- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Výchova a vzťahy
-
Deti nepočúvajú, ale nerobia to naschvál, hoci si to veľa dospelých myslí
Deti ma nepočúvajú, neustále si robia, čo chcú. Viedla som ich k samostatnosti, no teraz sa mi zdá, že sú samostatné až príliš. Čo mám robiť? Obrátila sa na nás nedávno s problémom Mariana, matka dvoch súrodencov, školákov na prvom stupni.
-
Tvár v mobile, neschopnosť rozprávať sa. Vyrastá nám „kovidová“ generácia?
Ich rodičia patria do generácie Husákových či ponovembrových detí, dnešná mládež má už tiež charakteristický prívlastok – kovidová generácia. Hoci pandémia koronavírusu netrvá ešte ani rok, odborníci varujú, že môže na deťoch zanechať nezvratné následky.
-
ČO S TÝM Moje deti sú až príliš samostatné
Vždy som sa snažila viesť deti k samostatnému mysleniu i konaniu, no teraz mám pocit, že sa mi to vymklo z rúk. Deti si robia po svojom, nedajú si povedať – neviem, či naschvál alebo jednoducho zabúdajú. Neviem, čo s tým, píše Mariana, matka dvoch školákov (druháka a tretiačky). Tu je jej problém, ak máte skúsenosti, napíšte, čo by ste jej poradili.
-
Vznikol web, ktorý radí rodičom, ako deti previesť obdobím epidémie
Na novom webe www.detiacovid.sk nájdu rodičia všetky potrebné informácie k téme sprevádzania detí počas pandémie.
-
Vianočný stromček pomohol rodine s deťmi udržať si bývanie
Vyzdobený vianočný stromček v týchto dňoch zdobí vstupný priestor jedálne pre seniorov na Vojvodskej ulici v Košiciach. Dostal sa tam po charitatívnej dražbe v prospech košickej rodiny s dvomi malými deťmi v existenčných problémoch, ktorej po Vianociach hrozila strata podnájmu, a tým strechy nad hlavou.
-
Vzácne slová. Šesť viet, v ktorých atmosfére by malo vyrastať každé dieťa
Hovorte ich deťom tak často, ako sa len dá. Prípadne ich dávajte najavo aj bez slov. V atmosfére týchto šiestich viet by malo vyrastať každé dieťa, aby z neho mohol byť v dospelosti šťastný a vyrovnaný človek. Teraz v čase Vianoc, je dosť času na premýšľanie aj rozhovory, takže ideálna príležitosť začať.
-
Farárka Zuzana Durcová: „Nenechajme si vziať radosť a pokoj v srdciach. Nikým a ničím.“
„Naučme sa hľadieť na svet očami vďaky za to, čo máme. Stále je toho dosť," vraví vo vianočnom rozhovore evanjelická farárka Zuzana Durcová pôsobiaca v Košariskách, rodisku Milana Rastislava Štefánika.
-
Znížte sa na úroveň dieťaťa. Počúvajte intuíciu. 10 múdrych rád pre rodičov
Po vojne je každý generál, či ľahko sa radí, ťažšie robí. Napriek tomu je však dobrá rada v pravý čas nad zlato. Akú najlepšiu radu o výchove ste dostali a čo by ste poradili ostatným rodičom, bola otázka v našej súťaži o knihy Lenky Žofajovej Sprievodca rodiča dnešného.
-
„Mama, kúp mi mobil...“ Nebojte sa povedať „nie“
Koľko deväťročných detí má dnes mobil? Alebo je už skôr otázkou, koľkí ho nemajú? Bez ohľadu na odpoveď, takmer každé s ním vie v tomto veku narábať. Mobily sú pre deti veľmi atraktívne a chcú mať svoj vlastný. Rodičia síce nadšení nie sú, mnohí však skôr či neskôr ustúpia. „Ani by som nekúpil, ale jeho kamaráti majú,“ znie častý dôvod. Je to chyba, rodičia by sa nemali báť dieťaťu povedať nie.
-
Chýbajúce sociálne kontakty a izolácia môžu mať na deti devastačný vplyv
Chýbajúce sociálne kontakty a nútená izolácia môžu mať na množstvo detí devastačný vplyv, ktorého hĺbka sa v súčasnosti nedá odhadnúť.
