Prieskum: Rodičov počas pandémie desí hrozba straty príjmu a zatvorené školy

TASR, 30. septembra 2020 o 04:02

Pre rodičov s deťmi do 18 rokov je najväčším strašiakom opatrenie štátu s dosahom na zamestnanie a uzavretie školských zariadení.

Rodičia sa boja dopadov pandémie.

Foto: shutterstock.com

Vyplýva to z prieskumu, ktorý na Slovensku realizovalo občianske združenie Rodičia.sk v spolupráci so spoločnosťou 2muse. Prieskum uskutočnili 2. až 6. septembra na vzorke 1020 respondentov.

Prieskum potvrdil, že takmer polovica rodičov sa v prípade ďalších karanténnych opatrení obáva vplyvu na ekonomiku a zamestnanie, pretože by tým bola ohrozená schopnosť zabezpečiť nevyhnutné potreby ich rodín.

Kým rodičia s deťmi na strednej škole vo všeobecnosti vnímajú citlivejšie opatrenia vlády s ekonomickými dosahmi na ich rodiny, až 50 percent rodičov s deťmi navštevujúcimi základné školy považuje zatvorenie škôl za konkrétnu najvýznamnejšiu hrozbu, pričom pri deťoch na prvom stupni ZŠ je to až 57 percent.

Podľa prieskumu rodičom nejde len o to, aby deti boli v škole a oni mohli byť v práci, ale až takmer 70 percent z nich má obavy o kvalitu vzdelania detí v prípade, že budú musieť byť doma a budú sa pokúšať o vzdelávanie doma, respektíve na diaľku.

Kým pri žiakoch prvého stupňa ZŠ je obava o kvalitu vzdelania u približne 60 percent rodičov, pri deťoch na druhom stupni ZŠ je to skoro 80 percent. Takmer dve tretiny rodín s deťmi do 18 rokov súhlasia s tvrdením, že by také opatrenia negatívne ovplyvnili ich schopnosť zvládať kombináciu všetkých povinností. Teda prácu, rodinu, domáce vyučovanie a ďalšie.

Začiatkom septembra sa podľa výsledkov prieskumu len približne tretina rodičov obávala dať deti do škôl z dôvodu možnej nákazy novým koronavírusom. Približne rovnaký počet rodičov (35 percent) by zároveň v prípade dostupnosti vakcíny dalo svoje dieťa zaočkovať proti novému koronavírusu. Vyše polovica rodičov (55 percent) by svoje deti v súčasnosti nezaočkovala.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

Ďalšie články v rubrike >