Stačilo kriku! Štyri skvelé tipy, ako deti hravo utíšiť

Patricia Poprocká, 23. októbra 2020 o 04:27

Hluk a deti akosi neodmysliteľne patria k sebe, je však úplne normálne, ak dospelí majú toho už plné zuby. Namiesto večného (a často zbytočného) opakovania „Buďte konečne chvíľu ticho!“ si možno chvíľku ticha dopriať aj pohodlnejšie. Zahrajte sa s deťmi na ticho. Okrem stíšenia decibelov získate oveľa viac.

Stíšenie nikdy nie je na škodu. Naopak.

Foto: shutterstock.com

Deti sa zahrajú, naučia sa niečo nové (napokon, je dokázané, že hrou sa vždy najlepšie učia), budú cítiť váš záujem, prehĺbi sa váš vzájomný vzťah (ako pri každej príjemnej činnosti) a po skončení hry sa začnú venovať inej, možno menej hlučnej činnosti, než pred ňou. Cieľ je teda splnený, aj s bonusom.

Ako sa hrá „na ticho“? Tu je niekoľko tipov

Rybky

Zahrajte sa na rybky. Rybky mlčia, čiže ticho je zaručené. Môžete sa hrať, že ste v mori, v akváriu, že plávate, naháňate sa, chcete si navzájom niečo povedať, ale pozor – všetko bez slov. Je to akási pantomíma, kde môžete robiť čokoľvek, ten druhý musí chápať, čo robíte a reagovať tak, aby ste vy pochopili, čo vám chce povedať. Veľmi zábavné i poučné, rozvíjajúce predstavivosť i vyjadrovacie schopnosti.

Potápači

Potrebujete stopky, možno niečo na zapisovanie. Prípadne drobnú odmenu pre víťaza. Jednoducho stopujete, kto najdlhšie vydrží so zadržaným dychom. Precvičíte nádychy, pľúca a uši oddychujú.

Šepkár

Hra podľa metódy Montessori. Deti posadíte a kážete im byť ticho, vnímať zvuky okolo a čakať, kedy šepkár zašepká ich meno. Ak začujú svoje meno, majú sa potichučky premiestniť k vám. Hru môžete ozvláštniť podľa fantázie – dieťa môže dostať do ruky zvonček, ktorým počas chôdze k vám nesmie zazvoniť, prípadne naopak, ktorým môže zazvoniť, ak začuje svoje meno. Po príchode k vám môže dieťa na papieriku dostať nejakú úlohu, ktorú má splniť – napríklad zatancovať, ukloniť sa, niečo napodobniť. Všetko potichu. Hra posilňuje sebadisciplínu a vnímanie okolitého prostredia.

Meditácia

Väčšina detí meditovať nedokáže, ak nemajú odborné vedenie. Môžete sa však s nimi na meditáciu aspoň zahrať. Posaďte sa s nimi do kruhu, pochytajte za ruky, zatvorte oči. Zrelaxujete vy a stíšia sa aj deti. Môžete ich viesť k vizualizácii niečoho príjemného, alebo len tak sedieť, povedať im, nech nechajú svoju myseľ voľne plynúť a napríklad po minúte si porozprávate, kto sa kam dostal.





Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste sa



Výchova a vzťahy - ďalšie články

  • Obrázok Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Treba si robiť s deťmi domáce úlohy? A dokedy?

    Moje učenie s otcom trvalo asi 10 minút. Ako čerstvá prváčka som si robila domácu úlohu – šikmé čiarky. Mama bola v nočnej, otcovi nakázala, nech na mňa dohliadne. Tak teda stál nado mnou, ja celá strémovaná som neustále písala zle a gumovala až bola v zošite diera. Nato otec stratil trpezlivosť: „So mnou sa tiež nikto neučil, a tu som,“ mávol rukou a odišiel si čítať noviny. Odvtedy som sa učila sama, a – tu som.

  • Obrázok 10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    10 prostých viet, ktoré by od nás mali deti počuť každý deň. Hovoríte ich?

    „Nerob! Prestaň! Neposlúchaš. Si zlý. Buď už chvíľu ticho! Nahneval si ma. Dávaj pozor!“ Koľko z týchto pokynov či konštatovaní deťom denne hovoríme? A navyše zbytočne, keďže o chvíľu ich v podobnej situácii musíme napomenúť zas? Aké vety by deti potrebovali počuť namiesto nich?

  • Obrázok Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    Zabudnite na novoročné predsavzatia, neočakávajte, čo všetko by vaše dieťa malo vedieť. Naučte ho týchto 13 jednoduchých vecí, úplne postačia

    S novým rokom si mnohí rodičia dávajú novoročné predsavzatia. Zmeniť prístup vo výchove, naučiť potomka plávať, čítať, bicyklovať, zlepšiť známky na vysvedčení... Čo ale vaše deti urobí naozaj šťastnými? Odborníčka na sociálnej sieti odporúča zamerať sa na týchto 13 vecí.

  • Obrázok Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Ako upokojiť dieťa. „Neplač, nič sa nestalo“ nefunguje, TIETO vety sú oveľa účinnejšie

    Detský plač alebo krik patria medzi faktory, ktoré dospelých vo vzťahu k deťom najviac stresujú. A hoci sa rodičia snažia v takých situáciách ako prvé dieťa upokojiť, veľmi často to robia (hoci v dobrej vôli) neúčinným spôsobom, ktorý ich vyčerpáva a deťom nepomáha.

  • Obrázok Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Darčeky a čaro Vianoc. Učme deti dostávať i dávať

    Koľko darčekov si nájdete pod stromčekom? Vianoce nie sú síce len o nich, väčšina detí sa však teší práve na moment prekvapenia, čo všetko si pod stromčekom nájde. A pre väčšinu dospelých sú najväčšou radosťou práve rozžiarené detské očká. Tak si to všetci vychutnajme!

  • Obrázok Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Vianoce inak! Šesť tipov na originálne darčeky, ktoré sa nedajú nikde kúpiť

    Desia vás predvianočné davy v nákupných centrách a rýchle zháňanie darčekov pod tlakom povinnosti, čo komu ešte? O tom, ako sa z Vianoc každoročne vytráca duchovný odkaz a nahrádza ho komercia, sa hovorí už dlhé roky. Zmena je len v našich rukách a začať s ňou možno aj teraz.

  • Obrázok Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Vianočné pečenie s deťmi? Takto to hravo zvládnete

    Kto ako dieťa nemiloval vianočné pečenie? Spomienky na byt prevoňaný sladkými dobrotami, spoločnú prácu s mamou v radostnom očakávaní Vianoc si mnohí preniesli aj do dospelosti. Ak sa práve chystáte na pečenie medovníkov či iných pochúťok, určite zapojte aj deti. Aby ste všetko zvládli bez zbytočných stresov, ponúkame niekoľko tipov, ako sa im vyhnúť.

Ďalšie články v rubrike >