Chcela vyrobiť masť pre chorého syna, dnes predáva biokozmetiku po celom Slovensku

Patricia Poprocká, 30. mája 2020 o 04:54

Na začiatku bola choroba jej maličkého syna – kožné problémy, na ktoré nezaberali kortikoidy ani iné maste. Lenka Špaldová sa preto rozhodla zobrať veci do vlastných rúk. Pomoc hľadala v prírode a bylinkách, z ktorých skúšala vyrobiť niečo účinné sama.

Matej sa narodil s kožnými problémami, na ktoré klasická liečba nezaberala.

Foto: archív Lenky Špaldovej

Podarilo sa, dokonca v oveľa väčšej miere než dúfala. Z lieku pre syna sa dostala k podnikaniu vo veľkom a dnes ich rodinná firma predáva prírodnú kozmetiku po celom Slovensku aj v zahraničí.

K prírode inklinovala ona aj jej partner Ján Petrovič už dlho. Preto keď sa im narodil syn s vážnymi kožnými problémami, opäť hľadali riešenie práve tam. Neľutovali sa, nepýtali, prečo práve oni, jednoducho to prijali a začali ťažkosti riešiť.

„Keď sa nám narodil Matejko, lekári mu stanovili dve diagnózy. Nešpecifikovaný atopický ekzém a seboroickú dermatitídu,“ spomína dnes už dvojnásobná mama. Klasická liečba nezaberala, preto sa rozhodli skúsiť to pomocou byliniek.

Lenka absolvovala dlhé rozhovory so skúsenými bylinkárkami aj viaceré kurzy prírodnej kozmetiky, aby mohla synovi pripraviť čo najlepší liek. Výsledkom bol olej, ktorý sa predáva dnes už vo veľkom.

Vtedy však ešte nepredpokladala, že by svoje znalosti a bylinné výrobky využila aj inak než pre svojich najbližších. Tešila sa, že Matejovi olej pri pravidelnom používaní pomáha a zmierňuje príznaky. „Keď kamarátky videli, že to, čo som vytvorila, funguje, začali sa na mňa obracať s tým, že aj ony by si prosili. Preto som postupne začala vyrábať väčšie množstvá, nie iba na vlastnú spotrebu,“ opisuje začiatky.

Ako dodáva, ani vtedy ešte nepredpokladala, že by sa výroba prírodnej kozmetiky stala jej profesiou a obživou. S partnerom to skúšali predávať len tak, po jarmokoch, kde však mali ich produkty úspech. „Práve tam sme zistili, že ľudia preferujú osobný kontakt pri kúpe prírodných produktov a že im vyhovuje, ak sa o výrobku môžu s niekým poradiť. A takto postupne sme si získavali ich dôveru,“ vraví Lenka.

Ako záujem rástol, rozhodli sa aj oni pre produkciu vo veľkom. Situáciu im zľahčovalo, že Ján je profesionálny marketér, takže s vymýšaním loga či značky to šlo vcelku jednoducho. Na názve sa zhodli hneď: Ťuli a Ťuli, čo sú prezývky, ktorými sa Lenka a Ján doma oslovujú.

Príprava v plnom prúde.

Foto: archív Lenky Špaldovej

Jasno majú aj v prioritách: Prírodné, ekologické produkty s čo najmenším množstvom zložiek. A vratné sklenené fľaštičky. Lenka je tá, ktorá vymýšľa a kombinuje jednotlivé receptúry. Všetky produkty vyrába ručne alebo na sporáku, i keď v ďalších fázach už nastupuje technika – napríklad špeciálny mixér, ktorý je pri výrobe krémov nesmierne dôležitý. V tíme majú aj odborného garanta, Jánovho brata Pavla, skúseného vedca z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave.

Ako vraví Lenka, dôraz kladú aj na kvalitu. „Objavili sme obrovskú silu rastlinných olejov, masiel, liečivých solí, včelích produktov, ktoré sú zdrojom nespočetného množstva vitamínov a minerálov potrebných na výživu organizmu. Nepotrebujeme vo svojom zložení parabény, sulfáty, farbivá ani syntetické konzervanty. Starostlivý výber ingrediencií z kvalitných BIO surovín dokázal našim produktom zaistiť dvojročnú záruku,“ vraví o výrobkoch.

Predaj postupne rozširujú aj na zahraničie (Česko, Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko a iné) a dnes už majú títo rodení Malačania na konte 60 prírodných produktov. „Jediné, čo nám v ponuke chýba, je prírodná zubná pasta a odličovacia emulzia, ale aj tie sú už v procese vývoja,“ usmieva sa Lenka. Keďže v okolí Malaciek je množstvo borovicových lesov, pohrávajú sa aj s myšlienkou na takýto lokálny esenciálny olej.

