- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať
Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!
-
Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť
Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.
-
Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete
Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.
-
Nesnažte sa o spravodlivosť medzi súrodencami, je to dokonca na škodu, odkazuje odborníčka. Oveľa účinnejšie je TOTO
„Koľko bratovi, toľko i tebe.“ Tak vyzerá súrodenecká spravodlivosť a mnohí rodičia sa tento princíp snažia dodržiavať. Nie je to však potrebné, naopak, takáto výchova môže vypestovať v deťoch neblahé postoje.
-
Šťastné Vianoce. Nejde o balíčky pod stromčekom, deti si z nich odnesú to, čo im ukážete vy!
Vianoce by nemali byť o darčekoch, ale chceme či nie, aj tak sú darčeky tým, na čo sa deti najviac tešia. V dnešnej dobe prebytku im ale neraz ťažko vysvetliť, že nie všetko, čo vidia alebo po čom túžia si pod stromčekom aj nájdu. Ako ich k tomu citlivo naviesť, radí odborníčka.
-
Dve slovká, ktoré vám zmenia život. A nie, nie sú to „ďakujem“ a „prosím“
Učili to v detstve nás a učíme to aj my naše deti, že základné čarovné slovíčka sú „ďakujem“ a „prosím“. Aj keď skutočne dokážu zmeniť komunikáciu medzi ľuďmi i celkovú náladu, pre lepší pocit zo života sú pre matku zavalenú povinnosťami v každodennom kolotoči kľúčové iné slová.
-
Nie, neupracem si to! Presvedčiť dieťa možno i bez kriku, dokonca takto hravo
„Nie, neupracem si tie hračky. Nie, nejdem sa obliekať. Nie, nejdem pomáhať do kuchyne.“ S detským vzdorom sa stretávajú rodičia často a priznajme si, neraz to končí krikom, po ktorom je minimálne jedna strana nespokojná. Ak sa hádkam chcete vyhnúť, skúste to takto.
-
Nesnažte sa o jednotu, výchova matky a otca musí byť rozdielna
„Ty ho rozmaznávaš, bude mamičkin maznáčik!“ „A ty si zas naňho veľmi prísny!“ Koľkokrát ste sa takto s partnerom hádali o výchove detí, prípadne aspoň počuli iných sa takto hádať? A viete čo? Obaja rodičia majú pravdu a je to tak úplne v poriadku.
-
Tri základné fakty, ktoré by ste mali vedieť o vzťahu a s ktorými sa musíte zmieriť
Harmonický vzťah medzi partnermi je základom zdravého rodinného prostredia, v akom by mali vyrastať deti. Túži po ňom snáď každý, a hoci sa nezhodám nedá vyhnúť, nie je jedno, v akom duševnom nastavení ich človek rieši.
-
„Kedy bude svadba? A prečo to dieťa takto rozmaznávaš?“ Psychologička radí, ako reagovať na nepríjemné otázky okolia. Štyri najčastejšie situácie a vhodné odpovede
„Už by ste sa mohli zobrať. Kedy bude bábätko? Zdá sa mi, že to dieťa príliš rozmaznávaš...“ Tiež poznáte takéto poznámky od blízkych, na ktoré neviete slušne dať najavo, že sú vám nepríjemné?
-
Päť pravidiel pokojného rodiča, osvojte si ich!
Hlavne zostať v pokoji a riešenie sa samé ukáže, platí pri každom probléme, i tom rodičovskom. Zostať v pokoji však nie je vždy jednoduché, najmä keď máte ešte množstvo svojich povinností a stresov a deti vám pridávajú ďalšie. Čo môže pomôcť?
-
Chyba nie je nepriateľ, netrestajme za ňu seba ani deti
„Som dôležitá, som sympatická,“ napísala svojho času na nástenku učiteľka Denisa Machoňová Tichá v českom meste Tábor. Nemyslela tým, seba, ale „Chybu“ a chcela tým zmeniť prístup detí k chybám.