-
Eva Labusová: „Ako deti motivovať k žiaducemu správaniu.“
„Rodič by nemal byť drábom, ktorý usmerňuje dieťa z pozície fyzickej sily a moci, ale múdrym a láskavým učiteľom, ktorý s taktom, dôslednosťou a porozumením ukazuje dieťaťu svet, pomáha mu objaviť jeho najvnútornejšie potreby a pritom stráži mantinely, vďaka ktorým dieťa prekoná prirodzené počiatočné narcistické obdobie a postupne vyspeje v sociálnu bytosť," uvádza v našej pravidelnej rubrike Tento týždeň píše psychoterapeutka Eva Labusová.
-
Chcete zlepšiť vzťah s dieťaťom a zmierniť jeho stres? O terapii hrou hovorí špeciálna pedagogička
Špeciálna pedagogička Soňa Pekarovičová z Nového Mesta nad Váhom organizuje kurzy takzvanej filiálnej terapie. Ich podstatou sú hravé polhodinky s deťmi, ktoré majú potenciál zlepšiť vzájomné vzťahy a vyriešiť mnohé z problémov, ktoré trápia jednotlivých členov rodiny.
-
Ani strašiak, ani tabu. O menštruácii s dcérou hovorte skôr, než ju dostane
Nie sú to dni, kedy si potrebujete obliecť obtiahnuté biele nohavice a ísť tancovať, ako sa nás snažia presvedčiť reklamy, ale nie je to ani tá najhoršia časť mesiaca, ktorú žena jednoducho musí pretrpieť. Menštruácia je normálna súčasť života, symbol ženstva a materstva a každé dievča by to malo vedieť ešte skôr, než ju prvýkrát dostane.
-
ROZHOVOR Svetlana Kapalková: „Na reč dieťaťa má zásadný vplyv, či mu rodičia čítajú.“
„Štúdie ukazujú, že na jazykovú úroveň dieťaťa má zásadný vplyv počet detských kníh a frekvencia, s akou mu rodičia čítajú,“ vraví v rozhovore popredná odborníčka na vývin detskej reči Svetlana Kapalková.
-
Hľadajú dobrovoľníkov, ktorí deťom z bývalých detských domovov pomôžu pripraviť sa na život
Dobrovoľníkov v Prešove a v Košiciach v spolupráci s miestnymi centrami pre deti a rodiny hľadá nezisková organizácia Pro Vida v rámci programu Buddy. Cieľom programu je, aby dieťa z detského domova získalo človeka, ktorému môže plne dôverovať a pomáha mu pripraviť sa na samostatný život.
-
Znížte sa na jeho úroveň! Prečo je vo výchove tak dôležité čupnúť si k dieťaťu
Urobte malý pokus. Čupnite si a vzhliadnite hore k dospelému človeku. Aké máte pritom pocity?
-
Deti sa pred násilím nedokážu brániť, upozorniť na ich práva chce Bubnovačka
Sú malé, dôverčivé a nedokážu sa brániť. Násilie na deťoch je obzvlášť kruté, a žiaľ, nie zriedkavé. Odhaliť ho ani pred ním deti ochrániť nie je jednoduché, no o to dôležitejšie. Z týraných detí vyrastajú nevyrovnaní dospelí, trpiaci viacerými psychickými problémami, neschopní nadväzovať šťastné vzťahy. Práve v týchto dňoch si pripomíname dôležitosť ochrany práv dieťaťa, a to každoročnou pravidelnou bubnovačkou – aby bolo deti lepšie počuť.
-
3 tipy, ako môžu deti udržiavať kontakt s kamarátmi, aj keď sú školy zatvorené
Učenie im zrejme veľmi nechýba, ale kontakty so spolužiakmi určite áno. Zatvorené školy môžu mať neblahý vplyv na psychiku hlavne dospievajúcich detí.
-
Mami, prečo...? Podporujte detskú zvedavosť, na každú otázku odpovedajte krátko, vážne, úprimne
Prečo prší? Koľko váži kôň? Kedy už bude chvíľa? Načo má lienka bodky? Máte niekedy pocit, že vám z toľkých detských otázok praskne hlava? Aj keď je to niekedy (najmä po namáhavom dni v práci) náročné, buďte radi, že sa vaše dieťa pýta a snažte sa mu všetko vysvetliť.
-
ROZHOVOR Klára Laurenčíková: Dieťa poškodí i jedno buchnutie po zadku, zákon by mal fyzické tresty zakázať
„Keď je dieťa malé a bezbranné, môžem ho udrieť? A keď bude mať 25 a ja 60, tak rovnako?“ pýta sa v rozhovore o nebezpečnosti telesných trestov Klára Laurenčíková, uznávaná česká špeciálna pedagogička a predsedníčka českého Vládneho výboru pre práva dieťaťa.