- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
Takto to robím ja
-
Chcela vyrobiť masť pre chorého syna, dnes predáva biokozmetiku po celom Slovensku
Na začiatku bola choroba jej maličkého syna – kožné problémy, na ktoré nezaberali kortikoidy ani iné maste. Lenka Špaldová sa preto rozhodla zobrať veci do vlastných rúk. Pomoc hľadala v prírode a bylinkách, z ktorých skúšala vyrobiť niečo účinné sama.
-
Biomatka – vďačná nadávka
Kto stále nosí rúška ako ovca? No predsa prestrašená biomatka, ktorá úzkostlivo ochraňuje svoje dieťa. Kto porušuje nariadenie o nosení rúšok? No predsa premúdrelá biomatka, ktorá si myslí, že vie viac než doktori sveta a hazarduje so zdravím všetkých. Hon na biomatky možno s trochou nadsázky prirovnať k niekdajšiemu honu na čarodejnice. Nech je tak alebo tak, stále zle.
-
10 dobrých rád na rýchle a účinné upratovanie
Upratujte krátko, účinne, a najmä s chuťou. Ako ju získať? Prinášame vám niekoľko užitočných tipov.
-
Gabriela Helešicová z Kalifornie: Slovensko ako vzor? V Amerike nikto ani len netuší, že nosíme rúška
Pandémia koronavírusu zasiahla vo svete najsilnejšie Spojené štáty americké. Doteraz v krajine ochorelo vyše 1,3 milióna ľudí, na celej planéte viac ako štyri milióny. V USA už zomrelo skoro 80 tisíc obyvateľov. Gabriela Helešicová, ktorá za oceánom žije už 22 rokov, však vraví, že hoci je situácia smutná, o tragédii sa hovoriť nedá.
-
Vyrastala v rodine alkoholikov. „Prišla som zo školy a mama už spitá...“
Detstvo? Žiadna pekná spomienka. Neustály strach a stres, čo zas bude. Vždy sa pilo. Vždy, vždy, vždy. Alkohol a potom často bitky... Zuzane sa aj po rokoch pri pohľade do minulosti trasie hlas. Hoci je z nej dnes krásna dospelá žena, otvorene hovorí, že vnútro má poznamenané navždy. „Nielen ja, doplatili na to aj moje deti, môj brat dokonca životom...“
-
Prežila agresívnu rakovinu, dnes pomáha ostatným pacientom: Po chemoterapii som ani nevládala vstať z postele
Mladá Levičanka Ivana Debrecéniová (36) ochorela agresívnou formou rakoviny hrubého čreva s metastázami. Diagnózu jej oznámili v deň 35. narodenín. Dostala sa z toho, vydala knihu básní a dnes pomáha onkologickým pacientom. „Napriek prognózam, ktoré vôbec nie sú optimistické, sa zatiaľ, kým môžem, snažím využiť každý deň na to, aby som robila to, čo mi robí radosť," hovorí.
-
Študentka Lucia Majanová (17) zbierala hygienické potreby pre chudobných: Len spolu to zvládneme
Mladá Banskobystričanka Lucia Majanová (17) je už od svojich šiestich rokov skautkou. Práve vďaka skautingu sa teraz zapojila do pomoci ľuďom, ktorí sú v čase koronavírusu zvlášť ohrození. Zbierala hygienické potreby, venčí psa seniorke. „Svoje školské povinnosti sa snažím robiť hneď, ako mi vyučujúci pošlú online materiály, aby som bola naozaj efektívna a potom mi ostáva dosť času na to, aby som mohla pomáhať ľudom,“ vraví.
-
Tanečná majsterka sveta učí deti tancovať, teraz aj zadarmo na internete
Vyhrala množstvo prestížnych tanečných súťaží vrátane majstrovstiev sveta, teraz lásku k pohybu vštepuje deťom. Petronela „Nely“ Portella v čase pandémie koronavírusu sprístupňuje na internete zadarmo svoj nový DVD projekt Tani Tani s Nely.
-
Slovenka v Rakúsku: Je neuveriteľné, uprostred čoho sme sa ocitli
Dcéra aj mama na Slovensku, priateľ v Taliansku. Koronavírus uväznil Michaelu v mestečku Brunn am Gebirge neďaleko Viedne, kde trávi dni sama vo svojom byte, prípadne v práci. „Som nekonečne vďačná, že mi ostala aspoň tá, inak si tú samotu 24 hodín denne neviem ani predstaviť.“
-
Mladá učiteľka vyrába na 3D tlačiarni štíty pre zdravotníkov. „Keď môžem, pomôžem,“ vraví Nika Klimová
Učiteľka informatiky na základnej škole a doktorandka Nika Klimová (26) z Detvy sa rozhodla vyrábať ochranné štíty pre zdravotníkov. Na 3D tlačiarni ich už vytlačila niekoľko desiatok.
