- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Farárka Zuzana Durcová: „Nenechajme si vziať radosť a pokoj v srdciach. Nikým a ničím.“
„Naučme sa hľadieť na svet očami vďaky za to, čo máme. Stále je toho dosť," vraví vo vianočnom rozhovore evanjelická farárka Zuzana Durcová pôsobiaca v Košariskách, rodisku Milana Rastislava Štefánika.
-
Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať
Koľko darčekov si nájdete dnes pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!
-
Znížte sa na úroveň dieťaťa. Počúvajte intuíciu. 10 múdrych rád pre rodičov
Po vojne je každý generál, či ľahko sa radí, ťažšie robí. Napriek tomu je však dobrá rada v pravý čas nad zlato. Akú najlepšiu radu o výchove ste dostali a čo by ste poradili ostatným rodičom, bola otázka v našej súťaži o knihy Lenky Žofajovej Sprievodca rodiča dnešného.
-
„Mama, kúp mi mobil...“ Nebojte sa povedať „nie“
Koľko deväťročných detí má dnes mobil? Alebo je už skôr otázkou, koľkí ho nemajú? Bez ohľadu na odpoveď, takmer každé s ním vie v tomto veku narábať. Mobily sú pre deti veľmi atraktívne a chcú mať svoj vlastný. Rodičia síce nadšení nie sú, mnohí však skôr či neskôr ustúpia. „Ani by som nekúpil, ale jeho kamaráti majú,“ znie častý dôvod. Je to chyba, rodičia by sa nemali báť dieťaťu povedať nie.
-
Chýbajúce sociálne kontakty a izolácia môžu mať na deti devastačný vplyv
Chýbajúce sociálne kontakty a nútená izolácia môžu mať na množstvo detí devastačný vplyv, ktorého hĺbka sa v súčasnosti nedá odhadnúť.
-
Eva Labusová: „Ako deti motivovať k žiaducemu správaniu.“
„Rodič by nemal byť drábom, ktorý usmerňuje dieťa z pozície fyzickej sily a moci, ale múdrym a láskavým učiteľom, ktorý s taktom, dôslednosťou a porozumením ukazuje dieťaťu svet, pomáha mu objaviť jeho najvnútornejšie potreby a pritom stráži mantinely, vďaka ktorým dieťa prekoná prirodzené počiatočné narcistické obdobie a postupne vyspeje v sociálnu bytosť," uvádza v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše psychoterapeutka Eva Labusová.
-
Chcete zlepšiť vzťah s dieťaťom a zmierniť jeho stres? O terapii hrou hovorí špeciálna pedagogička
Špeciálna pedagogička Soňa Pekarovičová z Nového Mesta nad Váhom organizuje kurzy takzvanej filiálnej terapie. Ich podstatou sú hravé polhodinky s deťmi, ktoré majú potenciál zlepšiť vzájomné vzťahy a vyriešiť mnohé z problémov, ktoré trápia jednotlivých členov rodiny.
-
Ani strašiak, ani tabu. O menštruácii s dcérou hovorte skôr, než ju dostane
Nie sú to dni, kedy si potrebujete obliecť obtiahnuté biele nohavice a ísť tancovať, ako sa nás snažia presvedčiť reklamy, ale nie je to ani tá najhoršia časť mesiaca, ktorú žena jednoducho musí pretrpieť. Menštruácia je normálna súčasť života, symbol ženstva a materstva a každé dievča by to malo vedieť ešte skôr, než ju prvýkrát dostane.
-
ROZHOVOR Svetlana Kapalková: „Na reč dieťaťa má zásadný vplyv, či mu rodičia čítajú.“
„Štúdie ukazujú, že na jazykovú úroveň dieťaťa má zásadný vplyv počet detských kníh a frekvencia, s akou mu rodičia čítajú,“ vraví v rozhovore popredná odborníčka na vývin detskej reči Svetlana Kapalková.
-
Hľadajú dobrovoľníkov, ktorí deťom z bývalých detských domovov pomôžu pripraviť sa na život
Dobrovoľníkov v Prešove a v Košiciach v spolupráci s miestnymi centrami pre deti a rodiny hľadá nezisková organizácia Pro Vida v rámci programu Buddy. Cieľom programu je, aby dieťa z detského domova získalo človeka, ktorému môže plne dôverovať a pomáha mu pripraviť sa na samostatný život.
-
Znížte sa na jeho úroveň! Prečo je vo výchove tak dôležité čupnúť si k dieťaťu
Urobte malý pokus. Čupnite si a vzhliadnite hore k dospelému človeku. Aké máte pritom pocity?