-
Výzva, fantastický trend dneška, v skutočnosti tá najobyčajnejšia vec. Budete prekvapení, čo dnes hýbe svetom mladých
Bolo by to možno úsmevné, ale žiaľ, vypovedá to aj o tom, ako sa mladá generácia vzdialia od prirodzených zákonitostí. Z toho, čo je normálne, robí „výzvu“, prípadne dokonca čosi „úžasne trendy“.
-
Zabudnite na starosti, žite prítomný okamih. Toto jednoduché cvičenie vám pomôže sa doň rýchlo preniesť. Päť, štyri, tri...
Kto žije v prítomnosti, žije spokojnejšie. Ak človeku blúdi myseľ neustále do spomienok alebo naopak, k veciam, ktoré ho čakajú, nežije tu a teraz, a má sklony prepadať melanchólii, úzkosti či sa cíti pod neustálym stresom.
-
Dieťa potrebuje škôlku, aby si zvykalo na kolektív? Omyl! Ako je to naozaj, vysvetľuje odborníčka
Nechce chodiť dieťa do škôlky? Tento problém riešia mnohí rodičia a hľadajú cesty, ako by si dieťa mohlo na nové prostredie privyknúť. Ak sa to však nedarí, netreba zúfať ani nikde hľadať chyby – je to totiž prirodzená reakcia dieťaťa vzhľadom na to, ako sa vyvíja jeho mozog.
-
„Mami, ja chcem…“ Čo povedať dieťaťu, ak žiada niečo, s čím nesúhlasíte? Štyri konkrétne situácie a tipy na odpoveď
Pomáhate si pri vyjednávaní s deťmi malými klamstvami, aby ste rýchlejšie dosiahli želaný výsledok? Nuž, aj malá lož je lož, a ak chceme, aby nám deti neklamali, nemali by sme to robiť ani my. Dá sa to aj inak – vlk ostane sýty a ovca celá.
-
Toto je láska, ale toto už rozhodne nie! Kde končí náklonnosť a začína čosi iné, od čoho radšej preč?
Ľúbi vás alebo vás chce ovládať? V ošiali zaľúbenosti neraz varovné signály v správaní toho druhého prehliadame, prípadne ich mylne považujeme za prejavy lásky. Ale pozor, niektoré situácie celkom jasne naznačujú, že už nejde o prirodzený záujem, ale čosi iné, nebezpečné, z čoho je lepšie vycúvať.
-
Máte strach? Opýtajte sa seba niektorú z týchto deväť otázok, pomôžu vám ho zvládnuť
Poznáte ten pocit, keď sa niečoho vopred obávate? Nepríjemná schôdzka, náročná cesta alebo hoci len deň plný povinností, pri ktorom neviete, ako to všetko zvládnuť?
-
ROZHOVOR Každý piaty teenager je ochotný riskovať zdravie, aby lepšie vyzeral. Je to alarmujúce, varuje sociologička
Slovenská mládež považuje za veľmi dôležité, ako vyzerá, každý piaty mladý človek je dokonca ochotný za týmto účelom ohroziť svoje zdravie. Ukázal to prieskum združenia Chuť žiť, ktorý sa robil na vzorke 2 426 detí od 11 do 19 rokov. Prečo to tak je a čo sa s tým dá robiť, vysvetľuje sociologička Katarína Čavojská.
-
Čo dieťa potrebuje počuť, ak sa hnevá, bojí či plače? Odborníci radia tieto jednoduché vety
Zvládať negatívne emócie detí nie je nič jednoduché, najmä preto, že v takýchto situáciách nie je často vo svojej kože ani samotný dospelý. Nikomu nie je príjemné vidieť svoje dieťa smutné či nahnevané a máme tendenciu jeho pocity popierať, zľahčovať, dokonca trestať. Aké sú ale tie správne slová, ktoré dieťa potrebuje v takých situáciách počuť?