodičov v oblasti bezpečného správania na internete. Projekt v súčasnosti tvorí online platforma, na ktorej deti nájdu rady a tipy, ako bezpečne používať internet a sociálne siete a ako sa správne zachovať v nepríjemných alebo nebezpečných situáciách.
-
Zažite výnimočné prázdniny! Stačí týchto pár maličkostí
Tieto prázdniny sú oproti iným poznačené predovšetkým pandémiou koronavírusu a obmedzenými možnosťami cestovania. Aj doma a v úzkom kruhu však môžete deťom dopriať výnimočné prázdniny, stačí sa zamerať na pár maličkostí. Tu je šesť našich tipov.
-
Jedinečný výskum tímu prof. Jozefa Hašta. Aké traumy zažívajú Slováci v detstve a ako ovplyvňujú ich ďalší život?
Zhruba polovica slovenskej populácie sa v detstve stretla s určitým druhom traumy. Hoci niekedy ide „len“ o citové zanedbávanie detí zo strany zaneprázdnených rodičov, i to môže zanechať hlbokú stopu na ich neskoršom vnímaní seba, partnerských či pracovných vzťahov, dokonca zdraví. Traumy Slovákov a ich následky skúmal v jedinečnom výskumnom projekte tím uznávaného psychiatra profesora Jozefa Hašta. Na svete sú už jeho prvé závery, ktoré pre portál ahojmama.sk približuje členka tímu Natália Kaščáková.
-
Nevyčítajte, nerozkazujte, ale popisujte! Táto metóda stopercentne zlepší komunikáciu aj spoluprácu s dieťaťom
Prestaň už neustále kričať, rozčuľuješ ma! Okamžite si bež upratať svoju izbu! Rodičia vydajú denne množstvo pokynov, ale je to ako hrach na stenu hádzať. Deti nechcú počúvnuť, a tak im rodičia príkazy či zákazy musia donekonečna opakovať, až to skončí zvýšeným hlasom a detským plačom.
-
Deti od 12 rokov môžu v kinách vidieť dokument V sieti o zneužívaní na internete
Po obnovenej distribúcii dokumentárneho filmu V sieti vstúpila do kín aj verzia určená divákom od 12 rokov. Deti si ju môžu pozrieť i bez sprievodu rodičov alebo inej dospelej osoby. Český film rozpráva o sexuálnom obťažovaní a zneužívaní detí v prostredí internetu.
-
Už každé desiate dieťa ide po rozvode do striedavej starostlivosti
Na Slovensku sú pri prijímaní rozhodnutí o umiestnení detí do striedavej starostlivosti rodičov výrazné regionálne rozdiely. Na východnom Slovensku je to podľa štatistických odhadov približne päť percent, v Bratislavskom kraji takmer dvadsať percent súdnych rozhodnutí.