-
Prečo máme vyhorené deti i rodičov a pri slove „škola“ stiesnený pocit v žalúdku
Koronavírus. Mimoriadna situácia. Zrazu všetko zatvorili. Aj školu. Deti ostali doma. Moje tri. Pre nás sa takmer nič nezmenilo. Vždy som bola podľa nálepiek iných „antisystémová matka“. Potešilo ma, že je to zrazu výhoda.
-
Postreh zo sobotňajších nákupov: Pravidlá platia len za dverami obchodu, pred nimi už nie?
Bola sobota a s dcérou sme vybrali do obchodu. Prišli sme tam o desiatej a prekvapilo ma, že aj v sobotu majú čas od deviatej do dvanástej vyhradený seniori nad 65. Akosi som to brala, že je to len cez týždeň. Učím z domu a od počítača sa pred štvrtou nedostanem, takže to cez týždeň neriešim. Ale nevadí.
-
Chatárka zo Zbojníckej chaty Dominika Dejczöová: Keď zídem do mesta, v aute chvíľu hľadám správny pedál
Žije netradične, aspoň podľa všeobecne rozšírených kritérií, ako by mala matka s ani nie ročným synom tráviť čas. Dominika Dejczöová však nikdy nedbala na to, čo sa má. Počúvala svoj vnútorný hlas a dnes je chatárkou na Zbojníckej chate vo Vysokých Tatrách. Dokazuje, že všetko sa dá, aj zladiť materstvo s takouto náročnou prácou.
-
Učenie, práca a kolotoč povinností. Ako dnes vyzerá bežný život v slovenských rodinách
„Zostaňte doma, užite si spoločný čas, venujte sa jeden druhému.“ Odporúčania, ako sa vyrovnať s koronavírusovou pandémiou síce znejú pekne, každodenná realita v jednotlivých domácnostiach ale vyzerá inak. Rodičia často nevedia čo skôr a skĺbiť vlastnú prácu s vyučovaním detí je pre mnohých naozaj náročné. Ako trávia súčasné dni slovenské rodiny, prečítajte si v nasledujúcich príbehoch.
-
Slovenka žijúca v Miláne: Taliani situáciu tragicky podcenili. Neopakujme rovnakú chybu
„V Taliansku situáciu s koronavírusom veľmi podcenili už na začiatku. A opatrenia neboli premyslené,“ vraví v rozhovore Slovenka Marcela Šulková, ktorá žije v Miláne. Včera úrady oznámili, že za deň zomrelo rekordných 475 ľudí a počet nakazených presiahol 28 700 ľudí.
-
S maľbou krojovanej dievčiny vyhrala súťaž šikovných mamičiek: „Keď chvíľu nemaľujem, som nervózna.“
„Každý môže kresliť, ak mu to robí radosť. Nie je dôležité, či je obraz perfektný," vraví Elena Varšaviková, víťazka súťaže O najkrajší výrobok od mamky. Náš web je mediálnym partnerom akcie.
-
Roky žila v Taliansku: „Ani koronavírus ich v družnosti nezastaví.“
„Že to v Taliansku dopadlo s koronavírusom tak, ako to dopadlo, ma neprekvapuje. Myslím si, že práve v tejto krajine má ideálne podmienky na šírenie. Taliani sú tak srdeční, že ani koronavírus ich v družnosti nezabrzdí,“ myslí si Češka Lucie Šifaldová (40), ktorá na juhu Európy dlho žila, s talianskym manželom má tri deti a dodnes sa do Talianska často vracia.
-
Pri výbere farby do detskej izby zvážte aj povahu dieťaťa. 5 tipov, na čo všetko dbať pri zariaďovaní
Pre bábätká je vlastná izba zbytočnosť a vyhodené peniaze, ako deti rastú, postupne však vlastný priestor potrebujú. V prvých troch rokoch je to skôr kútik na odkladanie hračiek, s ktorými aj tak budú prichádzať za rodičmi, čím starší ale budú, tým viac súkromia budú chcieť. Ako čo najlepšie zariadiť detskú izbu?
-
Nočné mory našich predkov. Čoho sa báli a ako sa chránili?
Nepokojné noci poznali aj naši predkovia, hoci nežili takým hektickým životom ako my. Trpeli tými istými poruchami spánku, aké poznáme dnes a pripisovali ich magickým silám. Čo pre nich predstavovalo ozajstnú nočnú moru, ako si chránili deti a prečo pri zomrelom tri dni sedeli, kým ho pochovali, vysvetľuje etnologička Katarína Nádaská.
-
Koľko stojí detský šport? Skutočné náklady rodičov futbalistu, lyžiarky, šachistu, gymnastky a ďalších
Hýbať sa môže každý, stačí chcieť, venovať sa vybranému športu systematicky s ambíciami uspieť na medzinárodnej scéne však už také jednoduché nie je. Na väčšinu z nich treba peniaze, a to nemalé. Podľa výsledkov nedávneho Testovania pohybových zručností žiakov sa dnes športu venujú najmä deti solventnejších rodičov. Aké sú náklady na jednotlivé športy? Mapovali sme ich u rodičov, ktorých deti pravidelne trénujú, súťažia a šport neberú len ako krúžok na výplň voľného času.