-
Deti sa pred násilím nedokážu brániť, upozorniť na ich práva chce Bubnovačka
Sú malé, dôverčivé a nedokážu sa brániť. Násilie na deťoch je obzvlášť kruté, a žiaľ, nie zriedkavé. Odhaliť ho ani pred ním deti ochrániť nie je jednoduché, no o to dôležitejšie. Z týraných detí vyrastajú nevyrovnaní dospelí, trpiaci viacerými psychickými problémami, neschopní nadväzovať šťastné vzťahy. Práve v týchto dňoch si pripomíname dôležitosť ochrany práv dieťaťa, a to každoročnou pravidelnou bubnovačkou – aby bolo deti lepšie počuť.
-
3 tipy, ako môžu deti udržiavať kontakt s kamarátmi, aj keď sú školy zatvorené
Učenie im zrejme veľmi nechýba, ale kontakty so spolužiakmi určite áno. Zatvorené školy môžu mať neblahý vplyv na psychiku hlavne dospievajúcich detí.
-
Mami, prečo...? Podporujte detskú zvedavosť, na každú otázku odpovedajte krátko, vážne, úprimne
Prečo prší? Koľko váži kôň? Kedy už bude chvíľa? Načo má lienka bodky? Máte niekedy pocit, že vám z toľkých detských otázok praskne hlava? Aj keď je to niekedy (najmä po namáhavom dni v práci) náročné, buďte radi, že sa vaše dieťa pýta a snažte sa mu všetko vysvetliť.
-
ROZHOVOR Klára Laurenčíková: Dieťa poškodí i jedno buchnutie po zadku, zákon by mal fyzické tresty zakázať
„Keď je dieťa malé a bezbranné, môžem ho udrieť? A keď bude mať 25 a ja 60, tak rovnako?“ pýta sa v rozhovore o nebezpečnosti telesných trestov Klára Laurenčíková, uznávaná česká špeciálna pedagogička a predsedníčka českého Vládneho výboru pre práva dieťaťa.
-
Ako sa pri výchove zbaviť pocitov viny?
Vychovávať deti nás nik neučil, preto často nevieme, ako v danej situácii zareagovať a následne si kladieme otázky, či sme sa zachovali správne. Neraz si svoje správanie voči deťom vyčítame. Ako z toho von? Riešenie existuje, a približuje ho Andrea Poloková zo združenia MAMILA v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše.
-
„Zbláznim sa z toho!“ 5 tipov, ako zvládnuť home office s deťmi v byte
Veľa rodičov dnes zažíva neľahké časy. Kvôli koronavírusu pracujú z domu, kde sa zároveň deti učia online a ak sa práve neučia, dožadujú sa rodičovskej pozornosti alebo riešenia svojich sporov. Do toho treba variť a upratovať. Všetko často v jeden okamih.
-
Primár Hynek Canibal: Novorodenci u nás ležia nahí s matkou v posteli
Odber krvi v tejto nemocnici deti nebolí. Rodičia tu môžu byť hospitalizovaní s potomkom nepretržite a je len otázkou času, kedy ich pustia aj na operačnú sálu. Po pôrode bábätko neberú na váženie, meranie a kúpanie, ale zostáva pri matke. S ňou potom leží nahé v posteli. Havířovská nemocnica je príkladom zdravotníckeho zariadenia, ktoré je k deťom aj ich rodičom nesmierne priateľské. Primár detského oddelenia Hynek Canibal hovorí: „Som presvedčený, že aj ostatní zdravotníci prídu na to, že postupy, ktoré u nás uplatňujeme, sú správne. Chce to len čas.“
-
Špeciálna pedagogička: Neberte deťom agresívne hračky, pištole či zúrivé dinosaury majú miesto v izbičke
Túži váš syn po detskej pištoli a dcéra by rada masku zombíka, ale vy si myslíte, že v nich tieto hračky môžu podporovať nežiaducu agresivitu? „Pravda o agresívnych hračkách nie je nikdy čierno-biela,,“ vraví špeciálna pedagogička Soňa Pekarovičová, ktorá v nich naopak vidí celý rad výhod.
-
„Rozchádzame sa...“ Ako to povedať deťom, aby pri rozvode trpeli čo najmenej
Rozchod s partnerom patrí hneď po smrti blízkej osoby medzi najviac stresujúce faktory pre človeka a vyrovnať sa s ním je bolestné aj bez detí. S nimi je ale všetko ešte ťažšie. Deti v celej situácii trpia tiež a rodičia, zavalení vlastnými starosťami, tu často vôbec nie sú pre nich v takej miere, v akej by potrebovali.