Lenkina rodina, ešte len v trojici.

Foto: archív Lenky Špaldovej

Pridajte komentár

táto funkcia je len pre prihlásených

Prihláste saTakto to robím ja - ďalšie články

 • Obrázok Marcela vyrába čarovné kufríky so zvieratkami: „Do tvorby dávam celé svoje srdce.“

  Marcela vyrába čarovné kufríky so zvieratkami: „Do tvorby dávam celé svoje srdce.“

  Marcela Novysedláková (37) zo Spišskej Novej Vsi od malička ručne šila šatičky pre bábiky a snívala o tom, že raz sa stane módnou návrhárkou. To sa jej síce nepodarilo, ale dnes navrhuje úžasné kufríky, ktoré dospelých vrátia do detstva a deti učia, ako to chodí v rodine.

 • Obrázok Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Nakazená učiteľka si neberie pred ústa servítky: Nemáte úctu k životu

  Laxný prístup mnohých Slovákov, ktorí zľahčujú pandémiu a odmietajú rešpektovať opatrenia, vytočil učiteľku prvého stupňa na základnej školy, ktorá momentálne s nákazou sama bojuje. Adresovala im tvrdé slová.

 • Obrázok ROZHOVOR Tri roky na vidieku ma vyliečili z ilúzie, že sa tu žije čistejšie

  ROZHOVOR Tri roky na vidieku ma vyliečili z ilúzie, že sa tu žije čistejšie

  Meno Nikolina prezrádza bulharské korene, jej domovom sú však Košice, kam sa jej otec ako mladík v medzivojnovom prisťahoval. Nikolina Urbančíková (67) svoj život zasvätila cudzím jazykom – učila a prekladala beletriu, odborné knihy i televízne dialógy. Stihla vychovať dvoch synov, na ktorých je hrdá a nezaháľa ani v penzii. Vedie tanečný klub a koronakrízu využíva na zvýšenie povedomia o nutnosti chrániť planétu. „Prehnali sme to vo všetkom, treba ubrať,“ hovorí v rozhovore pre ahojmama.sk.

 • Obrázok Ivanin denník 3: „Aj si poplačem, ale nevzdávam sa.“

  Ivanin denník 3: „Aj si poplačem, ale nevzdávam sa.“

  Nastúpila na prvú chemoterapiu, ktorá má zničiť metastázy na viacerých miestach tela, a verí, že sa po jej absolvovaní nebude cítiť príliš zle. Mladej Levičanke Ivane Debrecéniovej (37) sa po úspešne vyhratom zápase, žiaľ, vrátila rakovina. O boji, ktorý s vážnou chorobou zvádza, si môžete prečítať vždy každý druhý štvrtok v jej denníku.

 • Obrázok Chlapec šil rúška pre spolužiakov, tí ho vysmiali. „Si frajer,“ vystrúhala mu poklonu ministerka

  Chlapec šil rúška pre spolužiakov, tí ho vysmiali. „Si frajer,“ vystrúhala mu poklonu ministerka

  Bol smutný, pretože spolužiaci odmietli nosiť rúška, ktoré pre nich s láskou ušil. Jeho mamička to nenechala len tak a vďaka jej iniciatíve je dnes trinásťročný Jirka v susednom Česku hrdinom.

 • Obrázok Ivanin denník 2: Začína mi chemoterapia, mám obavy, ako ju budem zvládať

  Ivanin denník 2: Začína mi chemoterapia, mám obavy, ako ju budem zvládať

  Ivana Debrecéniová (37) akoby zázrakom prežila agresívnu rakovinu, no choroba sa jej žiaľ vrátila. Po vyoperovaní nových metastáz z pečene a mezentéria ju čaká chemoterapia, z ktorej má obavy. Aj podozrivý útvar v konečníku sa po operácii nakoniec ukázal byť zhubným, statočná Levičanka to však nepovažuje za katastrofu, dokonca je rada, že konečne môže začať s liečbou. Ako Ivana s chorobou bojuje, to sa môžete raz za dva týždne dočítať v jej denníku.

 • Obrázok Ivanin denník: Rakovina sa mi vrátila, ale bojujem

  Ivanin denník: Rakovina sa mi vrátila, ale bojujem

  Ivana Debrecéniová (37) prekonala agresívnu rakovinu hrubého čreva s metastázami, pred pár týždňami jej však lekári oznámili, že vážne ochorenie sa vrátilo. Ako s chorobou bojuje a ako sa cíti, o tom všetkom vám bude písať vo svojom pravidelnom denníku dvakrát za mesiac.

Ďalšie články v rubrike >