Chlapec šil rúška pre spolužiakov, tí ho vysmiali. „Si frajer,“ vystrúhala mu poklonu ministerka

Gabriela Bachárová, 12. októbra 2020 o 04:23

Bol smutný, pretože spolužiaci odmietli nosiť rúška, ktoré pre nich s láskou ušil. Jeho mamička to nenechala len tak a vďaka jej iniciatíve je dnes trinásťročný Jirka v susednom Česku hrdinom.

Trinásťročný Jirka šije už niekoľko týždňov rúška.

Foto: facebook Anny Žakovej Zieglerovej

„Môj syn už niekoľko týždňov šije rúška. Chcel ich rozdávať v škole, dozvedel sa, že sú hnusné a on čudný. Priatelia, chcem mu dokázať, že je to hlúposť. Som na neho pyšná a pomôžem mu rozdať ich tam, kde to ocenia,“ napísala Jirkova mama Anna Žaková Zieglerová na Facebooku. Jej syn v sebe vášeň pre šitie objavil, keď dostal poukaz na kurz šitia.

Jirkova mama sa na ľudí sa obrátila s prosbou, aby jej synovi ukázali, že to, čo robí, je naopak úžasné. „Že to, že v trinástich perfektne šije na stroji a chce urobiť niečo pre ostatných, je naopak superfrajerina. Potrebujem mu ukázať, že svet je ešte v poriadku,“ priala si mamička. A vyvolala tým veľkú vlnu sympatie, ktorú ľudia chlapcovi prejavovali nielen na Facebooku.

Jirka chcel pomôcť spolužiakom, tí sa mu vysmiali.

Foto: facebook Anny Žakovej Zieglerovej

O chlapcovi písali s obdivom české média, pozvali ho dokonca aj do Českej televízie a niektorí televízni redaktori sa verejne pýšili rúškami, ktoré od šikovného chlapca dostali. „Tak už i ja mám rúško z Hostivařa. Som veľmi rád, že som mohol Jirkovej mamičke vo vysielaní povedať, akého má skvelého syna,“ nechal sa počuť moderátor hlavnej spravodajskej relácie Českej televízie Jakub Železný.

Facebookový status zdieľali dokonca aj niektorí poprední českí politici. Minister vnútra Jan Hamáček chlapcovi vystrúhal poklonu: „Parádna práca. Takto pekne by som to sám v živote neušil. Určite sa nenechaj odradiť a držím palce."

„Tento mladý muž je frajer!“ pochválila ho ministerka práce a sociálnych vecí Jana Maláčová. Záujem o chlapcove rúška už prejavila česká armáda, bude ich zasielať aj do americkej nemocnice. Poklonu mu zložila módna návrhárka Beata Rajská. Ako povedala, dnes vie dobre šiť len málokto. A čo viac, Jirkove rúška už dokonca chcú aj jeho spolužiaci.

Prejavy solidarity chlapcovu mamu dojali: „Veľmi ďakujeme za obrovskú vlnu podpory, vážime si vašich milých slov, pre Jirka to veľa znamená.“ Krásny príbeh, čo poviete?

Moderátor Českej televízie Jakub Železný s rúškom od Jirka. Vľavo chlapcova mamička.

Foto: facebook Jakuba Železného


Jirkove rúška.

Foto: facebook Anny Žakovej Zieglerovej

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTakto to robím ja - ďalšie články

 • Obrázok Marcela vyrába čarovné kufríky so zvieratkami: „Do tvorby dávam celé svoje srdce.“

  Marcela vyrába čarovné kufríky so zvieratkami: „Do tvorby dávam celé svoje srdce.“

  Marcela Novysedláková (37) zo Spišskej Novej Vsi od malička ručne šila šatičky pre bábiky a snívala o tom, že raz sa stane módnou návrhárkou. To sa jej síce nepodarilo, ale dnes navrhuje úžasné kufríky, ktoré dospelých vrátia do detstva a deti učia, ako to chodí v rodine.

 • Obrázok Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Laxný prístup mnohých Slovákov, ktorí zľahčujú pandémiu a odmietajú rešpektovať opatrenia, vytočil učiteľku prvého stupňa na základnej školy, ktorá momentálne s nákazou sama bojuje. Adresovala im tvrdé slová.

 • Obrázok ROZHOVOR Tri roky na vidieku ma vyliečili z ilúzie, že sa tu žije čistejšie

  ROZHOVOR Tri roky na vidieku ma vyliečili z ilúzie, že sa tu žije čistejšie

  Meno Nikolina prezrádza bulharské korene, jej domovom sú však Košice, kam sa jej otec ako mladík v medzivojnovom prisťahoval. Nikolina Urbančíková (67) svoj život zasvätila cudzím jazykom – učila a prekladala beletriu, odborné knihy i televízne dialógy. Stihla vychovať dvoch synov, na ktorých je hrdá a nezaháľa ani v penzii. Vedie tanečný klub a koronakrízu využíva na zvýšenie povedomia o nutnosti chrániť planétu. „Prehnali sme to vo všetkom, treba ubrať,“ hovorí v rozhovore pre ahojmama.sk.

 • Obrázok Ivanin denník 3: „Aj si poplačem, ale nevzdávam sa.“

  Ivanin denník 3: „Aj si poplačem, ale nevzdávam sa.“

  Nastúpila na prvú chemoterapiu, ktorá má zničiť metastázy na viacerých miestach tela, a verí, že sa po jej absolvovaní nebude cítiť príliš zle. Mladej Levičanke Ivane Debrecéniovej (37) sa po úspešne vyhratom zápase, žiaľ, vrátila rakovina. O boji, ktorý s vážnou chorobou zvádza, si môžete prečítať vždy každý druhý štvrtok v jej denníku.

 • Obrázok Ivanin denník 2: Začína mi chemoterapia, mám obavy, ako ju budem zvládať

  Ivanin denník 2: Začína mi chemoterapia, mám obavy, ako ju budem zvládať

  Ivana Debrecéniová (37) akoby zázrakom prežila agresívnu rakovinu, no choroba sa jej žiaľ vrátila. Po vyoperovaní nových metastáz z pečene a mezentéria ju čaká chemoterapia, z ktorej má obavy. Aj podozrivý útvar v konečníku sa po operácii nakoniec ukázal byť zhubným, statočná Levičanka to však nepovažuje za katastrofu, dokonca je rada, že konečne môže začať s liečbou. Ako Ivana s chorobou bojuje, to sa môžete raz za dva týždne dočítať v jej denníku.

 • Obrázok Ivanin denník: Rakovina sa mi vrátila, ale bojujem

  Ivanin denník: Rakovina sa mi vrátila, ale bojujem

  Ivana Debrecéniová (37) prekonala agresívnu rakovinu hrubého čreva s metastázami, pred pár týždňami jej však lekári oznámili, že vážne ochorenie sa vrátilo. Ako s chorobou bojuje a ako sa cíti, o tom všetkom vám bude písať vo svojom pravidelnom denníku dvakrát za mesiac.

 • Obrázok Má dve malé deti a zdolala najťažšiu horu sveta K2. Klára Kolouchová si ide vlastnou cestou

  Má dve malé deti a zdolala najťažšiu horu sveta K2. Klára Kolouchová si ide vlastnou cestou

  „A prečo tam ideš? Preto, že si od nás odpočinieš?“ Čo odpovedať dcérke na prostú detskú otázku pred blížiacim sa odchodom na himalájsku expedíciu? Byť matkou dvoch detí a horolezkyňou, ktorá lezie na najťažšiu horu sveta, nie je vždy jednoduché.

Ďalšie články v rubrike >